Klára Sedlo - Voynichův skleník

kocka
Konání akce
10. 03. 2020 18:00 - 10. 03. 2020 19:00
Místo konání
Czech Business Club, Pařížská 18, Praha 1 - Josefov
Přejít na Web & rezervovat místo
Cena vstupenek
Vstup zdarma
Dress Code
Není
Vernisáž výstavy obrazů mladé a dnes už velice uznávané a oblíbené české malířky, studentky AVU u profesorů Michaela Rittsteina a Jiřího Petrboka zahájí kurátorka umění PhDr. Renáta Mužíková, PhD.

Vedle své diplomové práce letos začala pracovat také na nové sérii obrazů. Inspirace pro malby prapodivných květin pochází přímo z Voynichova rukopisu, což je dosud nerozluštěný manuskript neznámého autora z počátku patnáctého století. Pravděpodobně se jedná o herbář či lékařsko-astrologickou knihu a malířku fascinuje už dlouho. Lituje, že o ní jako malá nevěděla. Rozjitřila by prý její fantazii ještě více než Pražské pověsti, ilustrace Cyrila Boudy nebo záhadologické a UFO magazíny, které si s oblibou kupovala její babička.
Koncept maleb čerpá konkrétně z botanické části rukopisu, která obsahuje ilustrace neznámých rostlin a převádí tyto nákresy do realistické malby s nádechem barokních, květinových zátiší. Zkoumat tuto knihu nikoliv prostřednictvím textu, ale skrze ilustrace, Kláře Sedlo umožňuje zcela nový pohled na celé dílo. Logicky je jako klíč k významu tajemné knihy primárně vnímán text, ale autorka se na něj podívala jinou optikou. Rozhodla se rekonstruovat ilustrace rostlin, často jednoduché a popisné nákresy prapodivných hříček botaniky, do jejich možné reálné podoby.
Klára Sedlo říká: “Je to nezaměnitelný pocit kreslit něco, co nikdy neuvidím, podle nákresů někoho, koho nikdy nepotkám.
Právě pro mne je tato skutečnost zásadní. Jako malíř se totiž člověk učí dlouhý čas právě to: nahlížet na věci, jakoby je viděl poprvé. To mi umožňuje vnímat objekty, plochy, barvy a objemy v jejich skutečnosti, nezatížené kulturní nebo společenskou zkušeností, kterou na sebe nabalujeme už od dětství. Série Voynichův skleník je moje řešení obrovské hádanky Voynichova rukopisu skrze její obrazovou část.”

Vstup ZDARMA, ale pouze pro přihlášené

Rezervace

Svoji účast můžete také rezervovat na akce@czechbusinessclub.cz nebo 257 533 733

Přejeme vám ten nejlepší zážitek