PÁNSKÝ MÓDNÍ DŮM ERMENEGILDO ZEGNA

LUXUS
07. Srpen 2016
Historie pánského světového módního domu Ermenegildo Zegna sahá do druhé poloviny devatenáctého století, kdy Angelo Zegna začal s tkaním vlny na čtyřech stavech. Z jeho deseti dětí to byl ten poslední, Ermenegildo, narozen v roce 1892, který firmu převzal a udělal ji jednu z nejznámějších a dynamicky se rozvíjejících rodinných firem v Itálii.

Když se stal Ermenegildov plnoletým, založil Lanificio Zenga (mlýn na vlnu) v italském městě Trivero, které se nachází na úpatí Alp poblíž města Biella. Podle jeho slov to měly být „ty nejkrásnější tkaniny na světě“. A dnes jsou látky Zegna stále jedním z nejuznávanějších italských exportů, které lze identifikovat díky mezinárodní červené pečeti.

Ermenegildo měl vizi, která sahala daleko za hranice Itálie. Svými myšlenkami, které měnil ve skutky, předběhl svou dobu – zdrojem látek mu byly přírodní vlákna přímo z místa jejich původu, čímž také propagoval svou značku. Netrvalo dlouho a jeho strategie se ukázala jako úspěšná. Jeho mezinárodní vize vedla k vývozu látek až do Ameriky. V roce 1945 se Zegnovo látky prodávaly ve více než čtyřiceti zemích světa.

Ermenegildo měl brilantní smysl pro obchod. Porozuměl tomu, že kvalita, kterou již pro své výrobky našel, nemůže být oddělena od pozitivního vztahu s místním územím a komunitou. Krása okolní přírody a dobře naladění lidé (nejen jeho zaměstnanci) jsou nezbytnými pro společnost, která chce mít dlouhodobý úspěch.

V roce 1932 mělo město Trivero společenský sál, knihovnu, posilovnu, kino, divadlo i veřejný bazén. Během několika let postavil lékařské centrum a mateřskou školu. V mezičase se věnoval místnímu prostředí a krajině, vysázel tisíce stromů a nechal zbudovat „Panoramica Zegna“. Jednalo se o silnici dlouhou čtrnáct kilometrů, která spojovala Trivero a Bielmonte, turistické letovisko 1500 metrů nad mořem.
Gildo Zegna

Gildo Zegna

Po smrti Ermenegilda převzali firmu jeho synové. Dva roky po otcově smrti začali s šitím obleků ready-to-wear, které se produkovaly v Zegna továrně ve městě Novara. Další továrna byla postavena v roce 1977 ve Švýcarsku. A postupně v dalších evropských i mimoevropských městech. Přestože je mnoho obleků Zegna ušitých v továrně, nejvíce prémiových obleků je ušito na zakázku. První butik byl otevřen v Paříži v roce 1980, následovalo Miláno a v roce 2010 se číslo vyšplhalo na 560 butiků, z nichž je 300 vedeno společností.

Ermenegildo Zegna zahrnuje produkty jako jsou: látky, obleky, kravaty, pletené zboží a sportovní oblečení. Ročně vyprodukuje přes 2,3 milionů metrů látek, 600 000 unikátních obleků, 1,6 milionů kusů sportovního oblečení a 1,7 milionů textilních doplňků.

Kromě oblečení vlastní značky vyrábí obleky pro značky jako Gucci, Yves Saint Laurent, Dunhill a Tom Ford. Jako jeden z největších globálních producentů luxusních látek, Zegna aktivně propaguje mnohá vylepšení v oblasti produkce vlny po celém světě.