Dražby starožitností - skvělá investice i potěcha duše

Hana Benešová
11. Srpen 2017

Dražby umění a starožitných předmětů pro vás mohou být příležitostí, jak získat do svého vlastnictví krásné a historicky významné předměty, ať již proto abyste se z nich mohli prostě jen těšit nebo jako alternativní formu investice. Obecně lze říci, že trh se starožitnostmi má v České republice rostoucí tendenci a množství i ceny prodaných předmětů se stále zvyšují. Ročně se na aukcích s uměním prodá zboží za téměř jednu miliardu korun a starožitnosti si ukrajují stále větší díl. Jaké předměty se však v českých aukcích prodávají nejvíce? A za jaké ceny?

Co se prodává, co se kupuje? V oblasti starožitností jsou velmi oblíbené militárie, nábytek nebo třeba hodiny. Mezi nejzajímavější starožitnosti vydražené v poslední době patří např. zachovalá a bohatě zdobená osmanská šavle ze 17. století, která pravděpodobně pochází z bitvy u Vídně v roce 1683 nebo křeslo navržené architektem Josipem Plečnikem pro prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Zatímco Plečnikovo křeslo se prodalo za 1,3 milionu korun, zbraň tureckého vojáka dosáhla dokonce na cenu 4,2 milionu korun. Předmětem aukce ale mohou být i drobnější předměty jako fotografie, hračky nebo nádobí.

Dražby starožitností v zahraničí Ve velkých aukčních síních v zahraničí se lze kromě zbraní z různých epoch, historického nábytku, skla, porcelánu a dalších starožitností setkat i s předměty spojenými s osobnostmi světového významu. Jako příklad mohou sloužit milostné dopisy Napoleona Bonaparta, původní žárovky vynálezce Thomase Edisona, dopisy Alberta Einsteina nebo třeba ty psané Jamesem Deanem. Vydražena byla i záchranná vesta z potopeného luxusního parníku Titanic se stopami krve. Její cena se vyšplhala až na 34 000 liber. Draží se ale i předměty ze středověku a došlo i k dražbě egyptských mumií.