CRIF: služba #kolikmam365 umožňuje lidem zjistit rizikovost jejich zadlužení

12. Říjen 2020

Společnost CRIF, která technicky zajišťuje chod Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, nabízí nově orientační hodnocení úvěrového chování spotřebitelů. Hodnocení vychází z dat obou úvěrových registrů a poskytuje lidem základní přehled o tom, jestli v rámci České republiky, kraje či věkové skupiny patří spíše mezi rizikovější klienty, nebo jestli je jejich zadlužení a splácení úvěrů naopak lepší, než je pro vybranou skupinu běžné. Agregace dat a hodnocení úvěrového chování probíhá ve službě #kolikmam365.

Služba nabízí po přihlášení přehled o stavu úvěrových smluv, od hypoték až po využití kontokorentu nebo úvěrového limitu na kreditní kartě. Kromě aktivních úvěrů ukazuje počet aktuálních žádostí o nové úvěry a také doplacené úvěry, které jsou stále v úvěrových registrech k dispozici. Doplacené úvěry jsou v registrech vedeny ještě čtyři roky po zaplacení poslední splátky. Při každém přihlášení vidí uživatel také celkovou měsíční splátku dluhu a to, jak se změnila oproti minulému měsíci. Na první pohled vidí rovněž celkovou výši svého dluhu u bank a dalších finančních institucí, včetně toho, kolik činí jistina, tedy samotná částka úvěrů, a kolik zbývá zaplatit i s úroky.

Hodnocení bonity a přehled o rizikovosti zadlužení

Služba zároveň poskytuje přehledné hodnocení rizikovosti zadlužení, při kterém se uživatel porovnává s dlužníky ve svém regionu nebo ve své věkové skupině. Lidé tak mohou zjistit, zda jsou na tom spíše lépe nebo hůře než ostatní a jestli jim úvěry nezačínají přerůstat přes hlavu.

„Lidé dosud neměli šanci zjistit, jak zdravé jsou jejich finance z pohledu poskytovatelů úvěrů. Je to vůbec poprvé, kdy se na sebe mohou podívat očima věřitelů a zjistit, jaká je jejich finanční situace v řeči objektivních čísel. Je však zároveň třeba zdůraznit, že hodnocení rizikovosti je orientační. Vychází z komplexního výpočtu založeného na datech Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, typicky jde o porovnání počtu a typu smluv, měsíčních splátek, míry jejich včasné úhrady a další faktory. Hodnocení je denně aktualizované na základě dat, která finanční instituce sdílejí v registrech,“ vysvětluje Romana Knyblová, projektová manažerka portálu www.kolikmam.cz.

Ochrana před úvěrovým podvodem a ochrana identity

Součástí služby #kolikmam365 je služba „Hlídám si, kolik mám“, která upozorní uživatele na změny v registrech, například na zapomenutou splátku nebo na novou žádost o úvěr. Uživatelé tak mají jistotu, že jsou chráněni před úvěrovým podvodem, například při ztrátě dokladů. Ke službě #kolikmam365 můžete dokoupit službu NetAgent, která hlídá osobní a finanční data v prostředí internetu.

Nové možnosti díky napojení na bankovní účty

Společnost CRIF je držitelem licence AISP (Account Information Service Provider), která jí podle směrnice PSD2 umožňuje zprostředkovat uživatelům portálu kolikmam.cz připojení jejich bankovních účtů a nahlížet na ně agregovaně. „Evropská směrnice o platebních službách nám umožňuje naplno využít naše technologické know-how a nabídnout lidem, kteří se aktivně zajímají o své finance, službu se zajímavou přidanou hodnotou. Připravujeme službu, která jako jediná na trhu umožní uživatelům vidět vedle sebe veškeré jejich závazky v registrech a zároveň mít přehled o transakcích na účtech (i zahraničních) a získat tak komplexní náhled na osobní finance,“ doplňuje Romana Knyblová.

Registrovaní uživatelé se mohou dotazovat do Centrální evidence exekucí

Služba #kolikmam365 je k dispozici po registraci do portálu kolikmam.cz. Vzhledem k tomu, že přistupujete k velmi citlivým osobním údajům, je nutné ověření totožnosti žadatele o přístup. Pokud se do portálu zaregistrujete, získáte přístup k datům z Centrální evidence exekucí a můžete se dotazovat na fyzické osoby, podnikatele nebo právnické osoby. U všech zjistíte, jaké exekuce jsou proti nim vedeny. Do konce roku 2020 Vám smlouvy doručí Messenger a v rámci balíčku #kolikmam365 máte k dispozici 4x společný výpis z Bankovního a Nebankovního registru v ceně, své závazky tak můžete kontrolovat pravidelně každé čtvrtletí.

CRIF

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže