294 KONÍ ZE 14 ZEMÍ SVĚTA JSOU JIŽ DNES V OLOMOUCI NA DLOUHODOBĚ OČEKÁVANÝCH PARKUROVÝCH ZÁVODECH

Eva Bicanová
10. Červen 2015
Na mezinárodní parkurové závody J&T Banka CSI3*-W Olomouc míří přesně 294 koní ze 14 zemí. Závody začínají již zítra.

Závodníci však dorazili do Olomouce již dnes, kdy proběhnou veterinární přejímky koní. Při závodech je kladen maximální důraz na zdraví a pohodu koní „Od 14.00 hodin budou veterináři kontrolovat mladé koně, hodinu po nich přijdou na řadu koňští svěřenci juniorů a mladých jezdců a od 15:45 hodin pak všichni koně účastnící se hlavní kategorie CSI3*,“ prozradila ředitelka závodů Klára Damborská.

Veterináři kontrolují doklady a zdravotní osvědčení, prohlédnou koně v zootechnickém postoji, v kroku a v klusu na pevném podkladu. Kůň by nemohl odstartovat, kdyby například kulhal.

V nejvyšší úrovni by mělo závodit 94 jezdců na 190 koních reprezentující 12 států. V mladší kategorii bude závodit 70 koní s cca 50 jezdci z 10 zemí. Juniorů a mladých jezdců bude letos 25 ze 7 zemí a s celkovým počtem 34 koní.

Každý den se bude startovat již od 8:30. Zatímco ve čtvrtek a v sobotu se bude zahajovat tzv. „Silver Tour“ s překážkami od 130 do 135 centimetrů, v pátek ráno si přivstanou jezdci s mladými koňmi. Nejvíce českých jezdců a koní se představí v „Gold Tour“ s překážkami od 140 do 145 centimetrů. První soutěž této kategorie začíná ve čtvrtek od 14:00 hodin, v pátek sportovní program bude uzavírat od 16:30 hodin a v neděli naopak v půl deváté ráno zahájí finálový den.

Hlavní pozornost si zaslouží „Diamond Tour“. Všechny tři soutěže této túry jsou započítávány do prestižního světového žebříčku Longines Jumping Ranking. První dvě proběhnou v pátek a v sobotu vždy od 13:30 hodin. Do třetice půjde o Grand Prix zařazenou do Světového poháru s výškou překážek 160 centimetrů. Právě v té mohou jezdci a koně bojovat o kvalifikační limity na seniorský evropský šampionát a olympijské hry.