Karlova Univerzita je opět mezi 300 nejlepšími univerzitami světa

Redakce Luxus.cz
14. Září 2016

Také letos, stejně jako v uplynulých letech, vyšel tzv. šanghajský žebříček vysokých škol. A i pro letošek zůstává nejprestižnější českou vysokou školou Univerzita Karlova, která je v žebříčku jediným zástupcem z Tuzemska. Také její umístění je v porovnání s minulými lety stejné – obsadila sdílené 201. až 300. místo z celkového počtu 500.

Ve srovnání oborů dopadla Karlova univerzita nejlépe ve fyzice, v níž spolu s dalšími univerzitami skončila na 101. až 150. pozici. Na prvním místě se již počtrnácté umístil americký Harvard, za nímž následovaly univerzity ve Stanfordu a v kalifornské Berkeley. Z evropských univerzit nejlépe dopadla ta v Cambridge (4.), její oxfordský rival skončil na sedmé příčce. Z kontinentální části Evropy nejlépe se svým 19. místem dopadl curyšský Švýcarský spolkový technologický institut. Z našich sousedních zemí se nejlépe umístila německá Univerzita Heidelberg (47.), polská univerzita ve Varšavě skončila na společném 401. až 500. místě.

Zajímavé na letošních výsledcích je to, že poukázaly na vzestup čínských univerzit. List The Vůbec nejlépe z nich dopadla univerzita Tsinghua (58.), druhou nejlepší je Pekingská univerzita (71.). A podle čeho se prestiž univerzit soudí? Univerzita Ťiao Tchung 2003, která je tvůrcem žebříčku, zohledňuje taková fakta, jako je počet držitelů Nobelových cen a dalších významných ocenění mezi vyučujícími a absolventy nebo počet článků publikovaných v prestižních vědeckých časopisech.