Ošetření ramene metodou rázové vlny a FYZIOklinika

Technika mobilizující bederní páteř do fyziologické polohy
Redakce
25. Květen 2018
Nepříliš vhodný životní styl spojený se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, či naopak problémy plynoucí ze zranění a namožení různých částí těla při sportovních aktivitách - to jsou ve zkratce hlavní důvody přeplněných ordinací fyzioterapeutů v České republice. Nabídka služeb v této oblasti u nás však zatím není v rovnováze se zvyšující se poptávkou. Oproti Německu máme u nás třikrát nižší počet fyzioterapeutů na osobu. V této situaci je proto možnost navštěvovat se svými problémy opravdu kvalitní fyzioterapeutickou kliniku věc, které je třeba si opravdu vážit. Většinou si to uvědomíte právě ve chvíli, kdy vás postihnou ty či ony problémy. V mém případě šlo o rameno, se kterým mi následně pomohla stále populárnější terapie rázovou vlnou. V čem přesně spočívá a jak bych jí zhodnotil?
Technika PNF - proprioceptivní nervosvalová facilitace - vedoucí ke stabilizaci trupu

Technika PNF - proprioceptivní nervosvalová facilitace - vedoucí ke stabilizaci trupu

Metoda rázové vlny, kterou jsem si posléze vyzkoušel na vlastní kůži, je založená na vzniku tlakové vlny spojené s rychlým pohybem zdroje mechanického vlnění. Není třeba zacházet do podrobností, jako zajímavost lze ale uvést, že se jedná o stejný princip jako při vzniku tzv. aerodynamického třesku ve chvíli, kdy např. stíhačka překročí rychlost zvuku. Podstatné je, že od osmdesátých let minulého století, kdy se metoda začala používat pro rozmělňování žlučníkových a ledvinných kamenů, mnohé studie prokázaly její účinnost při hojení měkkých tkání, a dokonce i při obnově hustoty kostní hmoty. Dnes je tak metoda rázové vlny hojně využívána právě ve fyzioterapii.
Aplikace fokusované rázové vlny do oblasti beder

Aplikace fokusované rázové vlny do oblasti beder

V Centru fyzioterapeutické péče FYZIOklinika na pražském Chodově, které jsem se svým problémem navštívil, používají dvě základní verze této metody a jejich kombinaci: rázovou vlnu radiální, vhodnou pro terapii povrchových tkání, což je výhodné například pro uvolnění zatuhlých svalů v oblasti zad a fokusovanou rázovou vlnu, jejíž výhodou je možnost cílení terapie do konkrétního malého prostoru hluboko ve tkáních. Kombinaci obou rázových vln lze využít pro řešení celé řady problémů – od potíží s loketním, kyčelním i kolenním kloubem, Achillovou šlachou, patní ostruhou, bolesti třísla přes některé formy erektilní dysfunkce až po urychlení špatně se hojících ran (bércový vřed, popáleniny, ale i akutní rány). Spektrum je skutečně široké a zahrnuje samozřejmě i problémy s ramenními klouby.
Diagnostika ortopedických vad chodidla

Diagnostika ortopedických vad chodidla

Řešení mých problémů s ramenem započala fyzioterapeutka úspěšnou snahou o lokalizaci zdroje bolesti pomocí sonografické diagnostiky a provedení komplexního vyšetření pohybového aparátu. V průběhu vyšetření mi vysvětlovala, kde se nachází jaké odchylky od správného držení těla a jak tyto „problémy“ ovlivňují bolest ramene. Následovala aplikace rázové vlny na rameno a jeho okolí. Vše probíhá ambulantně a terapie není nikterak bolestivá, přitom je však intenzivní. Celé ošetření trvá zhruba půl hodiny. Jako první použila terapeutka radiální rázovou vlnu, kterou uvolnila tkáně, mající funkční souvislost s nejvíce bolavým místem, následovala hloubková fokusovaná rázová vlna, kterou aplikovala terapeutka přímo do nejvíce bolavého místa. Nakonec použila koncovku V-Actor, která má ošetřené tkáně ještě více uvolnit a prokrvit. Na závěr jsem byl olepen pružnou kineziotapingovou páskou, jejímž efektem je fixace ve správné poloze a prodlužuje celý léčebný efekt i po odchodu z ordinace. Počet opakování a intenzita aplikace rázové vlny je individuální, proto musí být každý před první aplikací pečlivě vyšetřen. Po absolvování terapie nemusíte dodržovat žádná vyloženě omezující pravidla, je ale logické, že v případě problémů s tou či onou částí těla jí nebudete hned v průběhu léčení znovu příliš zatěžovat.
Uvolňování chodidla pomocí ježka

Uvolňování chodidla pomocí ježka

Terapii rázovou vlnou na FYZIOklinice bych zhodnotil jednoznačně pozitivně. To nejdůležitější je, že skutečně významně přispěla ke zdárnému řešení mých problémů. Důležité je ale i to, že v průběhu terapie jsem se setkával vždy jen s otevřeným přístupem, veškerý personál (FYZIOklinika si na kvalitě personálu velmi zakládá. Vždy vás bude ošetřovat příslušně vyškolený a vysokoškolsky vzdělaný fyzioterapeut) byl ochotný a reagoval na všechny moje dotazy. Trápí-li nějaké problémy podobného typu i vás, má zkušenost s FYZIOklinikou byla natolik dobrá, že ji doporučím i vám.
Protažení plosky nohy

Protažení plosky nohy

FYZIOklinika

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže