NEWS & ARTICLES

Aukční síně pořádají jarní aukce, a jejich nabídka je skvostná!

ARTICLE BY

I tento rok na jaře se konají aukce v nejrůznějších aukčních síních republiky. My Vám přinášíme exkluzivní článek o zajímavých dílech, jež nabízí.

1. Art Consulting Praha - Brno
Emil Filla, Zátiší s dvěma raky, pohárem, utěrkou a karafou

Art consulting Brno zahájil aukční výstavu mistrovských děl 17. – 21. století. Výstava se koná v Topičově salonu v Praze, na Národní třídě 9. Je otevřena denně od 10,00 - 18,00 hodin včetně víkendů. Samotná aukce se koná v neděli 26. března od 13,30 hodin tamtéž. Za vyvolávací cenu 12 000 000 korun půjde do dražby dílo Giorgia de Chirico, které vzniklo kolem roku 1958. 1 200 000 je vyvolávací cena obrazu významného chorvatského impresionisty Vlaha Bukovace Ženský akt z roku 1897. Milovníky Emila Fillly, radikálního propagátora kubismu, potěší jeho Zátiší s dvěma raky, pohárem, utěrkou a karafou z roku 1923. Jeho vyvolávací cena je 2 800 000 korun.

Antikvity Praha
pistole od pražské firmy Kehlner

Aukční dům Antikvity Praha s.r.o. má svou 27. aukci, která se koná sobotu dne 27.5. 2017, rozdělenu tradičně na technickou část a část věnovanou umění. V technické části nabídne zbraně výjimečné kvality, mezi jinými troják Luftwaffe, kterým byly vybaveny německé bombardéry za 2. světové války, jezdecké párové křesadlové pistole řezané v železe a pár pistolí od pražské firmy Kehlner (vdova). V této části aukce se dále nachází technické památky, hodiny a historické hrací stroje. V části věnované umění je důraz kladen na staré mistry. Nachází se zde například obraz přadleny z pozůstalosti po českém historikovi umění Jaromíru Neumannovi, jehož autorem je italský Mistr Giacomo Francisco Cipper (1663 – 1736). Větší varianta tohoto obrazu se dražila v roce 1995 v aukční síni Phillips v Londýně a další pak u Christie's v roce 1999. Dalším zajímavým plátnem je portrét českého šlechtice Antona Josepha de Neuberg z ruky slavného dvorního portrétisty Andrease Möllera. Zastoupeno je i užité umění, například stříbrnou miskou z majetku Margarethe von Sydow. V asijské části aukce se nabízí sbírka japonské grafiky.

European Arts Investments
Josef Ullmann, Nocturno

V březnové aukci bude, mimo jiné, dražen mimořádný obraz majetku Karla Čapka – Nocturno od Josefa Ullmanna.
Hodnotu Nocturna, excelentní malířské práce Josefa Ullmanna, významného krajináře, jednoho z průkopníků impresionismu u nás (kolem r. 1900, olej na plátně adjustovaném na lepence, 95 x 75 cm), značně obohacuje také zajímavá provenience. Mistrovské rané dílo Josefa Ullmanna pocházející z majetku spisovatele Karla Čapka, v němž autor rozehrává kolorit do opojné palety tónů, spíš zdušených, celek je sonorní melodií v mollovém ladění s elegickým, lehce melancholickým vyzněním – (jako bychom slyšeli kultivovaný projev Dvořákových Dumek či Sukových secesních kusů), jde do aukce s vyvolávací cenou 500 000 korun, odhadní cena je stanovena na 1 – 1,5 milionu korun. Položku najdete v katalogu zde: www.europeanarts.cz/detail.php?poldet=063&aa=1-2017.

ARTKUNST
Václav Boštík, bez názvu, olej na plátně

Aukční síň Artkunst bude pořádat dne 8. dubna 2017 od 13:30 aukci moderního a poválečného umění, současného umění a fotografie. Předaukční výstava proběhne v prostorách Artkunst ve dnech 1. a 7. dubna, od 12 do 19 hodin. Pouze v sobotu 8. dubna od 10 do 12 hodin.
V nabídce jarní aukce galerie Artkunst se nachází kromě zajímavých děl českých poválečných autorů (Václav Boštík, Oldřich Smutný, Kamil Lhoták, František Gross, Josef Istler, Stanislav Kolíbal, Adriena Šimotová, Zdeněk Sýkora, Jiří Kolář, Vladimír Mirvald ad.) unikátní kolekce maleb slovenského umělce Stanislava Filka, kterou vytvořil při svém pobytu v New Yorku na začátku osmdesátých let, vévodí jim téměř čtyřmetrový, oboustranně pomalovaný diptych z roku 1983. Nabídku zakončuje koncentrovaná sbírka fotografií autorů jako jsou Jan Svoboda, Antonín Kratochvíl nebo Jan Saudek.

ADOLF LOOS APARTMENT AND GALLERY
František Kupka, Prizme

Oblíbená aukce se v Adolf Loos Apartment and Gallery bude konat ve výstavní síni Mánes v neděli 14. května od 14 hodin. Předaukční výstava exponátů proběhne ve dnech 3. – 13. května (od 10 do 18 hodin) a 14. května (od 10 do 13.30 hodin), taktéž ve Výstavní síni Mánes. V aukci se bude mimo jiné dražit dílo Františka Kupky s názvem Prisme. Jedná se olej na plátně z let 1913 – 1947 o velikosti 70,5 x 70,5 cm.

Starožitnosti - Galerie USTAR s.r.o.
barokní astronomické hrací hodiny Le Roy A Paris

V aukci, jež se bude konat v neděli 26. března od 16 hodin v Paláci Žofín, se mimo jiné objeví nejhodnotnější starožitnost, která kdy byla na českém aukčním trhu nabízena. Jedná se o unikátní barokní astronomické hrací hodiny Le Roy A Paris s vyvolávací cenou 55.200.000,- Kč.
Tyto jedinečné astronomické hrací hodiny byly vyrobeny v legendární hodinářské dílně Juliena a Pierra Le Roye v Paříži ve 2. třetině 18. století, přibližně okolo roku 1740. Jedná se o mimořádně raritní barokní konzolové hodiny, jež jsou překrásnou ukázkou vrcholného francouzského hodinářského a nábytkářského umění. Bezpochyby jde o jedny z nejlepších hodin svého druhu na světě. Hodiny pochází z Paláce Daun-Kinsky a byly zakoupeny z pozůstalosti knížete Františka Oldřicha Kinského (1936 - 2009). S největší pravděpodobností se jedná o jediný kompletně dochovaný exemplář, jelikož podle informací z knihy s názvem La Dynastie des Le Roy, horlogers du roi vyrobil Julien Le Roy do roku 1739 pouze troje astronomické hodiny a je znám pouze prototyp stroje, který je ve francouzském muzeu v městě Saint-Malo a tyto kompletní hodiny. Více informací a video naleznete na www.leroy-hodiny.cz.

GALERIE PICTURA
André Derain, Portrét Genevieve

Galerie Pictura koná jarní aukci 29. března v 17:30 ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně.
Aukční výstava proběhne ve dnech 20. - 29. března od 10,00 do 18,00 hodin v prostorách galerie. Výstavě od 15. března předchází výstava děl Káji Saudka, jež je pří stupná pouze starším 18 let. Na aukční výstavě se budou dražit například díla Balvan (s nápisem Anča) Kamila Lhotáka (1968), Hradčany od východu Aloise Kirniga (1897) nebo Portrét Genevieve od André Deraina, který vznikal v letech 1938-1939.

VLTAVÍN GALERIE
Zdeněk Sýkora, Album Linie

30. března se bude konat již 146. aukce aukční síně Vltavín. K dražbě v této antikvariátní aukci budou vzácné tisky, knihy, bibliofilie, rukopisy, podpisy, fotografie, místopis Českých zemí a zemí Evropy, díla z oblasti grafiky, erotiky a humoru. Aukce se bude konat od 18 hodin v prostorách aukční síně Vltavín. Od 20. do 30. března (od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin) pak potrvá předaukční výstava. Mezi draženými díly vyniká serigrafie Zdeňka Sýkory Album Linie (Quintet, Trio Hiršal a One Line) z roku 1980. Její vyvolávací cena je 165 000 korun.

AUTOR ČLÁNKU