Nejvyšší jachta světa s 90 metrů vysokými stožáry již brázdí moře

Hana Benešová
02. Květen 2017
V kategorii Lodě & Jachty

Nejvyšší jachtu světa vlastní miliardář a průmyslník Andrej Melnichenko. V únoru letošního roku tento plovoucí luxus vyplul na moře. Nelze jej přehlédnout. Jeho stěžně jsou vysoké 90 metrů, což je ještě více, než má socha Svobody.

Jejím autorem je designér, který roky pracoval pro Apple, Phillippe Starck. Navrhoval mimo jiné jachtu pro samotného Stevena Jobse s názvem Venus.

Jachta pro Melnichenka vznikala v německém Kielu celkem čtyři roky. Pojmenovali ji jednoduše – počátečním písmenem abecedy. Důvod je zcela jednoduchý. Na písmeno „A“ začíná jméno majitele jachty, a navíc bude díky němu na prvních místech ve všech registrech.

Dominantou jachty jsou vysoké stožáry, vyrobené z karbonu. Jsou to vůbec nejvyšší stožáry na světě. Ovládány jsou pouze elektronicky. Aby co nejefektivněji využívaly vítr, umí také rotovat. Nejen díky tomu je provoz jachty velmi ekologický. Její nejvyšší možná rychlost je 38 kilometrů za hodinu.

Poslední dobou stále více miliardářů vlastní ponorku. Také Melnichenko není výjimkou. Ta jeho se mu dokonce vejde do této jachty. Kromě toho jsou tu čtyři garáže pro auta nebo přistávací plocha pro vrtulník. Jachtu, jejíž cena je odhadována asi na 11 miliard korun, si průmyslník mohl s přehledem dovolit, jeho majetek je totiž odhadován na 335 miliard korun.

Firemní články