BEZPEČNĚ S VOLVEM

Michal Hutta
01. Květen 2014

Bohaté zkušenosti nejslavnější skandinávské automobilky s vývojem bezpečnostních systémů se po léta odrážejí i v nezávislých bezpečnostních testech. A to nejen agentury Euro NCAP, ale také amerického pojišťovacího institutu IIHS, jehož ještě tvrdší nárazové zkoušky nejlépe odpovídají realitě provozu. Jeho nejvyšší hodnocení Top Safety Pick+ si dosud vysloužilo pět modelů značky Volvo: S80, S60, V70 a XC60 a současná XC90, a to i přesto, že se vyrábí již od roku 2002. 

Bezpečnostní dominance Volva ale nestaví jen na simulovaných nárazových testech. Studie pojišťovny Folksam vychází ze 158 000 dopravních nehod a lékařských zpráv tisícovek zranění, k nimž za poslední desetiletí došlo při haváriích ve Švédsku. Všechny modely z aktuální řady Volvo získaly doporučení „nejlepší volba z hlediska bezpečnosti“ a čtyři z nich – S60, V60, V70 a S80 – se dokonce umístily na samé špičce žebříčku.

K hlavní vizi značky Volvo, tedy že do roku 2020 nebude nikdo v novém voze Volvo usmrcen ani vážně zraněn, by měly švédskou automobilku výrazně přiblížit – vedle celkové konstrukce a použitých materiálů jednotlivých modelů – také aktivní i pasivní bezpečnostní systémy jako adaptivní tempomat, nástroj pro ochranu chodců a cyklistů včetně prvního airbagu pro chodce nebo detekce vybočení z jízdního pruhu. V blízké budoucnosti armádu stávajících bezpečnostních prvků doplní vyspělé technologie jako hlídání okraje vozovky s asistentem řízení, systém zabraňující srážce se zvěří, funkce automatického parkování a autonomního řízení či bezpečnostní senzory monitorující chování řidiče a jeho pozornost. Některé z uvedených technologií již budou moci otestovat majitelé zbrusu nového Volva XC90, jehož premiéra se očekává již v letošním roce.

                                                                                                                                                             www.volvocars.cz

                                                                                                                      

Firemní články