Události

E.g., 28.9.2016
14.5.2016 - 28.9.2016
Pražský hrad, Císařská konírna, 119 08 Praha 1 (mapa)

Na Pražském hradě se 13. května 2016 otevře cyklus výstav, které budou uvedeny u příležitosti 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Jádrem bude šest expozic. Potrvají do 28. září 2016. Výstava bude zaměřena na bezmála tisíciletou historii korunovací českých králů, jejichž závazný řád určil Karel IV. v polovině 14. století. Hlavním exponátem výstavy bude nejvýznamnější odznak české královské moci – Svatováclavská koruna, která se již v době svého vzniku (před 1346) stala státním a zároveň sakrálním symbolem. Mezi nejvzácnějšími exponáty bude možno shlédnout i další předměty související s korunovacemi českých králů, zejména oba zemské relikviářové kříže a tzv. Zlatý veraikon, kultovní obraz Kristovy tváře, pocházející z českého královského pokladu budovaného Karlem IV. na Karlštejně. Výstava dále přiblíží Korunovační řád Karla IV. a vznik a vývoj korunovačního rituálu od 11. do 19. století, který, ač se odehrával stále na stejném půdoryse, přesto se měnil. Bude vysvětlena úloha Svatováclavské kaple a její výzdoby v kontextu českých královských korunovací a budování české panovnické moci. Nezapomeneme ani na historii a popis vybavení korunní komory a osudů českých korunovačních klenotů ve středověku i novověku.

28.9.2016 - 1.10.2016
Olivova 2096/4, 110 00 Praha 1 (mapa)

Jedna z nejexkluzivnějších akcí tohoto roku se koná od 28. září do 1. října 2016 ve slavném městě luxusu - Monaku. Světové jachtařské společnosti a námořní architekti se prezentují v Monackém přístavu Port Hercule na každoročním veletrhu Monaco Yacht Show 2016.

Ubytujte se jen pár kroků od celé události v úchvatném a stylovém hotelu Metropole Monte-Carlo. Od vstupu do hotelu je o vás postaráno na té nejvyšší úrovni a na vyhlášené hotelové SPA budete ještě dlouho vzpomínat.

Pro zajištění VIP vstupenek, ubytování a transferu nás prosím kontaktujte.

8.6.2016 - 20.10.2016
O2 Aréna,Českomoravská 2345/17, Praha 9 (mapa)

Město zrcadel startuje! Zahajovací koncert v O2 Aréně 8. června, který je bezesporu očekávanou událostí právě vrcholící kulturní sezóny, navštíví i potomek slavného Stradivariho, Luca de Michelli Stradivari. Město zrcadel je multižánrovou show světových parametrů, oproti loňskému roku obohacenou o nejmodernější speciální efekty, nové 3D animace a velkoplošné 3D projekce. Lehce mrazivý příběh o nadějích a ztrátách geniálního barokního skladatele Antonia Lucia Vivaldiho je vyprávěn prostřednictvím hudby i moderního tance. Mimořádné kvality „barokního dramatu s rockovou energií“ potvrzuje nejen značný zájem diváků všech generací, ale také největších evropských koncertních agentur a americké William Morris Endeavor Entertainment. VIVALDIANNO – Město zrcadel World Tour 2016/2017 tak postupně navštíví všechny kontinenty.
Halové koncerty
08. 06. 2016, 20:00 – Praha, O2 Arena

Koncertní vystoupení – Česká republika
04. 06. 2016, 20:00 – Festival Jamrock
17. 10. 2016, 19:00 – Pardubice, VČD
18. 10. 2016, 19:00 – Ústí n. Labem, SČD
19. 10. 2016, 19:00 – Kolín, MD
20. 10. 2016, 19:00 – Jablonec n. Nisou, MD

5.6.2016 - 30.10.2016
Barborská 51, 53 284 01 Kutná Hora (mapa)

Mladé designérsko-architektonické trio - bratři Adam a Samuel Ciglerovi a Světlana Koženova vystupující od roku 2013 pod značkou Vjemy se ve své užité tvorbě zabývají navrhováním interiérů, především nábytkem na míru, bytovými doplňky spolu s porcelánem inspirovaným českým kubismem a islámským uměním dekoru. Studio Vjemy připravuje pro galerijní prostor Whitebox projekt Stříbro inspirovaný slavnou historií Kutné Hory vázanou na těžbu tohoto drahého kovu. Pokusí se prostřednictvím zmnožení svých trojrozměrných porcelánových produktů vytvořit iluzivní metaforu nekonečného prostoru těžební štoly. Multiplikace abstraktních vzorů a pocit propadu do hlubin bude umocněn nakloněnými zrcadly a specifickým nasvícením. Celou instalaci podpoří i doprovodné pachové vjemy. V rámci výstavy vznikne limitovaná pokovená edice mís, jež bude posléze nabízena v Designshopu galerie GASK.

27.1.2016 - 31.12.2016
Plzeň 2015, Pražská 19, 301 00 Plzeň (mapa)

Čestmír Suška rozsvěcí Restart. Unikátní sochy slavného umělce se ve spolupráci se světelným výtvarníkem Petrem Puflerem, rozsvítí na nádvoří prostoru DEPO2015 v Plzni dne 27. ledna v 19 hodin.
Výstava známého sochaře s názvem RESTART vyrostla v nové kreativní zóně DEPO2015 v Plzni v loňském roce. Pro velký úspěch ji návštěvníci mohou zhlédnout až do konce roku 2016. Expozice se rozléhá v interiéru jedné z industriálních hal a na nádvoří o rozloze 3000 m2. Součástí akce bude výstava s prodejem fotografií z Nejdelšího fotoalba 2015.
Největším dílem výstavy je Rozhledna III (háčkovaná ocel, 1500x300 cm, 15t)

25.3.2016 - 31.12.2016
Film Legends Muzeum, nám.JIřího z Poděrad 36, Poděbrady (mapa)

Pokud máte rádi filmové, komiksovéa akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba. Přijďte navštívit unikátní expozici plnou hollywoodských pohádkových postaviček. V muzeu uvidíte exponáty z filmů jako je Avatar, E.T., Star Wars, Indiana Jones, Pán Prstenů, ale také Vetřelec, Predátor, Terminátor. Samozřejmě nechybí ani slavní komiksoví hrdinové Batman, Iron Man, Spider-man, Avengers a další...Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které je určena samostatná výstava pohádkových postaviček od Walta Disneyho. Cena rodinné vstupenky je 490 Kč.

27.9.2016 - 8.1.2017
Poděbradova 1291/12 702 00 Ostrava (mapa)

Rozsáhlý výtvarný projekt Karla Srpa opět zaplní ostravský Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravila ve spolupráci s Národní galerií v Praze a předními českými kurátory prestižní výstavní projekt s názvem V novém světě / Podmínky modernity 1917–1927. Výstava naváže na expozice Sváry zření a Černá slunce a uzavře Srpovo inovativní mapování českého umění první poloviny 20. století.

Ostrava – 27. září bude v Galerii výtvarného umění v Ostravě zahájen další exkluzivní výstavní projekt kurátora Karla Srpa s názvem V novém světě / Podmínky modernity 1917–1927, který je třetí doplňující částí předchozích výstav Sváry zření / Poklady českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století a Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927 - 1945. Expozice, která bude koncipovaná přímo pro prostory ostravského Domu umění ostravskými i pražskými kurátory, bude k vidění do 8. ledna 2017.

„Cílem projektu je představit umělecké dění na pozadí sociálního a politického klima v období, které úzce předcházelo vzniku samostatného Československa, a následně dobu takzvané první republiky, jež byla svým způsobem ojedinělá a v rámci českého umění neopakovatelná,“ uvedl Karel Srp, vedoucí kurátorského týmu.

Výstava představí více než padesát autorů, kteří budou zastoupeni více než dvěma stovkami uměleckých děl. Jedinečnost, vysoká umělecká i odborná úroveň výstavy spočívá v tom, že nebudou prezentováni pouze představitelé hlavního proudu, jako byli Josef Čapek, František Drtikol, Toyen, Emil Fila ale prostor dostanou i zástupci regionálního umění, jako například Ferdiš Duša, Břetislav Bartoš, Alois Zapletal a autoři, kteří byli dosud spíše opomíjeni, mezi něž patří i Georg Kars. Vystaveni budou také umělci, kteří byli v období socialismu zcela vyloučeni z uměleckého světa, jako například Richard Schrötter nebo Julius Pfeiffer.

„Jednoznačným přínosem výstavy je propojení umělecké různorodosti autorské i formální. Prezentováno bude sochařství, malířství, fotografie i umělecká média obecně,“ doplňuje Srp, a pokračuje „Autorský kaleidoskop bude procházet napříč společenskými i výtvarnými proudy. Dotkne se filozofie i problému modernity, která zasáhla umělecký svět. Samostatné sekce budou věnovány Ostravě a Paříži.“

Nedílnou součástí expozice se stanou i stručné životopisy autorů a přehledy událostí, které se zaměří na dosud nepublikované dobové materiály, jako jsou fotografie, katalogy výstav nebo plakáty. Exponáty zapůjčí galerie z celé České republiky a nebudou chybět ani skvosty ze soukromých sbírek.

„Logisticky jsou výstavy podobného charakteru velmi náročné. Připravit a realizovat takový projekt trvá i dva roky. Nejvíce času zabere výběr exponátů. Nevybírá se totiž jen z publikací a dostupných fotografií, ale také formou osobních prohlídek u sběratelů po celé republice,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel galerie, a pokračuje „Pak následuje dlouhá administrativní etapa, kdy galerie oficiálně žádá o zapůjčení vybraných artefaktů. Získat odpovědi není vždy jednoduché. Někdy přijde kladná odpověď hned a jindy jsme odmítnuti například z důvodu restaurování, nebo prezentace obrazu na jiných projektech.“

Při příležitosti výstavy GVUO vydá ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae výpravnou publikaci. Galerie také připraví výtvarné dílny pro školy i veřejnost a komentované prohlídky s kurátory výstavy.

Expozice, která završuje oslavy 90. výročí od otevření ostravského Domu umění veřejnosti, naváže na časovou proluku úspěšných výstavních projektů minulých let typu Sváry zření a Černá slunce, které k Ostravě přitáhly pozornost nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Galerie i nyní očekává velký zájem veřejnosti, který jistě přesáhne hranici dvaceti tisíc návštěvníků z České republiky i zahraničí. V Domě umění GVUO bude výstava otevřena denně krom pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné bude činit 100 korun a zlevněné 50 korun, volný vstup v neděli zůstane zachován.

3.6.2016 - 31.12.2019
U Lípy 302, 687 06 Velehrad (mapa)

Měsíc před cyrilometodějskou poutí, na začátku června 2016, zahájí obec Velehrad tříletou výstavní expozici o sochaři Otmaru Olivovi, který zde žije a více než tři desetiletí tvoří ve svém ateliéru. V prostorech Turistického centra Velehrad se budou moci návštěvníci seznámit nejen s uměleckým dílem, ale také s důležitými momenty poutního místa, se kterým je jeho tvorba nerozlučně spjata. Návštěvníci výstavy, nad níž převzala záštitu místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, mohou obdivovat dvě desítky plastik, ale také se v expozici seznámit s dosavadním životním příběhem umělce a jednoho z jeho prvních děl, a to oltáře velehradské baziliky z roku 1985. Za pomoci videoprezentací se návštěvníci seznámí i se složitým procesem vzniku uměleckého díla od prvního nápadu až po konečnou realizaci z bronzu.