360° kamera Vuze, která byla ve vesmíru, teď může být i Vaše!

Redakce
19. Únor 2018
Akční VR kamera Vuze je jednou z mála kamer, které umí točit 360° videa ve 3D, s výsledným rozlišením 4K pro každé oko. Je vůbec jedinou kamerou, kterou nosili na hlavě kosmonauti. Pro své natáčení trojrozměrného VR dokumentu na ISS si ji totiž vybral televizní kanál National Geographic.

Právě vesmírná stanice ISS je pro natáčení 360° videí ideální, protože zde není prostorová orientace jako na Zemi. Díky kameře s možností 360° se pak dají natočit ojedinělé záběry. National Geographic kameru pořizoval pro dokumentární seriál One Strange Rock, který se bude vysílat již letos. Režisérem tohoto dokumentu byl uznávaný Darren Aronofsky. Kameru Vuze si filmový štáb vybral proto, že se ani při dlouhém natáčení nepřehřeje, což se u kamer od konkurenčních firem říci nedá. Kamera byla na ISS napájena externí baterií, která ale pro běžné „domácí“ točení není nutná. Vydrží totiž nabitá až dvě hodiny.

V kameře jsou zabudovány dva videoprocesory Ambarella A9. Optiku kamery tvoří osm obrazových Full HD čipů Sony imx408, které se na svět okolo dívají přes osm čoček typu rybí oko (F/2,4). Spojený sférický obraz 360° x 180° s bitratem 120 MB/s a snímkovací frekvencí 30 fps (60 fps pro 2D verzi) má rozlišení 4K pro každé oko. O prostorový zvuk se starají čtyři digitální MEMS mikrofony s výstupní vzorkovací frekvencí 48 KHz, natočené video se ukládá do formátu AAC.

Příjemné jsou na kameře její rozměry i hmotnost, konkrétně 120x120x30 mm a 460 g. Již nyní je k prodeji na americkém trhu za asi 17 000 korun. K dostání je navíc ve verzi se streamovacím programem, se kterým vyjde na 25 500 korun.