Události

E.g., 24.8.2016
24.8.2016 - 25.8.2016
Dům umění, Jurečkova 9, 702 00 Ostrava (mapa)

Galerie výtvarného umění v Ostravě Vás zve na koncert hudebního uskupení Swing Pigs feat. Madalena Joao, které vystoupí v rámci série oslav k 90. výročí Domu umění, Léto plné hudby.
Přijďte s námi slavit dobrou hudbou.

Swing Pigs je brněnské uskupení hrajíci experimental free hey hop. Srdcervoucí housle Alexeye Aslamase v dialogu se štekající kytarou Samuela Pauča vždy v jedinečné konstalaci. Hudební performance plná improvizace mísící najrůznejší hudební vlivy a žánry. Klasika, Swing, Blues, Soul, Jazz a folklór v nevyspytatelné postprodukci slovanského dua.

Madalena Joao je česká zpěvačka, herečka, textařka a tanečnice.

Koncert začíná od 19 hodin na terase za Domem umění. V případě nepříznivého počasí bude přesunut do vnitřních prostor.

Vstup volný!

15.6.2016 - 28.8.2016
Karlínské nám.225/8, Praha (mapa)

Poctivé řemeslo, bohémský styl a nadčasový design… To všechno najdete hezky pohromadě na jednom místě – v prodejně originálního nábytku a doplňků. Přijměte pozvání na výstavu interiérových prvků ve stylu bohémské renesance v prostorách showroomu v Concept Store Karlín. Otevnřeno Po - Pá 10:00 - 18:00, So 9:30 - 15:00.

22.8.2016 - 28.8.2016
Queenstown, Nový Zéland (mapa)

Aston Martin zahájí svoji první akci na jižní polokouli pod názvem Ledová jízda. Nový Zéland On Ice je opravdu jedinečná příležitost se zúčastnit jízdy bez ohledu na předchozí zkušenosti. Výběr bude veliký. Celá řada modelů Aston Martin a rovněž nový model DB11. Zázemí pro řidiče bude postaveno z ledu. Po této akci se budete moci chlubit novými jízdními schopnostmi, které získáte pod odborným vedením profesionálních instruktorů.Ubytování je možné na tři noci v balíčku v Millbrook Resort v Queenstown. Místa jsou omezena, a proto neváhejte a místa si včas rezervujte.

1.8.2016 - 31.8.2016
Saská 3, 118 00 Praha 1 (mapa)

S HESLEM „TAK SE STAREJ, MLADEJ“ MAJÍ SENIOŘI VSTUP DO MUZEA KARLA ZEMANA ZDARMA

Stačí na pokladně muzea sdělit heslo „Tak se starej, mladej“ a senioři v doprovodu mohou do Muzea Karla Zemana zdarma. Pokračování úspěšné akce na celý srpen v režii Nadace Antonika Simony Krainové a Muzea Karla Zemana. Jako první si akci vyzkoušela důchodkyně Naděžda Žáčková s vnučkou a pravnoučaty. Prožívá své stáří aktivně a radostně? „Pořád někam chodím, i po Praze se ráda procházím. I když tady žiju celý život, neustále nacházím místa, kde jsem ještě nebyla, to mě moc baví. Navštěvuji i klub důchodců na Praze 13, tam je to bezvadné. Pořád vymýšlejí nějaký program.“ vypráví v kulisách muzea paní Žáčková. „Muzeum Karla Zemana je skvělé navštívit s rodinou a vnoučaty, ale chodím za kulturou i sama. Víte, ono spousta lidí okolo mě je líných, tak navštěvuji různé akce i na vlastní pěst. Samozřejmě jsou staří lidé často nemocní, ale důležité je pořád něco dělat a zajímat se o život okolo.“ dodává s nadšením. Opodál se usmívá její vnučka Kateřina Dočkalová, která potvrzuje její slova: „Babička je úžasná, pořád něco podniká, zajímá se, na nic si nestěžuje.“ Akce podporuje téma společně stráveného volného času mezi generacemi. „I stáří lze prožít aktivně a plnohodnotně ve společnosti svých blízkých. Chceme, aby staří a mladí lidé trávili více společného času, a tak hledáme místa, kde bychom jim setkání mohli umožnit.“ uvádí Simona Krainová, modelka a patronka nadace. Muzeum Karla Zemana podle PR manažerky Denisy Leškové nabízí nejen interaktivní expozici, kde si lidé mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké triky Karel Zeman ve svých filmech využíval. „Na měsíc srpen máme připravený bohatý program. Kromě příměstských táborů si mohou staří i mladí vyzkoušet workshopy animace, kreativní výtvarné dílny nebo si užít atmosféru filmů Karla Zemana naplno a spojit návštěvu expozice s plavbou elektrolodí po Čertovce a okolí Karlova
mostu, kterou realizujeme ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností.“ Díky Muzeu Karla Zemana a Nadaci Antonika mají lidé nad 65 let v doprovodu platící dospělé osoby, dítěte nebo studenta celý srpen vstup do Muzea Karla Zemana zcela zdarma! Stačí na pokladně muzea říct heslo „Tak se starej, mladej“. Zavzpomínejte si na dětství a stárněte s radostí!

23.6.2016 - 31.8.2016
Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha 1 (mapa)

13. ročník METROpolitního léta hereckých osobností letos proběhne od 23.června do 31.srpna na Letní scéně Vyšehrad a v divadle Studio DVA. Tradiční přehlídku na Letní scéně Vyšehrad obohatí světová premiéra letní komedie Patrika Hartla 4 sestry, v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou, Annou Šiškovou, Janou Strykovou, Berenikou Kohoutovou a Romanem Štabrňákem. Chybět samozřejmě nebudou ani osvědčené tituly z minulých let. Již pošesté jsou připravena i hudební setkání pod širým nebem. Chybět nebude ani Dan Bárta, Lenka Filipová, Věra Špinarová a Adam Pavlík Band nebo Petra Janů & Amsterdam či sourozenci Ulrychovi se skupinou JAVORY.

13.5.2016 - 31.8.2016
Umělecká galerii Moser, Staroměstské náměstí 15, Praha (mapa)

Profesor Milan Knížák a sklárna Moser si Vás dovolují pozvat na výstavu „Softhard“. Výstava je přehlídkou aktuální tvorby významného českého umělce - výtvarníka a performera, který vytvořil jedinečné křišťálové objekty pro sklárnu Moser. Kolekci váz prostupují jemné pastelové barvy a tóny křišťálu Moser v kontrastu výrazných ostrých křivek a linií, tak charakteristických pro tvorbu Milana Knížáka. Rozsah a pestrost autorovy tvorby dokládá instalace keramických soch, autorský mobiliář a další unikátní solitéry, které potvrzují výjimečnost tohoto umělce.

1.7.2016 - 3.9.2016
Nejvyšší purkrabství Pražského hradu, Praha 1 (mapa)

„Žije-li láska z hudby, hrajte dál!“ Shakespearův Večer tříkrálový je komedie spjatá s oslavami, se svátečním převráceným světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. A blázny a jejich rozvernými kousky se tato komedie hemží. Výstřední a elitářský Orsino, opojený hudbou a svými city, zamilovaný do podobně sebestředné krásky Olivie a mezi nimi Viola, trosečnice převlečená za muže, která touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš Říhal tahá peníze z Ondřeje Třasořitky a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií a bláznem z povolání jménem Feste strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia, který, podobně jako ostatní, podlehl klamnému příslibu lásky. Vstupenky koupíte v síti TICKETPORTAL. Předprodej začíná 26.4.2016.

17.6.2016 - 4.9.2016
Jurečkova 1750/9, Ostrava (mapa)

Daniel Balabán (1957) patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil od poloviny osmdesátých let minulého století. V letech 1979 až 1984 studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Františka Jiroudka a na pražské akademii v roce 2004 habilitoval. Od roku 1993 působí na Ostravské univerzitě (nejprve na katedře výtvarné tvorby a dnes Institutu pro umělecká studia) jako vedoucí ateliéru malby. Výstava, komplexně představí autorovu tvorbu, ve které se prolíná reflexe Ostravy, především v počátku osmdesátých let, jako tíživého a depresivního místa v kontrastu se sakrálními tématy, často jinotajnými úniky před realitou a zašifrovanými hříčkami, která se stanou klíčovými po celou jeho tvorbu až do dnešních dnů. Dalším velkým tématem jsou lidské vztahy – vztahy dětí a rodičů, generační výpověď a velké téma ženy v jejích proměnách – mateřství, sexualita, hledání specifik muže a ženy. Výstava bude doplněna katalogem se soupisem autorova díla.

Komentované prohlídky k výstavě se uskuteční v Domě umění, a to v úterý 28. června, 12. července, 16. srpna vždy v 17 hodin. Rezervace není nutná. Vstup na komentovanou prohlídku je s platnou vstupenkou na výstavu.

17.6.2016 - 4.9.2016
Jurečkova 1750/9, Ostrava (mapa)

Cyklus monotypů „Lekce velkého A“ vznikl bezprostředně po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele s vojsky Sovětského svazu 21. srpna 1968. Je zde graficky, jednoduchým způsobem, řešen problém satelitního státu v mocenské sféře Sovětského svazu – pod dohledem "Velkého bratra". Inspirace alegorickým románem „1984“ George Orwella se objevuje již v jeho ranějším díle, kdy autor tvořil první rozměrnější koláže a následně ruční papíry s názvy "Paměťové díry", "Rozemleté informace", "Konec informací", "Big brother is watching you", "Interrogation" a podobně.
Tisky „Lekce velkého A“ byly publikovány v mnoha časopisech u nás (například na stránkách týdeníku LISTY Svazu čs. spisovatelů) i v zahraničí. Později byly vybrané monotypy sestaveny do krátkého komiksu. V roce 2012 vytvořil Eduard Ovčáček podle originálních monotypů z roku 1968 digitální černobílou a barevnou verzi, z kterých sestavil dva separátní grafické soubory.

27.1.2016 - 5.9.2016
8. avenue du Mahatma Gandhi 16. obvod, Bois de Boulogne (mapa)

Od ledna 2016 do 5. září 2016 se Fondation Louis Vuitton zaměří na čínskou uměleckou scénu. Veřejnosti se brzy otevře výstava umělců z kontinentální Číny, která představí výběr děl čínských umělců ze sbírek Fondation Louis Vuitton. Součástí programu budou i různé multidisciplinární akce. 1. Výstava: Bentu, Čínští umělci v dobách turbulence a transformace od 27. ledna do dubna 2016. 2. Sbírky:Výběr z čínských uměleckých děl od 27. ledna do 5. září 2016. 3. Multidisciplinární kulturní akce:Hudba, film, divadlo, poezie od 27. ledna do 5. září 2016. Otevřeno je pondělí-středa-čtvrtek 12 - 19 hod, pátek 12 - 23 hod, sobota a neděle 11 - 20 hod. Vstupné 14 eur, děti do 3 let zdarma, do 18 let 5 eur, do 26 let 10 eur, rodinné vstupné 32 eur (1-2 dospělí a max 4 děti do 18 let), vstupenka platí i do Jardin d´Acclimatation.

24.5.2016 - 11.9.2016
Museum Kampa,U Sovových mlýnů 2, Praha 1 (mapa)

Výstava věnovaná zobrazení lidského těla v letech 1890–1921 navazuje na sérii studijních výstav věnovaných tvorbě Františka Kupky, např. výstava Vanoucí modře analyzující Kupkovo pojetí modré barvy a jejího významu. V této výstavě se zaměřujeme na období, v němž Kupka opouští secesní stylizaci a skrze zobrazení figury, na níž si ověřuje různé výtvarné postupy, zejména otázku barvy a jejích formálních i psychologických vlastností, se postupně soustředí na cestu k abstraktnímu vyjádření. Pro ukázání dobového kontextu vedle Kupky se představí i další autoři, kteří procházeli podobně hledačským procesem. Vystavená díla Edvarda Muncha, Oskara Kokoschky, Františka Kupky, Jana Štursy, Auguste Rodina, Miloše Jiránka, Bohumila Kubišty a dalších představují tělesnost na pomezí konce secesní stylizace a přelomových modernistických tendencí před nástupem avantgardy. Na rozdíl od akademického ideálu krásy hledají vážnou přirozenou neromantickou podobu lidského těla jako východisko nového umění negující mytologická a idealistická témata.

2.6.2016 - 11.9.2016
Kensington Gardens, Hyde Park, London, England (mapa)

Každoroční série živých uměleckých vystoupení z oblasti hudby, filmu, architektury, literatury a tance s program běží již od června do září 2016 a odehrává se v Serpentine Pavilionu. Originální performance budou k vidění během letních nocí a jako každým rokem se stanou skvělým programem na páteční večer. Pokud se v létě chystáte do Londýna, určitě si návštěvu Serpentine´s Park Nights nenechte ujít. K tomuto originálnímu projektu společnost COS představila limitovanou edici triček pro ženy a muže, která jsou k dostání ve vybraných obchodech COS a v Serpentine Galleries v Londýně, a v online obchodě cosstores.com, který zasílá i do ČR. Výtěžek z prodeje bude věnován charitativní nadaci Serpentine Trust.

14.5.2016 - 28.9.2016
Pražský hrad, Císařská konírna, 119 08 Praha 1 (mapa)

Na Pražském hradě se 13. května 2016 otevře cyklus výstav, které budou uvedeny u příležitosti 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Jádrem bude šest expozic. Potrvají do 28. září 2016. Výstava bude zaměřena na bezmála tisíciletou historii korunovací českých králů, jejichž závazný řád určil Karel IV. v polovině 14. století. Hlavním exponátem výstavy bude nejvýznamnější odznak české královské moci – Svatováclavská koruna, která se již v době svého vzniku (před 1346) stala státním a zároveň sakrálním symbolem. Mezi nejvzácnějšími exponáty bude možno shlédnout i další předměty související s korunovacemi českých králů, zejména oba zemské relikviářové kříže a tzv. Zlatý veraikon, kultovní obraz Kristovy tváře, pocházející z českého královského pokladu budovaného Karlem IV. na Karlštejně. Výstava dále přiblíží Korunovační řád Karla IV. a vznik a vývoj korunovačního rituálu od 11. do 19. století, který, ač se odehrával stále na stejném půdoryse, přesto se měnil. Bude vysvětlena úloha Svatováclavské kaple a její výzdoby v kontextu českých královských korunovací a budování české panovnické moci. Nezapomeneme ani na historii a popis vybavení korunní komory a osudů českých korunovačních klenotů ve středověku i novověku.

8.6.2016 - 20.10.2016
O2 Aréna,Českomoravská 2345/17, Praha 9 (mapa)

Město zrcadel startuje! Zahajovací koncert v O2 Aréně 8. června, který je bezesporu očekávanou událostí právě vrcholící kulturní sezóny, navštíví i potomek slavného Stradivariho, Luca de Michelli Stradivari. Město zrcadel je multižánrovou show světových parametrů, oproti loňskému roku obohacenou o nejmodernější speciální efekty, nové 3D animace a velkoplošné 3D projekce. Lehce mrazivý příběh o nadějích a ztrátách geniálního barokního skladatele Antonia Lucia Vivaldiho je vyprávěn prostřednictvím hudby i moderního tance. Mimořádné kvality „barokního dramatu s rockovou energií“ potvrzuje nejen značný zájem diváků všech generací, ale také největších evropských koncertních agentur a americké William Morris Endeavor Entertainment. VIVALDIANNO – Město zrcadel World Tour 2016/2017 tak postupně navštíví všechny kontinenty.
Halové koncerty
08. 06. 2016, 20:00 – Praha, O2 Arena

Koncertní vystoupení – Česká republika
04. 06. 2016, 20:00 – Festival Jamrock
17. 10. 2016, 19:00 – Pardubice, VČD
18. 10. 2016, 19:00 – Ústí n. Labem, SČD
19. 10. 2016, 19:00 – Kolín, MD
20. 10. 2016, 19:00 – Jablonec n. Nisou, MD

5.6.2016 - 30.10.2016
Barborská 51, 53 284 01 Kutná Hora (mapa)

Mladé designérsko-architektonické trio - bratři Adam a Samuel Ciglerovi a Světlana Koženova vystupující od roku 2013 pod značkou Vjemy se ve své užité tvorbě zabývají navrhováním interiérů, především nábytkem na míru, bytovými doplňky spolu s porcelánem inspirovaným českým kubismem a islámským uměním dekoru. Studio Vjemy připravuje pro galerijní prostor Whitebox projekt Stříbro inspirovaný slavnou historií Kutné Hory vázanou na těžbu tohoto drahého kovu. Pokusí se prostřednictvím zmnožení svých trojrozměrných porcelánových produktů vytvořit iluzivní metaforu nekonečného prostoru těžební štoly. Multiplikace abstraktních vzorů a pocit propadu do hlubin bude umocněn nakloněnými zrcadly a specifickým nasvícením. Celou instalaci podpoří i doprovodné pachové vjemy. V rámci výstavy vznikne limitovaná pokovená edice mís, jež bude posléze nabízena v Designshopu galerie GASK.

27.1.2016 - 31.12.2016
Plzeň 2015, Pražská 19, 301 00 Plzeň (mapa)

Čestmír Suška rozsvěcí Restart. Unikátní sochy slavného umělce se ve spolupráci se světelným výtvarníkem Petrem Puflerem, rozsvítí na nádvoří prostoru DEPO2015 v Plzni dne 27. ledna v 19 hodin.
Výstava známého sochaře s názvem RESTART vyrostla v nové kreativní zóně DEPO2015 v Plzni v loňském roce. Pro velký úspěch ji návštěvníci mohou zhlédnout až do konce roku 2016. Expozice se rozléhá v interiéru jedné z industriálních hal a na nádvoří o rozloze 3000 m2. Součástí akce bude výstava s prodejem fotografií z Nejdelšího fotoalba 2015.
Největším dílem výstavy je Rozhledna III (háčkovaná ocel, 1500x300 cm, 15t)

25.3.2016 - 31.12.2016
Film Legends Muzeum, nám.JIřího z Poděrad 36, Poděbrady (mapa)

Pokud máte rádi filmové, komiksovéa akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba. Přijďte navštívit unikátní expozici plnou hollywoodských pohádkových postaviček. V muzeu uvidíte exponáty z filmů jako je Avatar, E.T., Star Wars, Indiana Jones, Pán Prstenů, ale také Vetřelec, Predátor, Terminátor. Samozřejmě nechybí ani slavní komiksoví hrdinové Batman, Iron Man, Spider-man, Avengers a další...Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které je určena samostatná výstava pohádkových postaviček od Walta Disneyho. Cena rodinné vstupenky je 490 Kč.

3.6.2016 - 31.12.2019
U Lípy 302, 687 06 Velehrad (mapa)

Měsíc před cyrilometodějskou poutí, na začátku června 2016, zahájí obec Velehrad tříletou výstavní expozici o sochaři Otmaru Olivovi, který zde žije a více než tři desetiletí tvoří ve svém ateliéru. V prostorech Turistického centra Velehrad se budou moci návštěvníci seznámit nejen s uměleckým dílem, ale také s důležitými momenty poutního místa, se kterým je jeho tvorba nerozlučně spjata. Návštěvníci výstavy, nad níž převzala záštitu místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, mohou obdivovat dvě desítky plastik, ale také se v expozici seznámit s dosavadním životním příběhem umělce a jednoho z jeho prvních děl, a to oltáře velehradské baziliky z roku 1985. Za pomoci videoprezentací se návštěvníci seznámí i se složitým procesem vzniku uměleckého díla od prvního nápadu až po konečnou realizaci z bronzu.