Pražské hotely jsou u bohatých asijských kupců čím dál žádanější

Mandarin Oriental
Hana Benešová
29. Srpen 2017

Dle statistik společnosti Cushman & Wakefield investoři vložili do hotelových nemovitostí v prvním pololetí letošního roku ve střední a východní Evropě 700 milionů eur, což je něco přes 18 miliard korun. Loňského roku se tato suma pohybovala kolem 630 milionů eur.

Le Palais Art Hotel

Le Palais Art Hotel

Vedoucí hotelového týmu společnosti Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu, David Nath, vysvětluje: „Rostoucí zájem místních i zahraničních investorů o tento region se projevil zejména díky vysoké návratnosti. Ta je velmi důležitá, protože se díky ní roztočil kruh investic s kladným vlivem na výnosy během posledních let, zejména v hlavních městech jako Budapešti, Praze a Varšavě.“ Podle něho prý z tohoto kaskádového efektu začínají těžit i regionální města.

Hilton

Hilton

V letošním prvním půlroce se u nás prodalo celkem šest pražských hotelů, jejichž celková hodnota se pohybovala kolem 165 milionů eur, což je asi 4,3 miliard korun. Loni u nás investoři nakoupili hotely za 174 milionů eur. Na ziscích hotelů se příznivě promítá skutečnost, že si Prahu vybrala za hlavní místo své činnosti společnost China Energy Company Limited (CEFC).

Mariott

Mariott

Kromě CEFC, která vlastní mimo jiné Motel One, Mandarin Oriental Prague nebo Le Palais, v Praze nakupovala také singapurská společnosti M&L Hospitality Trust, ježje majitelkou hotelu Hilton. Na jaře letošního roku koupilo nejmenované konsorcium mezinárodních investorů hotel Marriott, který sídlí v ulici V Celnici. I když je v České republice zájem investorů veliký, v rámci všech hotelových investic ve střední a východní Evropě tvoří tyto investice 24 %.