Jaipur Rugs: Ručně tkané koberce s osobním příběhem jsou už i v Praze

Hana Benešová
04. Leden 2018
Le Patio v loňském roce dovezlo do ČR novou značku: z dalekého Radžasthánu do Prahy doputovaly ručně tkané koberce ověnčené mnoha designérskými oceněními, které dodají punc výjimečnosti každému interiéru. Klienty jistě potěší i skutečnost, že nákupem pomáhají ženám z indického venkova získat sociální a finanční stabilitu.

Rodinná firma Jaipur už od roku 1978 systematicky buduje unikátní a kosmopolitní značku ručně tkaných koberců. Obdobně jako pro český Lasvit, pro Jaipur Rugs navrhují zahraniční uznávaní návrháři. Výsledkem je pak zajímavé souznění tradičního řemesla a moderního západního designu.

Mezi nejúspěšnější designéry značky patří Kavi, dcera majitele, která vystudovala jednu z nejprestižnějších designérských škol na světě: School of the Art Institute of Chicago (SAIC). Svůj talent mimo jiné uplatnila v poslední kolekci Error. Koberce z této kolekce získaly German Design Award v letech 2016 i 2017, a dostaly se do finále jedné ze světově nejprestižnějších cen, Carpet Design Award 2017. Právě tyto nádherné koberce jsou nyní k dostání i v Praze.

Značka, která kombinuje tradiční řemeslnou výrobu s dekory navrhovanými uznávanými světovými designéry, dává práci 40 000 řemeslníků, z nichž většina jsou ženy z 600 vesnic v části Indie, kde je těžké sehnat práci mimo zemědělství.

Koberce jsou nejen ručně tkané, ale i samotná příze je ručně spřádána na kolovrátcích, které jsou stále od dob Gándhího symbolem rukodělné indické tradice. Každý koberec doslova projde 180 rukama, než je dokončen. Unikátnost koberců tvoří kombinace speciální tradiční techniky tkaní a použitých materiálů, jako jsou vlna, hedvábí, bavlna, juta nebo recyklovaná sárí.