Události

E.g., 27.6.2016
1.5.2016 - 27.6.2016
Nová scéna Národního divadla, Národní 1393/4, 110 00 Praha (mapa)

Nefňuka (aneb podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři) je unikátní divadelní představení, které nenajdete nikde jinde na světě. V představení jsou maximálně zapojeni herci a muzikanti s různými handicapy. Čtyři elektrické vozíky členů Tap Tapu slouží jako motory k pohybům loutek a scénickým dějům. Právě způsob, jakým jsou kulisy a loutky rozpohybovány, je světově unikátní. Hra se zpěvy Nefňuka vznikla podle knihy Jesus Betz francouzských autorů Freda Bernarda a Francoise Roca. Autorem scénáře je Jiří Ornest, který společně s Jakubem Macečkem hru i režíruje. Hudbu složil Jaroslav Svoboda (kapela Traband), scénu a loutky navrhnul Petr Matásek. Živou muziku a drobnější i větší role obstarají členové kapely The Tap Tap. Představení bude 1.5., 26. a 27.6.2016. Vstupné 500 Kč.

15.4.2016 - 27.6.2016
Poupětova 1, Praha 7 (mapa)

Výstava fotografa a poutníka Tomáše Umlaufa představí několik stovek černobílých fotografií pořízených analogovým fotoaparátem. Autor zachycuje okamžiky své doby a fotografie je pro něj jakousi formou osobního deníku. Jeho koncepce tvorby je zcela bez pravidel, blízko chaosu a zdánlivého nepořádku. Tak dokumentuje krajiny vedle lidí, časově a tematicky odlišné události a věci, které často nemají nic společného. Kompozice obrazů sestavuje náhodně, intuitivně a až zpětně v nich hledá smysl a souvislosti. Vstupné 180 Kč.

10.2.2016 - 30.6.2016
PVA EXPO PRAHA, PAVILON A, Beranových 667, Praha (mapa)

Autentické pozůstatky slavného Titaniku a předměty vylovené z jeho trosek vyprávějí na nové pražské výstavě příběh domněle nepotopitelné lodi, jejíž první plavba skončila katastrofou. Uvidíte stovky originálních artefaktů vyproštěných ze slavného vraku na dně oceánu. Mezi exponáty jsou části vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán i osobní předměty cestujících. Díky dokonalé rekonstrukci kajut, strojovny a jídelny pocítíte atmosféru přepychu a technického pokroku počátku 20. století.Zažijte nádheru dobových interiérů i hluk strojoven a dotkněte se osudného ledovce! Prohlídka výstavy trvá min. 1 hodinu. Cena vstupenky je 300 Kč v týdnu a 350 Kč o víkendu. Každý návštěvník bude mít po dobu prohlídky k dispozici zdarma sluchátko-audioguide s podrobným výkladem k jednotlivým exponátům v češtině.

2.6.2016 - 30.6.2016
Rytířská 31, Praha (mapa)

Nová výstava Českých center byla zahájena ve středu 2.6.2016 a představí umění českých sklářů nejen doma, ale i v zahraničí. Projekt s názvem Hand Made Dreams aneb Současná česká módní bižuterie se chystá oživit povědomí o české bižuterii, její historii, ale i současným módním i designovým trendům. Česká bižuterie je stejně jako české sklo proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Tradice má kořeny již v 18. století. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako „Bijoux de Bohème", „Jablonecké zboží" nebo „Jablonex" zůstávají stále živé. Za přípravou rozsáhlého projektu stojí trojice organizátorů: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

23.6.2016 - 30.6.2016
Karmelitská 374/23, 118 00 Praha (mapa)

Robert Balzar Trio, v současnosti jedna z nejlepších domácích jazzových kapel, vadala netradiční záznam hodinového „lesního“ koncertu na DVD s názvem One Day. Audiovizuální novinka tak navazuje na zatím poslední řadové album Vuja-Dé, které vyšlo před dvěma lety a zaznamenalo nadšené ohlasy posluchačů i kritiky. Trio výtečných hudebníků – kontrabasista Robert Balzar, pianista Jiří Levíček a bubeník Kamil Slezák vydání DVD podpoří také sérií koncertů po českých klubech.
Nejbližší konzert:
23.6. Praha / U malého Glena od 21:00 hod.
29.6. Český Krumlov / Synagoga
30.6. Praha / JazzDock od 22:00 hod.

30.5.2016 - 30.6.2016
Tržiště 7, Karlovy Vary (mapa)

Rádi byste nahlédli do tajů výroby křišťálu Moser? Čas Vám ale nedovolí navštívit manufakturu? Nevadí! Od 30. května do 30. června 2016 od 9:00 do 17:00 hodin máte možnost tradiční a velmi řemeslně náročnou techniku rytí křišťálu vidět v podání mistra rytce přímo v prodejní galerii Moser. Navštivte v těchto dnech prodejní galerii Moser v Karlových Varech u dřevěné kolonády, ulice Tržiště 7, a mistr rytec Vám předvede tuto královskou techniku. Budete mít také možnost nechat vyrýt například monogram na Vámi zakoupený křišťál Moser.

10.6.2016 - 10.7.2016
Stade de France, Saint-Denis (FRA) (mapa)

Mistrovství Evropy ve fotbale 2016 proběhne ve Francii ve dnech 10. června až 10. července 2016. Poprvé v historii šampionátu se jej zúčastní 24 týmů. Vítěz turnaje se kvalifikuje na Konfederační pohár FIFA 2017. Zápasy budou odehrány na stadionech Stade de France,Stade Bollaert-Delelis, Nouveau Stade de Bordeaux, Stade Vélodrome v Marseille, Parc des Princes, Allianz Riviera a dalších.

2.6.2016 - 12.7.2016
DSC Gallery, Dlouhá 5, 110 00 Praha (mapa)

Výstava s názvem Amor a psycho českého umělce Vladimíra Skrepla se uskuteční v období od 2.6. do 12.7.2016 v DSC Gallery. Tvorba Vladimíra Skrepla se vždy vymykala trendům české scény, stojí samostatně s velmi charakteristickým expresivním projevem. Její barevná živost a jistá asociálnost v námětech vytvářejí nenapodobitelné napětí. Jeho malba se natolik vzdaluje tomu, na co jsme "esteticky" zvyklí, že vzbuzuje otřes.Na výstavě "Amor a psycho" najdete v jeho obrazech a kolážích deformované primitivně zobrazené lidské postavy nebo zvířata na neutrálním barevném pozadí.

19.5.2016 - 15.7.2016
Praguekabinet, Platnéřská 13, Praha 1 (mapa)

Sklářský výtvarník a designér František Vízner (1936 - 2011) by se tento rok dožil svých 80. let. Při příležitosti tohoto jubilea, galerie praguekabinet nabízí výjimečnou příležitost nahlédnout do soukromého archivu autora a přiblížit si některé z jeho stěžejních děl.Výstava se zaměří výhradně na autorovu ateliérovou tvorbu - tj. unikátní sochařské objekty z ručně broušeného skla. Výstava bude reprezentativní přehlídkou Víznerových děl od sytých lomených barev přes čiré křišťály a elegantní kouře, až po neprůhledné opály a jasné celoleštěné objekty z pozdějších let autorovy tvroby. Nebudou chybět autorovy ikonické objekty, jako např. Mísa se špičkou nebo vrtaná kruhovitá Váza.

1.6.2016 - 17.7.2016
Železniční most, Výtoň, Praha 2 (mapa)

Těla básní je mimořádná výstava velkoformátových fotek, která se vůbec poprvé v historii objeví na Železničním mostě v Praze (Výtoň, Praha 2). Textař a básník Petr Eiche a fotografové Miloš Tancibudek a Jiří Řehořek se pokusili o výjimečné spojení umění fotografie zachytit okamžik a básně, která přetrvá věky. Na jejich dílech je vidět radost za života, láska k ženám (protože bez nich by to přece nešlo) a především nadšení, podaří-li se vyfotit báseň nebo vybásnit fotku či vyfotit představu nálady. Krásných 24 aktů o velikosti 3x3 metry bude k vidění od 1.6 do 17. 7.2016 na Náplavce – kouzelném místě hlavně v létě, kde s pohárkem vína v ruce kolemjdoucí potěší své oko krásnými těly i básněmi.

21.5.2016 - 21.7.2016
Loučeň 1, 289 37 Loučeň (mapa)

Výstava Magičtí Lucemburkové se snaží přiblížit vládu lucemburské dynastie v českých zemích, vyzvednout nejvýznamnější mezníky jejich panování a přiblížit nejen jednotlivé představitele rodu, ale i významné osobnosti jejich doby, jež se nesmazatelně zapsaly do našich dějin. Hlavní lákadlem budou originální repliky korunovačních klenotů, .koruny Svaté říše římské a svatováclavské koruny, které speciálně pro tento projekt vyrobil světoznámý mistr Jiří Urban. Dále se můžete těšit na 3D modely středověkých hradů a dalších významných staveb z doby lucemburské, mezi nimi Karlštejn a Karlův most. Největším unikátem je sbírka faksimilií představující proslulou knihovnu Václava IV., přesněji to, co se z ní dochovalo. Návštěvníci tak budou mít možnost nahlédnout do unikátní, bohatě iluminované Václavovy Bible, nejluxusnějšího opisu Zlaté buly Karla IV. z roku 1356 nebo části jeho astronomických kodexů. Dalším lákadlem je autorský exemplář díla Bellifortis Konráda Kyesera.

18.6.2016 - 26.7.2016
Smetanova síň Obecního domu, Náměstí Republiky 5, Praha 1 (mapa)

Už 18. června odstartuje letošní ročník festivalu Prague Proms 2016. Každoroční oslava se špičkami mezinárodní hudební scény letos vůbec poprvé spojila svou prezentaci i s uvedením 24. abonentní sezóny Českého národního symfonického orchestru. V ní se slavné tuzemské těleso objeví i na mimořádných koncertech u nás i v zahraničí. Proms odstartují svůj program 18. června koncertem Musics by Frank Zappa: Orchestra En Regalia, ve kterém připomenou genialitu a provokativní orchestriální hudbu známého autora. Festival začínající zmíněným vystoupením v Rudolfinu, bude však většinu svých koncertů divákům servírovat ze svého "základní tábora", kterým se již opakovaně pyšní Obecní dům. Vstupenky zakoupíte online na www.pragueproms.cz.

16.6.2016 - 31.7.2016
Poděbradova 1291/12, 702 00 Ostrava (mapa)

Výstava představí architektonické objekty sloužící na počátcích turistickému ruchu na chorvatském pobřeží. Jedná se o hotely, vily, úpravy nábřeží, či pláží, které navrhli čeští, anebo s českými zeměmi úzce spjati architekti pro oblast chorvatského Jadranu. Návštěvník výstavy se tak seznámí s díly autorů, mezi nimiž jistě zaujmou taková jména jako Jan Kotěra, Carl Seidl, Emil Králíček, Josef Schulz, Adolf Loos, Josef Hoffmann a další. Expozice je zajímavá tím, že jsou zde poprvé takto souhrnně a společně vystaveny projekty, jež pro chorvatskou pobřežní oblast navrhli architekti z českých zemí a výstava tak přinejmenším osvětluje nemalý význam a přínos českých architektů pro rozvoj cestovního ruchu na Jadranu. Otevírací doba: úterý - neděle od 10 do 18 hodin.

15.6.2016 - 28.8.2016
Karlínské nám.225/8, Praha (mapa)

Poctivé řemeslo, bohémský styl a nadčasový design… To všechno najdete hezky pohromadě na jednom místě – v prodejně originálního nábytku a doplňků. Přijměte pozvání na výstavu interiérových prvků ve stylu bohémské renesance v prostorách showroomu v Concept Store Karlín. Otevnřeno Po - Pá 10:00 - 18:00, So 9:30 - 15:00.

23.6.2016 - 31.8.2016
Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha 1 (mapa)

13. ročník METROpolitního léta hereckých osobností letos proběhne od 23.června do 31.srpna na Letní scéně Vyšehrad a v divadle Studio DVA. Tradiční přehlídku na Letní scéně Vyšehrad obohatí světová premiéra letní komedie Patrika Hartla 4 sestry, v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou, Annou Šiškovou, Janou Strykovou, Berenikou Kohoutovou a Romanem Štabrňákem. Chybět samozřejmě nebudou ani osvědčené tituly z minulých let. Již pošesté jsou připravena i hudební setkání pod širým nebem. Chybět nebude ani Dan Bárta, Lenka Filipová, Věra Špinarová a Adam Pavlík Band nebo Petra Janů & Amsterdam či sourozenci Ulrychovi se skupinou JAVORY.

13.5.2016 - 31.8.2016
Umělecká galerii Moser, Staroměstské náměstí 15, Praha (mapa)

Profesor Milan Knížák a sklárna Moser si Vás dovolují pozvat na výstavu „Softhard“. Výstava je přehlídkou aktuální tvorby významného českého umělce - výtvarníka a performera, který vytvořil jedinečné křišťálové objekty pro sklárnu Moser. Kolekci váz prostupují jemné pastelové barvy a tóny křišťálu Moser v kontrastu výrazných ostrých křivek a linií, tak charakteristických pro tvorbu Milana Knížáka. Rozsah a pestrost autorovy tvorby dokládá instalace keramických soch, autorský mobiliář a další unikátní solitéry, které potvrzují výjimečnost tohoto umělce.

27.1.2016 - 5.9.2016
8. avenue du Mahatma Gandhi 16. obvod, Bois de Boulogne (mapa)

Od ledna 2016 do 5. září 2016 se Fondation Louis Vuitton zaměří na čínskou uměleckou scénu. Veřejnosti se brzy otevře výstava umělců z kontinentální Číny, která představí výběr děl čínských umělců ze sbírek Fondation Louis Vuitton. Součástí programu budou i různé multidisciplinární akce. 1. Výstava: Bentu, Čínští umělci v dobách turbulence a transformace od 27. ledna do dubna 2016. 2. Sbírky:Výběr z čínských uměleckých děl od 27. ledna do 5. září 2016. 3. Multidisciplinární kulturní akce:Hudba, film, divadlo, poezie od 27. ledna do 5. září 2016. Otevřeno je pondělí-středa-čtvrtek 12 - 19 hod, pátek 12 - 23 hod, sobota a neděle 11 - 20 hod. Vstupné 14 eur, děti do 3 let zdarma, do 18 let 5 eur, do 26 let 10 eur, rodinné vstupné 32 eur (1-2 dospělí a max 4 děti do 18 let), vstupenka platí i do Jardin d´Acclimatation.

24.5.2016 - 11.9.2016
Museum Kampa,U Sovových mlýnů 2, Praha 1 (mapa)

Výstava věnovaná zobrazení lidského těla v letech 1890–1921 navazuje na sérii studijních výstav věnovaných tvorbě Františka Kupky, např. výstava Vanoucí modře analyzující Kupkovo pojetí modré barvy a jejího významu. V této výstavě se zaměřujeme na období, v němž Kupka opouští secesní stylizaci a skrze zobrazení figury, na níž si ověřuje různé výtvarné postupy, zejména otázku barvy a jejích formálních i psychologických vlastností, se postupně soustředí na cestu k abstraktnímu vyjádření. Pro ukázání dobového kontextu vedle Kupky se představí i další autoři, kteří procházeli podobně hledačským procesem. Vystavená díla Edvarda Muncha, Oskara Kokoschky, Františka Kupky, Jana Štursy, Auguste Rodina, Miloše Jiránka, Bohumila Kubišty a dalších představují tělesnost na pomezí konce secesní stylizace a přelomových modernistických tendencí před nástupem avantgardy. Na rozdíl od akademického ideálu krásy hledají vážnou přirozenou neromantickou podobu lidského těla jako východisko nového umění negující mytologická a idealistická témata.

2.6.2016 - 11.9.2016
Kensington Gardens, Hyde Park, London, England (mapa)

Každoroční série živých uměleckých vystoupení z oblasti hudby, filmu, architektury, literatury a tance s program běží již od června do září 2016 a odehrává se v Serpentine Pavilionu. Originální performance budou k vidění během letních nocí a jako každým rokem se stanou skvělým programem na páteční večer. Pokud se v létě chystáte do Londýna, určitě si návštěvu Serpentine´s Park Nights nenechte ujít. K tomuto originálnímu projektu společnost COS představila limitovanou edici triček pro ženy a muže, která jsou k dostání ve vybraných obchodech COS a v Serpentine Galleries v Londýně, a v online obchodě cosstores.com, který zasílá i do ČR. Výtěžek z prodeje bude věnován charitativní nadaci Serpentine Trust.

14.5.2016 - 28.9.2016
Pražský hrad, Císařská konírna, 119 08 Praha 1 (mapa)

Na Pražském hradě se 13. května 2016 otevře cyklus výstav, které budou uvedeny u příležitosti 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Jádrem bude šest expozic. Potrvají do 28. září 2016. Výstava bude zaměřena na bezmála tisíciletou historii korunovací českých králů, jejichž závazný řád určil Karel IV. v polovině 14. století. Hlavním exponátem výstavy bude nejvýznamnější odznak české královské moci – Svatováclavská koruna, která se již v době svého vzniku (před 1346) stala státním a zároveň sakrálním symbolem. Mezi nejvzácnějšími exponáty bude možno shlédnout i další předměty související s korunovacemi českých králů, zejména oba zemské relikviářové kříže a tzv. Zlatý veraikon, kultovní obraz Kristovy tváře, pocházející z českého královského pokladu budovaného Karlem IV. na Karlštejně. Výstava dále přiblíží Korunovační řád Karla IV. a vznik a vývoj korunovačního rituálu od 11. do 19. století, který, ač se odehrával stále na stejném půdoryse, přesto se měnil. Bude vysvětlena úloha Svatováclavské kaple a její výzdoby v kontextu českých královských korunovací a budování české panovnické moci. Nezapomeneme ani na historii a popis vybavení korunní komory a osudů českých korunovačních klenotů ve středověku i novověku.

8.6.2016 - 20.10.2016
O2 Aréna,Českomoravská 2345/17, Praha 9 (mapa)

Město zrcadel startuje! Zahajovací koncert v O2 Aréně 8. června, který je bezesporu očekávanou událostí právě vrcholící kulturní sezóny, navštíví i potomek slavného Stradivariho, Luca de Michelli Stradivari. Město zrcadel je multižánrovou show světových parametrů, oproti loňskému roku obohacenou o nejmodernější speciální efekty, nové 3D animace a velkoplošné 3D projekce. Lehce mrazivý příběh o nadějích a ztrátách geniálního barokního skladatele Antonia Lucia Vivaldiho je vyprávěn prostřednictvím hudby i moderního tance. Mimořádné kvality „barokního dramatu s rockovou energií“ potvrzuje nejen značný zájem diváků všech generací, ale také největších evropských koncertních agentur a americké William Morris Endeavor Entertainment. VIVALDIANNO – Město zrcadel World Tour 2016/2017 tak postupně navštíví všechny kontinenty.
Halové koncerty
08. 06. 2016, 20:00 – Praha, O2 Arena

Koncertní vystoupení – Česká republika
04. 06. 2016, 20:00 – Festival Jamrock
17. 10. 2016, 19:00 – Pardubice, VČD
18. 10. 2016, 19:00 – Ústí n. Labem, SČD
19. 10. 2016, 19:00 – Kolín, MD
20. 10. 2016, 19:00 – Jablonec n. Nisou, MD

5.6.2016 - 30.10.2016
Barborská 51, 53 284 01 Kutná Hora (mapa)

Mladé designérsko-architektonické trio - bratři Adam a Samuel Ciglerovi a Světlana Koženova vystupující od roku 2013 pod značkou Vjemy se ve své užité tvorbě zabývají navrhováním interiérů, především nábytkem na míru, bytovými doplňky spolu s porcelánem inspirovaným českým kubismem a islámským uměním dekoru. Studio Vjemy připravuje pro galerijní prostor Whitebox projekt Stříbro inspirovaný slavnou historií Kutné Hory vázanou na těžbu tohoto drahého kovu. Pokusí se prostřednictvím zmnožení svých trojrozměrných porcelánových produktů vytvořit iluzivní metaforu nekonečného prostoru těžební štoly. Multiplikace abstraktních vzorů a pocit propadu do hlubin bude umocněn nakloněnými zrcadly a specifickým nasvícením. Celou instalaci podpoří i doprovodné pachové vjemy. V rámci výstavy vznikne limitovaná pokovená edice mís, jež bude posléze nabízena v Designshopu galerie GASK.

27.1.2016 - 31.12.2016
Plzeň 2015, Pražská 19, 301 00 Plzeň (mapa)

Čestmír Suška rozsvěcí Restart. Unikátní sochy slavného umělce se ve spolupráci se světelným výtvarníkem Petrem Puflerem, rozsvítí na nádvoří prostoru DEPO2015 v Plzni dne 27. ledna v 19 hodin.
Výstava známého sochaře s názvem RESTART vyrostla v nové kreativní zóně DEPO2015 v Plzni v loňském roce. Pro velký úspěch ji návštěvníci mohou zhlédnout až do konce roku 2016. Expozice se rozléhá v interiéru jedné z industriálních hal a na nádvoří o rozloze 3000 m2. Součástí akce bude výstava s prodejem fotografií z Nejdelšího fotoalba 2015.
Největším dílem výstavy je Rozhledna III (háčkovaná ocel, 1500x300 cm, 15t)

25.3.2016 - 31.12.2016
Film Legends Muzeum, nám.JIřího z Poděrad 36, Poděbrady (mapa)

Pokud máte rádi filmové, komiksovéa akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba. Přijďte navštívit unikátní expozici plnou hollywoodských pohádkových postaviček. V muzeu uvidíte exponáty z filmů jako je Avatar, E.T., Star Wars, Indiana Jones, Pán Prstenů, ale také Vetřelec, Predátor, Terminátor. Samozřejmě nechybí ani slavní komiksoví hrdinové Batman, Iron Man, Spider-man, Avengers a další...Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které je určena samostatná výstava pohádkových postaviček od Walta Disneyho. Cena rodinné vstupenky je 490 Kč.

3.6.2016 - 31.12.2019
U Lípy 302, 687 06 Velehrad (mapa)

Měsíc před cyrilometodějskou poutí, na začátku června 2016, zahájí obec Velehrad tříletou výstavní expozici o sochaři Otmaru Olivovi, který zde žije a více než tři desetiletí tvoří ve svém ateliéru. V prostorech Turistického centra Velehrad se budou moci návštěvníci seznámit nejen s uměleckým dílem, ale také s důležitými momenty poutního místa, se kterým je jeho tvorba nerozlučně spjata. Návštěvníci výstavy, nad níž převzala záštitu místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, mohou obdivovat dvě desítky plastik, ale také se v expozici seznámit s dosavadním životním příběhem umělce a jednoho z jeho prvních děl, a to oltáře velehradské baziliky z roku 1985. Za pomoci videoprezentací se návštěvníci seznámí i se složitým procesem vzniku uměleckého díla od prvního nápadu až po konečnou realizaci z bronzu.