MÓDNÍ GÉNIUS VALENTINO GARAVANI

Natalia Vodianova a Valentino
LUXUS
04. Srpen 2016
Příběh muže, který měl v dětství velký sen. Chtěl se stát módním návrhářem. Již jako dítě odmítal obuv z obchodu a tak mu rodiče nehávali šít boty na míru. Dokázal celé dny listovat módními časopisy a tvořit nákresy modelů. Ital Valentino Garavani se rozhodl pro studia designerské a oděvní školy Chambre Syndicate de la Haute Couture v Paříži. Po škole se učil u Jeana Dessése a Guye Laroche a v roce 1959 si po návratu do Itálie založil v Římě na Via Condotti svůj první vlastní ateliér.

Již o 3 roky později uvedl ve Florencii v Palazzo Pitti svou první kolekci. Předvedl v ní 120 modelů. Získával řadu ocenění a objevil se na titulní stránce časopisu Time a Life. Valentino a jeho modely byly oceňované významnými osobnostmi. V roce 1968 si ho vybrala dokonce Jackie Kennedyová, aby jí navrhl svatební šaty, když si brala za muže Aristotela Onassie. Elizabeth Taylor si jeho model vybrala na slavnostní filmovou premiéru a objednala u něj dalších 7 modelů.
Zleva: Giancarlo Giametti, Valentino, Anna Wintour, Tom Ford

Zleva: Giancarlo Giametti, Valentino, Anna Wintour, Tom Ford

Modely Valentina tvoří dokonalé večerní šaty s výraznými doplňky a ozdobami včetně volánů a výšivek. Střihy jeho šatů senzačně kopírují krásné siluety štíhlých žen a dívek, jsou plné elegance a ryzí ženskosti. Jeho oblíbenou barvou je smyslná červená. Jeho modely nosí Elizabeth Taylor, Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston nebo Nicole Kidman. V 60.letech se stal jeho manažerem Giancarl Giamettimi, který s ním spolupracoval při zvětšování modního domu. V té době začaly vznikat i pánské kolekce.
Fotografie pro magazín Vogue

Fotografie pro magazín Vogue

V roce 1980 zřídil Valentino své provozní pobočky v USA a Japonsku. Brzy po té byla v těchto zemích otevřena síť butiků. Valentino uvedl jednu ze svých módních přehlídek dokonce v prostorách Metropolitního muzea v New Yorku. V roce 1989 otevřel "Akademii Valentino", což se stalo kulturním centrem a místem prestižních výstav v blízkosti hlavního římského ateliéru Valentina. Při celosvětových oslavách 500. výročí objevení Ameriky, které se konaly v roce 1992, byla jejich součástí velkolepá výstava nazvaná "Valentino: 30 magických let". Byla to ojedinělá působivá retrospektivní expozice, která shrnovala vývoj módního génia Valentina a italské módy vůbec.

Valentino je synonymem pro špičku haute couture a to již přes 40 let. Žena je v jeho pojetí nadpozemsky krásná a smyslná múza či bohyně. Valentino byl zrozen pro ženy aby podtrhl jejich ženskost a podstatu. "Když žena vejde do místnosti, musí se za ní všichni otáčet." Tvrdí Valentino, který pro tohle tvrzení udělal maximum.