Bose a jeho reproduktory šířící zvuk do všech stran

Redakce Luxus.cz
29. Září 2017
Značka Bose představuje ve světě akustiky významný pojem. Před několika měsíci představený audio systém domácího kina Bose Lifestyle 650 přišel s velmi malými reproduktory, které připomínají tvarem velkou rtěnku a šíří zvuk v celém jejich frekvenčním rozsahu do prostoru 360° kolem sebe. Jak toho inženýři v Bose dosáhli?

Vzali dva velmi malé, ale výkonné tlakové reproduktory a namířili je přesně proti sobě. Zvukové vlny, které z nich vychází, se rozrazí stejnoměrně do všech stran. Výsledkem je mimo jiné skutečnost, že ideální poslechové místo, které je při tradičním řešení ozvučení relativně malé, se rozšiřuje na mnohem větší plochu. Popsaná konstrukce vyžaduje velmi přesné řemeslné zpracování.

Kromě stylového kompletu Lifesytle 650 k domácímu kinu využívá velmi podobné technologie také na trh nedávno uvedená dvojice přenosných bluetooth reproduktorů Bose Revolve a Revolve+. Ty pracují jen s jedním měničem namířeným proti speciálně zkonstruované odrazové čočce, která zajišťuje stejný efekt.

Komu by přesto jeden Revolve nestačil, může pomocí aplikace spojit dva kusy do stereo módu a s přehledem ozvučit plážovou taneční party pro třicet lidí. Tancovat lze až do rána, Revolve zabaví společnost až po dobu 12 hodin, větší varianta Revolve+ vydrží hrát na jedno nabití dokonce až 16 hodin. A nemusíte se bát, oba reproduktory jsou pogumované a vodě odolné, takže je neumlčí ani nějaká ta rána nebo déšť.