MUDr. Radoslav Lacina, stomatolog působící v Centru dentální péče na Praze 4

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
11. Květen 2020

MUDr. Radoslav Lacina promoval v roce 2000 na 1. lékařské fakultě v Praze. Pravidelně přednáší a vyučuje na 1. lékařské fakultě UK. V Praze provozuje dvě kliniky zaměřené na komplexní stomatologickou péči. Sám se specializuje na rozsáhlé rekonstrukce chrupu – funkční i estetické. Je zakládajícím členem Akademie mikrochirurgické endodoncie a České akademie dentální estetiky. Pravidelně publikuje v odborných časopisech a pořádá odborná školení na téma endodoncie a dentální estetiky. Kromě práce jsou jeho největším koníčkem jeho dvě děti.

Otázka
Kromě soukromé praxe jste aktivní i na akademickém poli. Co Vám výuka nové generace stomatologů přináší?
Odpověď
Vnímám to jako zábavu a zároveň splátku dluhu. Jsem vděčný za všechny skvělé kolegy, od kterých jsem se mohl v životě učit a učím. Sám proto rád předávám své zkušenosti dál.
Otázka
Jak se podle Vás pozná dobrý zubař?
Odpověď
Na první pohled, podle mého názoru, nemáte jako laik šanci. Neexistují kritéria, která by člověk mohl vyhodnotit, aniž sám péči zubaře vyzkouší v dlouhodobém horizontu. Jediné, na co se můžete spolehnout, jsou reference od známých. Kvalita stomatologické péče je v České republice velmi různorodá. Najdete u nás zubaře, kteří pracují na špičkové světové úrovni, a na druhé straně extrémně podprůměrné kolegy. Potkávám řadu lidí s velmi drahými zuby, které já osobně vůbec nepovažuji za dobře udělané. Po třech nebo pěti letech pak za námi přicházejí, že je potřebují předělat. Dříve jsme v naší ordinaci předělávali špatně udělané zuby. Dnes předěláváme zuby špatně udělané a navíc ještě předražené. Není výjimkou, že práci za dvě stě tisíc vyhodíme oknem a začínáme od nuly.
Otázka
Jakého zubaře byste jako odborník doporučil svým známým?
Odpověď
Z mého pohledu má stomatolog tři role. Za prvé musí být dobrý lékař a neustále se ve svém oboru vzdělávat. Za druhé je řemeslník a potřebuje šikovné ruce. V naší práci mluvíme o setinách milimetrů. A do třetice – zubař je svým způsobem umělec. To, co vytvoří, musí vypadat hezky. I když to je relativní hledisko – co se považuje za estetické například v USA, nelíbí se Evropanům.
Otázka
Například?
Odpověď
Američané dávají často přednost velkým bílým zubům, Evropa jde více cestou přirozenosti. Ale samozřejmě to nelze říct obecně.
Otázka
Jste Vy sám ochoten udělat pacientovi zuby, které se Vám nelíbí?
Odpověď
V zásadě ano. Mně jde v první řadě o kvalitní práci a otázku vkusu považuji za soukromou věc každého člověka.
Otázka
V souvislosti s péčí o zuby se často diskutuje vysoká cena. Jaký je váš názor? Jsou zubaři drazí?
Odpověď
Drahá je každá lékařská péče. Když dostanete infarkt, tak za jeden den na ARU za Vás pojišťovna zaplatí několik desítek tisíc korun denně. Do hry vstupuje i fakt, že zubařina je byznys a dodavatelé na něm chtějí vydělat. Platí to všude ve světě, tedy i u nás. Dnes už neexistuje český výrobce stomatologického materiálu, máme stejné dodavatele jako americký nebo německý zubař. To se samozřejmě na ceně promítá.
Druhou složkou ceny je hodnota zubařovy práce. Celý život se vzdělávám, dělám vysoce zodpovědnou práci a v mých rukou je pacientovo zdraví – v extrémním případě i život. Vnímám to tak, že moje práce má vysokou hodnotu. Pojišťovna není schopna hradit všechny služby, které od lékařů čerpáme, a pokud jde v první řadě o estetické hledisko, souhlasím s tím, aby úhrada zůstávala na straně pacienta. Uznávám však, že se v Čechách o tomto tématu těžko diskutuje.
Zajímavý je příklad ze Švýcarska. Přesto, že jsou tam zubaři 6-10x dražší než u nás, odmítli Švýcaři v nedávném referendu proplácení péče pojišťovnou. Ta však hradí masivní preventivní program. Najdete tam tisíce dětí i dospělých, kteří nemají jedinou plombu. To je u nás v podstatě nemyslitelné.
Otázka
Říkáte, že zubařina je především „o rukách“. Jak to myslíte?
Odpověď
Tento paradox je hodně vidět, když vyjedete do ciziny. Například v Německu má mnoho kvalitních zubařů poměrně jednoduché vybavení. Přesto jsou velmi vážení a s nízkými náklady dokážou dělat špičkovou práci. Čeští doktoři jsou specifičtí v tom, že milují nadstandardně vybavené ordinace. Když to pak vidí ekonom, klepe si na čelo. Mnoho zubařů začíná tak, že si pořídí rovnou nejluxusnější vybavení bez zralé ekonomické rozvahy. Všimněte si, že u 8 z 10 zubařských webů nenajdete ukázky jejich prací, ale uvidíte tam fotografie ordinace a přístrojů. Technika Vám umožní poskytovat lepší péči, ale nezaručuje nic. Zvlášť v Praze najdete luxusní drahé kliniky na prestižních adresách, kde ošetřují nezkušení lékaři tři roky po škole.
Peníze však nikdy nenahradí zkušenosti.
Otázka
V čem se podle Vás bude lišit zubní péče za 10 nebo 20 let?
Odpověď
Jednoznačně se vývojem vracíme zpátky k přírodě, ke konzervativnímu ošetření. Jde více o to, zuby zachránit než je nahrazovat. Méně brousíme, spíše hmotu doplňujeme. Máme lepší materiály, až 4x tenčí – i to nám umožňuje méně brousit původní zuby.
Více budeme ctít to, co v ústech člověk má, než bychom za každou sahali po umělé náhradě. Přírodu pořád nahradit neumíme a ještě dlouho nebudeme umět vyrobit umělý zub. Dříve nebo později k tomu dojde, ale vidím to jako dalekou budoucnost. Doufám, že se postupně hlavním mottem většiny zubařů stane snaha zachránit v ústech vše, co je možné, a na tom stavět dál. Zkrátka vlastní je vlastní. Sám se cítím být víc záchranářem přirozených zubů než nahrazovačem. I v tom je paradox českého prostředí – nahradit zub Vás vyjde dráž než opravit vlastní.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Luxus ještě minulý měsíc pro mě byl dostatek volného času. Dnes je to dostatek volného času, který mohu prožít podle svých představ bez omezení.
Děkujeme za rozhovor

Centrum dentální péče Dr. Lacina

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Centrum dentální péče Dr. Lacina

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže