Nastassia Aleinikava, nadějný talent původem z Běloruska, se stala Grand designérkou roku

Redakce
10. Duben 2018

V úterý 27. března 2018 se ve Stavovském divadle konal již dvanáctý ročník Czech Grand Design, tedy udělování českých designérských cen. Zatímco Designérem roku se již podruhé stal dvaačtyřicetiletý Jan Čapek za návrh lahve na vodu Fatra, Grand designérkou roku byla oceněna třiatřicetiletá šperkařka a návrhářka brýlí Nastassia Aleinikava.

Nastassia pochází z Běloruského města Mogilev, ale již řadu let působí a žije v Praze. Svoji dráhu začínala u Evy Eisler v ateliéru K.O.V. na pražském UMPRUM. Během života získala několik nominací na cenu Czech Grand Design (v letech 2008, 2011, 2013 a 2014), v roce 2008 byla dokonce nominována na Objev roku. Zabývá se návrhy šperků, kterým vtiskává svůj svérázný osobitý příběh.

Trofej v podobě malé kovové krabičky získala za kolekci šperků Voynichův rukopis. Inspiraci pro tuto kolekci našla Nastassia v ilustrované knize z doby Rudolfa II. Ve svých pracích čerpá nejen z historie, ale i ze své domoviny.

V druhé řadě jsou to designérské brýle, jejichž návrhy se mladá umělkyně zabývá a které spolu se šperky tvoří jeden výpravný celek. Brýle se vyznačují především celkovým procesem ruční výroby a kvalitním materiálem - italským acetátem celulózy firmy Mazzucchelli. Zatímco šperky navrhuje designérka decentní, její brýle se naopak dají považovat za odvážné.