Výstava

Instalace francouzského nakladatele a básníka Gérarda Berrébyho

EVENT BY

Instalace francouzského nakladatele, básníka a výtvarného umělce Gérrarda Bérrebyho se poprvé představí mimo území Francie. Nevšední konfrontace nazvané Tabule času budou k vidění v Centru současného umění DOX do 11. 9. 2017.

V roce 1982 založil francouzský nakladatel Gérard Berréby (* 1950) nakladatelství Allia,jehož katalog dnes čítá již na 750 děl a zahrnuje mimo jiné také knihy jednoho z nejpřekládanějších českých autorů po roce 1989 Patrika Ouředníka. Gérard Berréby, který se v roce 2011 stal šéfredaktorem časopisu Feuilleton, je sám autorem dvou sbírek poezie Stations des profondeurs (2010) a Joker et mat (2016).
Berréby je ale také výtvarným umělcem. Jeho video La Colle ne fait pas le collage bylo v roce 2012 zinscenováno divadle v Gennevilliers a v roce 2015 představil poprvé v Mezinárodním centru poezie v Marseille svou autorskou výstavu s názvem Les Tables du temps (Tabule času), kterou nyní v upravené podobě představuje poprvé v zahraničí.
Když spolu hovoří dvě zrcadla, co si říkají? Když se Vitruviánský muž od Leonarda da Vinciho zjednoduší na pouhou kostru, co se stane? Nevšední instalační konfrontace Gérarda Berrébyho vytvořené mezi lety 2012 a 2015, vytvářejí složitou, mnohoznačnou a znepokojující uměleckou instalaci.
„Abych mohl znovu spojit, co bylo již jednou rozděleno, musel jsem se chopit toho, z čeho jde strach, opustit své jistoty a nevyhnutelně se postavit úlomkům reality, které plují v pozůstatcích času. Nešlo ani o to zachytit realitu, ale představit ji po svém, abych ji mohl přesáhnout,“ říká autor, jehož Tabule času se podle jeho vlastních slov pokoušejí odhalit nesdělitelnou část lidského bytí.

Galerie

Medailonek společnosti

DOX CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ - CONTEMPORARY ART
295568111
info@dox.cz
Poupětova 1, Praha

Firemní články

Na střeše DOXu vyrostla jedinečná vzducholoď Gulliver

6.12.2016

Unikátní architektonická intervence inspirovaná elegantním tvarem vzducholodí z počátku dvacátého století vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce vzducholodi bude sloužit jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou.

TOMKI NĚMEC Cabo da Roca, 14. prosince 1990. Na portugalském pobřeží Atlantiku poblíž nejzápadnějšího výběžku evropského kontinentu. © Tomki Němec

Václav Havel očima svých osobních fotografů na výstavě v DOXu

20.10.2016

Rozsáhlá výstava HAVEL v Centru současného umění DOX u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představí fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě dramatika, politika, prezidenta a občana Václava Havla.

Official Press Release

MAREK SCHOVÁNEK: PHARMATOPIA 7. 2. - 7. 4. 2014

1.4.2014

Instalaci Pharmatopia tvoří ručně vytvářené skulptury – lesklé barevné pilulky, jejichž různé tvary, velikosti a výrazné barvy jim dodávají téměř „komerční“ přitažlivost a vyvolávají v člověku touhu je získat.
 

Official Press Release

VÝSTAVA KDE DOMOV MŮJ? V PRAŽSKÉM CENTRU SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX, DO 13.1. 2014

1.12.2013

Výstava Kde domov můj?, která je součástí širšího stejnojmenného projektu, vznikla na základě otevřené výzvy, které se zúčastnilo přes 400 autorů.

Official Press Release

DOX SLAVÍ 5. NAROZENINY, 28. ZÁŘÍ 2013

21.9.2013

Pražské centrum současného umění, architektury a designu DOX se během krátkých pěti let stalo doslova fenoménem. Za tu dobu představil kolem stovky výstavních projektů a mnoho doprovodných a vzdělávacích programů.

Official Press Release

DOX PŘEDSTAVUJE DÍLO JONASE MEKASE, LEGENDY FILMOVÉ AVANTGARDY

20.1.2013

Jonas Mekas: ...Pokračuji v cestě... Záblesky minulosti kolem...
24. 1. - 22. 4. 2013