Kryoterapie, regenerační metoda, při které se využívá extrémní ochlazení těla

Ondřej Petera
02. Říjen 2019

Celotělová kryoterapie

Jedná se o revoluční, regenerační metodu, při níž bude tělo klienta vystaveno až extrémním teplotám, kterým bychom se sami nejraději vyhnuli, jako je 130 °C po dobu 2 - 4 minuty. Teplota lidského těla poklesne až na 2°C. I když se nám tyto teploty mohou zdát nepředstavitelné, nemáte se čeho bát. Kryoterapie využívají špičkoví sportovci, ale i normální lidé, kteří dbají na léčebné, preventivní i rehabilitační procesy.
Celotělová kryoterapie mimořádně podporuje regeneraci, zásadně urychluje hojení mikrotraumat, větších poranění kloubů, vazů či svalů. Dokáže odstranit následky přetížení, záněty či otoky a nakonec zvyšuje i celkovou výkonnost, ale naopak zkracuje dobu potřebnou pro regeneraci po výkonu.

Ke všem regeneračním schopnostem patří u kryoterapie i mimořádné prokrvení všech tkání, mezi kterými nechybí ani tkáně nervové, zásobování mozku kyslíkem a živinami a v neposlední řadě zvýšená produkce neurotransmiterů. Všechny tyto změny se odrážejí v kvalitě mentálních funkcí, mezi které řadíme posílení paměti a logického myšlení, zvýšená pozornost a rychlost a efektivita při učení. Všechny tyto změny nás dokonale chrání před chorobami, jako je Alzheimer, které mohou nastat ve stáří.
Díky těmto důvodům je kryoterapie vyhledávána především sportovci, kteří potřebují zvýšit výkonnost, regenerovat po úrazech či rehabilitovat. Pomáhá při akutních i chronických chorobách, mezi něž můžeme zařadit kožní, gynekologické, ortopedické, apod., zvyšuje imunitu a otužilost, vyhlazuje pokožku a strie, řeší nadváhu.

Pozitivní ohlasy dostáváme i od lidí trpícími bolestmi, ať už migrénami či menstruačními. Zlepšuje alergie, ekzémy, vyrážky a dýchací potíže a pozitivně ovlivňuje autoimunitní onemocnění jako lupénku, revma či astma.

Namísto návštěvy psychologa chodí spousta lidí k nám, jelikož kryoterapie má pozitivní vliv i na deprese či jiné psychické problémy.

Pozitivní účinky kryoterapie

Terapie spočívá především v mnohem větším překrvení těla, než tomu bylo doposud, jelikož po započetí kryoterapie bude překrvení dosahovat až čtyřnásobných hodnot a trvá několik hodin, při kterých dojde k výraznému zlepšení metabolismu našich tkání.
Díky rychlejšímu vyplavování škodlivých látek a produktů především z myoskeletálního systému bude podpořeno hojení zranění a odstraňování pozůstatků po zánětech.

Můžeme říci, že díky kryokomoře nebude existovat žádná bolest. Díky přímému působení chladu na receptory se zpomaluje vedení nervových vláken a vyplavuje se více endorfinů, což má za následek fázi, která trvá přibližně 6 – 8 a ve které máme pocit, jako bychom neznali žádnou bolest. To je velmi výhodné pro rehabilitace, při kterých můžeme pociťovat velké potíže, jelikož díky kryokomoře navodíme stav, kdy nebudeme nic pociťovat a můžeme tak rehabilitovat mnohem efektivněji a častěji. K tomu patří i snížení svalového tonusu, jelikož důsledkem kryoterapie je i zpomalení práce nervů, ovlivnění gama motoneuronů, reaktivity Golbiho aparátu a mnoha dalších, což zapříčiní rychlejší relaxaci a rehabilitaci svalového aparátu. Už to je jeden z důvodů, proč kryoterapii začaly navštěvovat řady vrcholových sportovců.

Již jsme se bavili i o tom, že kryoterapie má pozitivní vliv na imunitu a především na psychiku, na kterou působí snížením hladiny úzkosti a dráždivosti, urychluje rozhodování, přesnost práce, myšlení i ovládání emocí.

Kryoterapie je vhodná a bezpečná pro každou věkovou skupinu, nemusíte se obávat onemocnění či jiných potíží. Kryoterapie je tu od toho, aby pomáhala, ne, aby škodila.