Události

E.g., 27.3.2017
1.3.2017 - 31.3.2017
Jurečkova 9, 702 00 Ostrava (mapa)

Historik Marek Zágora připravil pro Knihovnu Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, a Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě (MSVK) přehlídku exkluzivních faksimile středověkých rukopisů.

Ostrava – Od středy 1. března můžete v Knihovně GVUO, jediné veřejné galerijní knihovně v Moravskoslezském kraji, na Poděbradově ulici 12 navštívit netradiční expozici vzácných faksimile středověkých tisků s názvem Krása a tajemství středověkých rukopisů III. Výstava navazuje na předchozí stejnojmenné projekty, které připravila GVUO v letech 2010 a 2012. Historik Marek Zágora projektem letos poprvé propojil Knihovnu GVUO s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě. V Galerii výtvarného umění v Ostravě bude výstava k vidění do 31. března.

Faksimile představí na konkrétních příkladech informace o středověku a životě v něm zakódované do nádherných, často bohatě iluminovaných rukopisů. „Bohužel originály jednotlivých manuskriptů jsou za specifických podmínek uloženy ve zvláštních trezorech. Často se k nim nedostanou ani odborníci, kteří se jimi profesně zabývají, a musí se spokojit pouze s jejich fotografiemi, digitalizovanými verzemi, nebo jejich uměleckými kopiemi. Již několik desítek rukopisů se dočkalo své faksimile, z nichž většina těch nejkrásnějších a nejkvalitnějších je zejména z finančních důvodů pro normálního smrtelníka téměř nedostupná,“ vysvětluje Marek Zágora, kurátor výstavy.

Během několika posledních desítek let vznikly faksimile i několika rukopisů, které jsou úzce spjaty s českým prostředím. Mnohdy se však nejedná o jejich český původ, nicméně byly určeny pro českého panovníka, nebo některého vysoce postaveného duchovního či šlechtice. Takovými rukopisy jsou například Vyšehradský kodex, Bible Václava IV., Zlatá bula, Cestopis Jana z Mandevillu nebo Jenský kodex. Právě na bohatých faksimile těchto rukopisů bude ukázána pestrost středověku i myšlenkové a umělecké bohatství, které svou šíří fascinuje. Součástí výstavy budou také ukázky dalších rukopisů, jako například Book of Kells, Bamberská apokalypsa, Bible Ludvíka IX. nebo Codex Manesse, jež v rámci obou expozic časově pokryjí období od konce 7. do počátku 16. století.

„I když se v posledních letech změnil pohled na středověk, toto období je stále většinou vnímáno jako velice temné a zároveň kruté. Jeho obraz se ale změnil ve spojení se středověkým výtvarným uměním,“ vysvětluje Marek Zágora a pokračuje „Ve středověku vzniklo nepřeberné množství jedinečných uměleckých děl, z nichž se nám bohužel do současnosti dochoval pouhý zlomek. Přesto si i z mála můžeme udělat určitou představu o středním věku jako významné etapě lidských dějin a také o životě i myšlení středověkého člověka.“

Expozici v Knihovně GVUO bude možno navštívit ve středu od 8 do 16 hodin a ve čtvrtek od 10 do 17.45 hodin, nebo po domluvě s knihovnicí Vladimírou Lichovníkovou na tel. č. 731 691 567. Část expozice v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě bude přístupná od 3. března do 3. Května, pondělí až pátek od 9 do 19 hodin a v sobotu od 8.30 do 12 hodin. Začátkem dubna dojde v MSVK k částečnému obměnění exponátů. Na obě výstavy je vstup volný.

2.1.2017 - 31.3.2017
Zengrova 22, Praha 6 (mapa)

Vstupte s námi do světa módy a dámských oděvů. KUrz Moc ti to sluší Vás naučí jak se mnohem lépe oblékat a jak vytvořit stylový a vzájemně kombinovatelný šatník. V šesti dílech se dozvíte tajemství šesti návrhářek a stylistek. Vyslechnete si jejich nápady, triky, rady a doporučení, vytvoříte si tak šatník vyšší úrovni. Naučíte se, jak sladit barvy, jaké oděvy jsou ty základní a jak se kombinují. KUrzem Vás provede sedm významných českých návrhářek a stylistek, které oděvům opravdu rozumí a pomohou vám. Můžete se těšit na Daniela Šmída, Natali Ruden, Petru Pilařovou, Lucii Kutálkovou, Kláru Nademlýnskou, Mirku Talavaškovou a Táňu Havlíčkovou. 6 dílů moc ti to sluší bude odvisíláno na webu od ledna do března 2017. V případě, že se nebudete moci zúčastnit živě, budete mít možnost si záznam spustit později.

2.2.2017 - 2.4.2017
Jižní křídlo - 1. patro BRNO, HRAD ŠPILBERK, (mapa)

Čtverec, nebo kruh? Návštěvníky znejistí výstava Vasarelyho v Brně

Geometrické abstraktní obrazce plné barev, kontrastů a optických iluzí. Tak vypadají grafiky Victora Vasarelyho, jehož dílo vystavuje Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Tento maďarsko-francouzský výtvarník je považován za průkopníka op-artu. Ze stovky grafik se návštěvníkům skoro zatočí hlava.
Tvorbu Victora Vasarelyho nejde přehlédnout. Pro jeho grafiky je typická geometrická abstrakce, hýří barvami,optickými iluzemi, kontrasty, elipsami, liniemi. Tvořil je přitom s technickou přesností kombinováním vzorců barev a tvarů, ručně, bez počítačů. „Vasarelyho op-art využívá rozum, přesnost a logiku. A také nedokonalost lidského oka, které takový vizuální vjem nedokáže zpracovat. Záleží na úhlu pohledu. Op-artový výtvor vypadá na živo v galerii jinak než na fotografii,“ vysvětluje kurátor výstavy Miroslav Houška z pražské Galerie GOAP, která do Brna zapůjčila exponáty.

Je mezi nimi i menší stádo šesti zeber. Právě zebra byla Vasarelyho oblíbeným motivem. Nejstarší zebra na Špilberku pochází z 50. let. Vasarelyho Zebra z roku 1937 přitom bývá považována za jeden z prvních příkladů, optického umění. Pojem op-art se však začal používat až v 60. letech. „V roce 1965 byla v New Yorku v Museum of Modern Art první výstava optického umění. Vasarely tam byl nazván otcem op-artu. U veřejnosti měla výstava obrovský ohlas, ale kritici ji odsoudili jako pouťovou atrakci,“ přibližuje Houška.

Návštěvníci na Špilberku uvidí přesně 110 exponátů: od pestrobarevných sérigrafií plných optických klamů přes unikátní zápisy z Vasarelyho deníků a jeho korespondenci až po plakáty k jeho výstavám ve švédském Malmö z let 1985 a 1987.

Lidé uvidí výběr z Vasarelyho celoživotní tvorby. Nejstarší vystavené dílo pochází

z roku 1934, nejmladší z roku 1989. Z grafik je největší série Argenté – jde o dva

geometrické tisky na zlatou a stříbrnou fólii. Ještě větší obrazec ale lidé uvidí hned u

vstupu do výstavy. Tapeta přes celou stěnu opticky prodlouží prostor výstavy téměř

do nekonečna.

Kdo zavítá na výstavu, sám se bude moci stát tvůrcem op-artu. Na jejím konci je totiž

magnetická stěna s barevnými vzorovanými fóliemi, z nichž je možné sestavit si

vlastní vasarelyovský obrazec. Lektorské pracoviště Muzea města Brna připravuje ve

výstavě od března také animační program na objednání pro 2. stupeň základních škol,

střední školy a gymnázia. Na něj bude možné objednat se i v rámci Týdne výtvarné

kultury ve dnech 21. až 24. března.

Výstava VASARELY startuje 2. února, končí 2. dubna 2017 na Špilberku.

16.3.2017 - 8.4.2017
Štěpánská 61, 116 02 Praha 1-Nové Město (mapa)

Do povědomí českých posluchačů se popový zpěvák Sebastian nejvýrazněji zapsal

písničkou Toulavá. Jeho první singl má nyní na YouTube bezmála 20 milionů zhlédnutí. Od

jeho vydání popularita zpěváka, kytaristy a skladatele stále roste. Nyní se Sebastian

vydává na své první samostatné turné, které nese název Hvězdy Tour 2017. Fanynky se na

něj mohou těšit hned v devíti různých městech po celé České republice. Muzikant na svou

dobrodružnou tour vyrazí během března a dubna.

Sebastian Navrátil, jak zní celé jeho jméno, je považován za jednoho z nejvýraznějších

hudebníků nové generace. Celý rok nezahálí a neustále pracuje na nové tvorbě. Aktuálně se

věnuje dokončení svého debutového alba a detailně dolaďuje přípravu na živá vystoupení.

Při příležitosti Hvězdy Tour 2017 se chystá v Praze album v březnu pokřtít. Nový idol má

nakročeno k slibné kariéře, o tom svědčí úspěch jeho nejnovějšího videoklipu k písni Hvězdy,

který během pár týdnů nasbíral přes půl milionu zhlédnutí. Mezi domácími

jsou Hvězdy dokonce čtvrtou nejhranější skladbou českého éteru! A co si myslí zpěvák o

svém úspěchu na Youtubu: ,,Celkově mi o počty zhlédnutí na YouTube až tak nejde. Byl bych

rád, kdyby mé písně hrála česká rádia, aby byly slyšet a lidi je měli rádi. Jestli klipy k nim uvidí

pět miliónů nebo deset, není podstatné. Nedělám z toho vědu. To, že každý můj singl byl na

vrcholu českého žebříčku IFPI je pro mě důležitější," komentuje s úsměvem zpěvák.

O tom, že celá samostatná tour bude jedna velká show, nemusí fanynky pochybovat.

Sebastian slibuje novou pódiovou prezentaci, nové písničky i známé hity. Koncertní šňůru

zpestří svým vystoupením vítězka třetí Česko Slovenské SuperStar Sabina Křováková

s kapelou.

Začínal v kapele JUST TRY, se kterou vydal úspěšný cover písničky Žijeme len raz. V roce 2015

na sebe upozornil singlem Toulavá, který mu vynesl prestižní ocenění v anketách televize

Óčko nebo rádia Evropa 2. Zpěvák za něj získal také Českého slavíka za nejstreamovanější

českou skladbu.

Kompletní rozpis Hvězdy Tour 2017 zde:

16. 3. 2017 - Brno / Metro Music klub

24. 3. 2017- Liberec / Vratislavice 101010

25. 3. 2017- Boskovice / KD

29. 3. 2017- Praha / Lucerna Music Bar

31. 3. 2017- Lanškroun / Music Bar Forea

1. 4. 2017- Vysoké Mýto / M - klub 

5. 4. 2017- Olomouc / U - klub 

7. 4. 2017- Prachatice / Národní Dům 

8. 4. 2017- Plzeň / Buena vista club

20.3.2017 - 20.4.2017
Zelená 1084/15a, 160 00 Praha 6 (mapa)

Jan Vlček výstavou svých filmových skic před dvěma lety otevíral nový prostor Dejvického divadla – ANTI.KVARIÁT. Letos v březnu se do něj vrací, tentokrát s ukázkami ze své volné tvorby. Pozoruhodná výstava OFFLINE bude v místě bývalého antikvariátu, přístupného přes Dejvickou divadelní kavárnu, k vidění od 20. března do 20. dubna.
Spolupráce Jana Vlčka s Dejvickým divadlem začala v době, kdy navrhoval výtvarné řešení televizního sitcomu Čtvrtá hvězda. Coby filmový architekt se podílel také na celovečerním debutu Miroslava Krobota Díra u Hanušovic i jeho následujícím filmu Kvarteto, který je právě před dokončením. Filmová a televizní tvorba zůstává pro Jana Vlčka prioritou, ve volných chvílích ovšem s nemenším entuziasmem a energií rozvíjí a objevuje nejrůznější výtvarné techniky. „Stále se věnuji filmu a televizi, připravuji několik moc zajímavých věcí. Film je týmová, skvělá a dobrodružná práce, kterou jsem vždycky chtěl a chci dělat,“ potvrzuje Jan Vlček a dodává: „Volnou tvorbu cítím jako svůj pokus o rovnováhu. Tak trochu jsem se teď vrátil zpět v čase ke klasické malbě a litografii, což je krásná, stará grafická technika, mimochodem vynalezená u nás v Čechách Aloisem Senefelderem.“

1.3.2017 - 30.4.2017
kostel sv. Rocha Strahovské nádvoří 1/132 (mapa)

Pozvánka do Galerie MIRO

Plánovaná výstava na období březen - duben 2017 (1.3. - 30. 4. 20017) bude
od Martina Šárovce s názvem "QUO VADIS?".
MARTIN ŠÁROVEC (*1977) studoval Alternativní a loutkové divadlo na AMU v Praze a dále na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Věnuje se malbě, zobrazuje zážitky z médií v ostré atmosféře vizuálních sekvencí – v obrazových záběrech. Miluje virtuální idylickou atmosféru, která nepostrádá hororu. Někdy přechází tvar do groteskního obrazu. Nyní působí jako pedagog na Střední oděvní návrhářské škole.

27.3.2017 - 5.5.2017
Jakubské nám. 127/5, 602 00 Brno-střed (mapa)

Komedie pro ženy, o ženách, kterou by ovšem rozhodně měli vidět i muži – to je The Naked Truth (Odhalená pravda) britského dramatika D. Simpsona, kterou do České republiky přivezla společnost StageArtCz. Divácký hit je k vidění v brněnském Divadle Bolka Polívky 27. 3., 10., 21. a 30. 4., 8. a 15. 5. V hlavních rolích excelují Chantal Poullain, Gabriela Míčová, Markéta Plánková, Anna Stropnická, Hana Kusnjerová, Alena Bazalová, Anežka Rusevová, Alžběta Vaculčiaková, Natálie Tichánková, Petra Špindlerová, Klára Apolenářová a Daniela Choděrová.
Pět žen se setkává ve vesnické tělocvičně na kurzu pole dance. Ani jedna z nich netuší, co ji čeká, ale každá má svůj vlastní dobrý důvod naučit se tančit u tyče. Ať už je to snaha zvýšit si sebevědomí, získat nebo udržet muže, vdát se, shodit pár kilogramů anebo se vydat za vytouženou kariérou. I přes nejrůznější dívčí třenice a neshody se ve chvíli, kdy se jedna z nich dozví krutou zprávu o svém zdravotním stavu, semknou a nově nabyté taneční zkušenosti využijí v benefici ve prospěch charitativního projektu. The Naked Truth je výzvou všem ženám a oslavou ženské síly, která se dokáže vzepřít nepřízni osudu. Hra vyvolává smích a zároveň dojímá svou opravdovostí i odhalováním zákoutí ženských duší. Komedie
The Naked Truth je nejnovějším projektem společnosti StageArtCz, kterou společně založili herci Petr Halberstadt a Radim Fiala.

29.1.2017 - 28.5.2017
Zengrova 22, Praha 6 (mapa)

Kurz o víně pro neprofesionály. Zajímavosti, degustace, párování s jídlem, apod. V pěti živě vysílaných večerech Vám nejlepší čeští sommelieři a kuchaři předají své zkušenosti.
Můžete se těšit na Víta Hepnara a Miroslava Kalinu, Kalina cuisine & vins nebo na Iva Dvořáka a Jana Punčocháře, Grand Cru Restaurant & Bar či Jakuba Přibyla a Tomáše Levého, Deer Prague. Účinkovat budou rovněž Jiří Markuzzi a Matteo De Carli, Casa De Carli a Barbora Cihlářová a Petr Brňák, MaSa by Hervé Rodriguez. Odborný dohled nad vším zastane Regina Rázlová.
Kurz jak milovat víno Vám v pěti vysílacích večerech pomůže se orientovat ve světě vína. Nejlepší čeští sommelieři a kuchaři Vám předají své zkušenosti, navrhnou, která vína se hodí ke kterým receptům a představí doposud málo známý systém členění vín, který je dělí do každému pochopitelných kategorií.
Živé vysílání bude probíhat od ledna do květva 2017, vždy poslední neděli v měsíci od 19:00. V případě, že se nebudete moci zúčastnit živě, budete mít možnost si záznam spustit později. Během kurzu získáte takové znalosti o víně, že už nikdy nebudete muset tápat jaké víno si v odchodě, nebo restauraci vybrat. Součástí každého večera bude i degustace. Získáte doživotní přístup ke všem materiálům kurzu a diplom "znalec vína" po absolvování kurzu.

1.6.2016 - 30.6.2017
Juárezova 2, Praha 6 (mapa)

Jeden z nejznámějších českých historiků, profesor Petr Čornej, vás v deseti večerech seznámí s naší historií. Jednoduchou a pochopitelnou formou vás provede všemi důležitými milníky českých dějin. Celý cyklus českých dějin rozhodně není pojat encyklopedicky, ale především jako snaha o pochopení toho nejdůležitějšího v našich dějinách. Je vysílán živě, takže po skončení tématu je vždy prostor pro vaše otázky, na které vám pan Čornej rovnou odpoví. Společně budeme hledat odpovědi na to:

• Kdo jsme a odkud jsme přišli
• Jak jsme si stáli v různých historických obdobích vůči okolnímu světu
• Odkud přišly největší vlivy a inspirace
• Kde jsou kořeny a jaký je vlastně náš vztah s Němci
• Máme nějakou specifickou historickou charakteristiku
• Co jsou naše největší historická stigmata a jak se jich můžeme zbavit?
• A klíčová otázka: „Patříme na západ nebo na východ?“

Desetidílný kurz českých dějin probíhá od června 2016 do června 2017. To znamená, že na vás již pět dílů čeká v uzavřené členské sekci na našem webu a v následujícím období vždy zveřejníme každý měsíc další. Samozřejmě včetně prezentací, mapek a dalších materiálů. A pokud na to někdy nebudete mít čas, tak nezoufejte. Přístup do našeho kurzu vám totiž zůstane doživotně. Kdykoliv si ho můžete přehrát znovu.

17.2.2017 - 26.10.2017
Českomoravská 2345/17, 190 00 Praha 9 (mapa)

Předprodej vstupenek na koncert NICK CAVE & THE BAD SEEDS 26. října v pražské O2 areně.
Od 17. února jsou vstupenky k dispozici v síti Ticketportal.

“Byli jsme na divném místě, vycházím a mžourám do světla… Je dobré zase hrát.” Nick Cave
“Show Nicka Cavea and the Bad Seeds je událost, nejenom koncert” Daily Review
“Musel by se stát zázrak, aby tohle překonala kterákoliv jiná kapela” AMNplify
“Jedna z nejlepších koncertních skupin na světě” The AU Review
“Velkolepé je slabé slovo” Moshcam

Nick Cave & The Bad Seeds oznámili osmitýdenní evropské turné, které startuje 24.září v anglickém Bournemouth v International Centre. Evropské koncerty následují show v Austrálii (leden 2017) a v USA (květen & červen 2017). Na tomto turné bude mít evropské publikum poprvé možnost zažít koncertní podobu písní z nového alba Skeleton Tree společně s mnoha dalšími klasickými skladbami Nicka Cavea & The Bad Seeds. Nick Cave & The Bad Seeds naposledy koncertoval v Evropě na turné v roce 2013. Po několika letech se vrací a 26. října vystoupí v pražské O2 aréně.

Vstupenky jsou k dispozici od dnešního dne, tedy od 17. února v předprodejní síti Ticketportal.
https://www.ticketportal.cz/event.aspx?id=183016

Nick Cave & The Bad Seeds vystoupí jako seskupení osmi hudebníků - Nick Cave, Warren Ellis, Martyn Casey, Thomas Wydler, Jim Sclavunos, Conway Savage, George Vjestica a Larry Mullins.

Skeleton Tree, šestnácté studiové album Nicka Cavea & The Bad Seeds, je nyní v prodeji. Album vyšlo v září 2016 jeden den po premiéře snímku One More Time With Feeling – celovečerním filmu o vzniku alba, který režíroval Andrew Dominik (Chopper, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford). Album ‘Skeleton Tree’ dosáhlo prvenství v žebříčcích osmi zemí, dostalo se mezi prvních pět alb v jedenácti zemích a do první dvacítky alb v mnoha dalších zemích. Album kapele získalo její dosud nejvyšší umístění v žebříčcích Velké Británie: 2 (OCC) a USA: 27 (Billboard), v Británii bylo oceněno stříbrnou deskou (BPI). Bylo nominováno na cenu BRIT Award (2017) v kategorii Best International Group. Kritikou vysoce hodnocení Nick Cave & The Bad Seeds prodali dosud celosvětově přes pět milionů alb. Jejich vliv je nesmírný a dalekosáhlý, jsou nadále jedněmi z umělecky nejsilnějších a nejpůsobivějších seskupení na světě.

Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment, s.r.o.
www.1015.cz

3.6.2016 - 31.12.2019
U Lípy 302, 687 06 Velehrad (mapa)

Měsíc před cyrilometodějskou poutí, na začátku června 2016, zahájí obec Velehrad tříletou výstavní expozici o sochaři Otmaru Olivovi, který zde žije a více než tři desetiletí tvoří ve svém ateliéru. V prostorech Turistického centra Velehrad se budou moci návštěvníci seznámit nejen s uměleckým dílem, ale také s důležitými momenty poutního místa, se kterým je jeho tvorba nerozlučně spjata. Návštěvníci výstavy, nad níž převzala záštitu místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, mohou obdivovat dvě desítky plastik, ale také se v expozici seznámit s dosavadním životním příběhem umělce a jednoho z jeho prvních děl, a to oltáře velehradské baziliky z roku 1985. Za pomoci videoprezentací se návštěvníci seznámí i se složitým procesem vzniku uměleckého díla od prvního nápadu až po konečnou realizaci z bronzu.