Diamant je investiční jistota s estetickým aspektem

Hana Benešová
30. Prosinec 2016

Diamant je v porovnání s ostatními investičními nástroji spíše konzervativní investice. Nicméně kromě jistoty přinese i potěšení. Může být dárkem, může se z něho stát i šperk, který si sami navrhnete. Diamanty měly vždy dobrou image, jsou prý věčné a nakonec zhodnocení 98,7 % v případě 5 karátových kamenů od roku 2006 do roku 2015 není vůbec špatná investiční vizitka.

Diamant jako součást investičního portfolia je relativně novou záležitostí. První celosvětový fond orientující svůj kapitál na nákup a správu diamantů vznikl až v roce 2012. Přesto tato komodita za posledních deset let nezaznamenala výraznější propady ceny, zato nárůsty ceny byly i dvojciferné. V porovnání s jakými pohyby a fluktuacemi prošly za tu dobu jiné investiční nástroje, jsou diamanty sázkou na jistotu. Počátkem tohoto roku dokonce vznikla virtuální měna PinkCoin, která je barevnými diamanty kryta.

Luboš Říha, prezident DIC, říká: ”Častým důvodem, proč zařadit diamant do svého investičního portfolia je také touha lidí diamanty vlastnit, cítí k nim silný emoční vztah. Kromě investiční hodnoty, kdy může také fungovat jako generační uchovatel hodnoty, oceňují i hodnotu estetickou a hmatatelnost tohoto reálného aktiva.”

Koupit menší nebo větší kámen? Záleží na zamýšleném investičním účelu a časovém horizontu. V případě potřeby snadněji prodáte kámen menší. Na druhou stranu jsou menší kameny citlivější na cenotvorné trendy a více podléhají výkyvům trhu. Pro trvalejší uchování hodnoty se pak hodí kameny od tří do pěti karátů. U každého kamene jsou pak důležité další parametry jako barva a čistota. Samozřejmě nesmí chybět certifikát původu.