Nejdražší obrazy českých aukcí

Hana Benešová
19. Září 2017
V kategorii Kultura & Umění

Umělecká díla jsou nejčastěji draženými předměty v aukčních síních po celém světě. I ve slavných aukčních síních jako jsou britská Christie´s, americká Sotheby´s nebo vídeňské Dorotheum čas od času nabízejí k prodeji i obrazy českých autorů, o které je i v zahraničí velký zájem. Prim drží obraz Františka Kupky nazvaný „Studie na červeném pozadí“. Jaké jsou ale rekordy českých aukčních síní? I zde boduje František Kupka, kterému sekundují autoři jako je Oskar Kokoschka nebo provokativní Toyen.

5. místo Toyen – Šero v pralese Obraz Šero v pralese vznikl v roce 1929, tedy během autorčina nejvíce oceňovaného období a v aukci byl vydražen za 36 milionů korun, což z něj činí nejcennější dílo Toyen, která je často označována za nejvýznamnější představitelku české avantgardy meziválečného období.

4. místo Oskar Kokoschka – Žáby Plátno Oskara Kokoschky, který se na útěku před nacismem uchýlil v letech 1934 – 1938 o Prahy, je autorovou osobní reakcí na invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968. Jedná se o jedno z nejzásadnějších děl reagujících na českou historii. Obraz se vydražil za necelých 38 milionů korun.

3. místo Oskar Kokoschka – Praha I v tomto obraze reaguje Kokoschka na svoji českou zkušenost. Jeho ztvárnění Prahy je zajímavé svou šíří i barevností. Druhý Kokoschkův obraz se vydražil za více než 52 milionů korun.

2. místo František Kupka – Tvar modré František Kupka, žijící mezi lety 1871 a 1957, je nezpochybnitelným králem českých aukcí. Jeho Tvar modré se vydražil v roce 2012 za 57 milionů korun a do roku 2016 byl nejdražším obrazem vydraženým v českých aukcích.

1. místo František Kupka – Protihodnoty První pozici drží jeden z nejlepších obrazů světové abstraktní malby. Malba Protihodnoty z Kupkovi Série C I se vydražila za 62 milionů korun. Tuto cenu za něj zaplatil zahraniční investor.