EXKLUZÍVNÍ ROZHOVOR S MEZINÁRODNÍM VIZÁŽISTOU GUERLAIN

Rozhovor napsala redakce
19. Říjen 2015
Dante Alighieri řekl “Nejkrásnější věc, kterou Bůh stvořil, je žena a růže” a kdybych chtěla tento citát doplnit, dodala bych “…a Guerlain je svedl dohromady.” Podzimní kolekce dekorativní kosmetiky tohoto parfémářského domu představuje ženu jako svěží květinu oděnou do růžových odstínů.
Na rozhovor s mezinárodním vizážistou Guerlain jsem se opravdu těšila. Vždyť zastupuje společnost, která je na světě už 187 let. To už je hodně dlouhá praxe ve světě vůní a ženské krásy. Už Napoleon III. si oblíbil kolínskou Guerlain a parfém této značky měly ve svém boudoiru také anglická královna Viktorie nebo španělská královna Isabela II.
Vstupuji do luxusní pražské restaurace, jejíž interiér plný šifonových závěsů, do stropu sahajících bílých stromů a elegantně prostřených stolů je jako dělaný pro rozhovor o kráse. V rohu místnosti sedí uhlazený gentleman v perfektně padnoucím obleku, s okouzlujícím úsměvem na tváři. Mám nyní tu čest podat si ruku s mezinárodním vizážistou Guerlain. José Luis Yuve bere svou práci jako vášeň a stejně tak o ní dokáže vyprávět. Jsme obklopeni růžemi a novou kolekcí dekorativní kosmetiky Guerlain, která více než make-up připomíná malá umělecká díla.
Růže je pro nás velmi důležitá. Je obsažena v našich parfémech, v pleťové kosmetice a nyní je růže inspirací pro Roselip. Ke každé rtěnce jsme také vytvořili tvářenku ve stejném odstínu, protože někdy bývá pro ženu složité vybrat tu správnou tvářenku pro určitou rtěnku. Nová kolekce obsahuje také dva nové odstíny laku na nehty. Dramatičtější je potom paleta očních stínů, např. ve fialových odstínech. Další paleta z kolekce obsahuje velmi módní denimové a ležérní odstíny modré v harmonii s metalickou stříbrnou barvou.
Kazeta samotná je uměleckým dílem. Navrhla ji indicko-egyptská designérka India Mahadavi. Představte si šperkovnici plnou barevných drahokamů, se kterými si můžete hrát. Žena má dnes úplně jiný vztah ke kosmetice než dříve a chce se těšit také z obalu, který produkt obklopuje. Inspirací pro tuto kazetu byla specifická okna používaná v arabské architektuře. Ten moment, kdy si žena nanáší make-up je velmi intimní chvíle a oči ženy jsou nástrojem svádění. India navrhla tento design s myšlenkou na ženu, která se na vás dívá skrze toto překrásné okno.
Na závěr se nechávám od Josého lehce nalíčit. Používá tmavě modrý stín do vnějšího koutku víčka a připomíná, že stačí opravdu málo, aby se žena proměnila. Po tváři mi přejede oranžovo-růžovou tvářenkou a na rty nanáší rtěnku stejné barvy. Loučím se s mezinárodním vizážistou jednoho z nejstarších francouzských kosmetických domů a odnáším si sebou kus krásy, o které s takovým zaujetím vypráví celému světu.
Otázka
Tohle není vaše první návštěva Prahy. Co pro vás toto město představuje?
Odpověď
Praha je město tisíce věží a já si v každé z těch věží představuji princeznu čekající na prince. Dívá se z okna a její pleť je svěží, prozářená s překrásným úsměvem, který nás zve dál.

Otázka
Jak dlouho už spolupracujete s Guerlain?
Odpověď
Začalo to v roce 2003, kdy jsem pro Guerlain pracoval v Mexiku. O rok později jsem se stal jejich vizážistou pro celou Jižní Ameriku a později jsem působil i v Miami nebo na Hawaji. A v roce 2013 jsem se stal součástí týmu pro Asii, Evropu a Afriku. Miluji cestovat po celém světě a přinášet ženám poselství krásy. Tím poselstvím je “Buďte sama sebou a zvýrazněte svou přirozenou krásu.” Někdy si ženy myslí, že nejsou krásné, ale krása není něco, co můžeme uchopit, je to vyjádření toho, co máme uvnitř a pomocí kosmetiky to můžeme přinést na povrch.

Otázka
Co pro nás Guerlain připravil pro nadcházející sezónu?
Odpověď
Pro tuto sezónu chceme věnovat speciálně úsměvu. Proto představujeme novou rtěnku Roselip. Toto jméno má v historii společnosti Guerlain své místo a dnes se objevuje znovu jako součást kolekce Kiss Kiss. Tento název připomíná to velmi francouzské gesto na přivítanou – dva polibky. Rtěnka obsahuje extrakt z růže, který ochraňuje a pečuje o rty a zároveň nabízí barevné krytí.

Otázka
Takže s novou kolekcí může být žena zamilovaná romantička přes den a femme fatale v noci?
Odpověď

Proč ne? Make-up je pro obličej to, čím jsou šaty pro tělo. Neučíme ženu, jak být okouzlující nebo femme fatale, jen jí k tomu dáme nástroje.
Žena bez make-upu není opravdu upravená. Je to jako by měla rozcuchané vlasy.

Otázka
Kde vidíte budoucnost make-upu?
Odpověď

To je složitá otázka. Já se více než na dobu dívám na ženu samotnou. Co chce, co potřebuje. Snažíme se vytvářet make-up pro opravdové ženy. Make-up, který se dá lehce používat. Některé značky vytvářejí produkty, který jsou určený spíše profesionálům, takový make-up se hůře nanáší, hůře se roztírá. U skutečné ženy musíte myslet na jednoduchost, protože krása je jednoduchá.

Otázka
Jaká je žena podle Guerlain?
Odpověď

Tady je (ukazuje na současnou tvář kampaně topmodelku Natalii Vodianovou). Natalia představuje náš ideál krásy. Celá září, je svěží a meka-up v tom celém tvoří pouze doplněk. Perfektní pleť, trocha barvy na rty a tváře a trochu stínů, aby se oči otevřely, to úplně stačí.

Otázka
Co říkáte na výzvy některých videoblogerek a slavných žen ze showbusinessu, které považují make-up za nástroj sexismu a vyzývají ostatní ženy, aby chodily bez líčidel?
Odpověď

Když mi řeknete “bez make-upu”, představím si, ženu, která se právě probudila. Když se ráno vzbudíte, nejste přeci připravená jít ven. Musíte se umýt, obléci, učesat a make-up je součástí tohoto rituálu. Hýčká vaši pokožku a v zrcadle s ním ráno objevujete opět sama sebe. Nechceme ženy měnit, nabízíme jim nástroje k tomu, aby zvýraznily to, co je na nich už krásné.

Otázka
Jaký je váš oblíbený produkt z nové kolekce Guerlain?
Odpověď
Rozhodně rtěnka Roselip. Vyživuje rty jako balzám a má překrásnou barvu.

Otázka
Procestoval jste svět, poznal mnoho žen z mnoha zemí. Mají tyto ženy něco společného, něco co chtějí všechny?
Odpověď

Je to pleť. Pleť musí být vždy perfektní a všechny ženy po takové pleti samozřejmě touží. Chtějí make-up, který vypadá přirozeně a vypadá jako druhá pokožka. V 80. letech byl make-up výrazný a působil jako maska, ale dnešní žena, chce hlavně vypadat rozjasněně a svěže. Proto přicházíme s kompromisem ve formě make-upu, který se na trhu představí v říjnu, a který dává ten pocit dokonalé, přirozené pleti. Obsahuje zlaté částečky, které zachycují světlo, dále obsahují elementy pro tvorbu kolagenu a mira olej, který zajišťuje pleti elasticitu. Ať už si vybíráme make-up na denní nošení nebo na slavnostní příležitost, esenciální je vždy svěží a rozjasněná pleť. To ostatní už je jen třešnička na dortu. Žena by měla být make-upem inspirována a třeba jen jemné zvýraznění očí pomocí stínu by mělo změnit její energii a řeč těla.
Děkujeme za rozhovor