Na stavbě unikátní výškové budovy Warsaw Spire se podíleli i Češi

Hana Benešová
06. Září 2017

Loni hlavní město Polska, Varšavu, ozvláštnila nová elegantní výšková budova s názvem Warsaw Spire (Varšavská jehla). Tato po designové stránce velmi výjimečná stavba získává jedno ocenění za druhý. Na jejím vybudování mají zásluhu také Češi, kteří pracovali na skleněné fasádě a interiérech. Letošního roku bude bojovat o titul Stavba roku 2017 (v kategorii Zahraniční stavby).

Stavba je komplexem tří budov, kterým vévodí věž se 49 podlažími o výšce 220 metrů. Samotná výška věže je však o něco menší – 180 metrů. Za další metry vděčí jehla dvojici dekorativních sloupů na střeše. Další dvě stavby v jejím sousedství se tyčí do výšky 50 metrů.

Autory skleněné fasády jsou architekti z belgického studia Jaspers-Eyers Architects. Zajímavým designovým počinem je přesah této skleněné skořepiny v horním okraji stavby. Tato budova, v níž jsou kanceláře, má celkovou plochu 109 tisíc metrů čtverečních. Na fasádu bylo použito speciální čiré sklo, které má nízký obsah železa. Díky tomu je neutrální a zároveň výborně propouští světlo. Dodavatelem skla byla společnost AGC Glass Europe, jejíž české zastoupení Varšavskou jehlu do soutěže přihlásilo. Celkem bylo na komplexu použito 40 tisíc čtverečních metrů skleněných tabulí.

Na výrobě a osazení skel pracovaly firmy z celkem čtyř zemí – z České republiky, Belgie, Polska a Španělska. U nás (v Řetenicích) bylo vyrobeno veškeré základní ploché sklo. Skleněné panely jsou také v interiéru, do něhož byly vyráběny v českých Kyrech.

Kromě kanceláří je zde také několik kaváren a restaurací, obchodů a služeb. Pasáže jsou skvělým místem pro konání nejrůznějších akcí. Architekti navíc navrhli jednotlivé budovy tak, aby mezi nimi vzniklo náměstí, na němž se mohou lidé setkávat.