POČET SOUKROMÝCH LETADEL V ČESKU A NA SLOVENSKU PŘESÁHL PADESÁTKU

Adriana Dosedělová
27. Únor 2015
Počet business jetů, tedy soukromých tryskových letadel bázovaných v České republice a na Slovensku v loňském roce čísla 51. Z toho u nás je registrováno celkem 34 a na Slovensku pak 11.
Marián Jančařík, obchodní ředitel a asset advisor společnosti Colibri Aircraft

Marián Jančařík, obchodní ředitel a asset advisor společnosti Colibri Aircraft

V regionu střední a východní Evropy tak v soukromých flotilách společností i jednotlivců přibylo 8 nových nebo použitých strojů. Tyto čísla vyplývají z analýzy společnosti Colibri Aircraft, zabývající se marketingem, poradenstvím a zprostředkováním obchodu v oblasti business aviation.

51 letadel vlastní celkem 16 společností, z nichž 14 je českých a pouze 2 slovenské. To ukazuje na větší vyspělost českého trhu, jak z hlediska technického zázemí, letišť a hangárových kapacit, tak i z pohledu kupní síly klientů.

Trh střední a východní Evropy se tak pomalu oživuje. Přibylo zde celkem 6 nových a 14 používaných letadel. V Evropě je po této stránce nejvíce aktivní Polsko se 3 novými letouny, po jednom novém letadle má pak Česká republika, Rumunsko a Moldavsko.

Současný stav na středoevropském trhu má pro zájemce o business jet jednu příznivou konsekvenci - všeobecně klesající ceny letadel. U těch nových se pokles projevuje především pobídkami a bonusovými balíčky (např. servisními balíčky na údržbu apod.). To má nepřímo vliv i na tržní hodnotu použitých letadel, jejichž ceny v důsledku příznivějších pořizovacích podmínek nových strojů klesají také.