PRE-SIHH 2015: PANTEŘÍ MOTIVY ŠPERKAŘSKÝCH HODINEK CARTIER

Official Press Release
13. Leden 2015 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 12235

Tato nevšední kolekce byla vytvořena v Maison des Métiers d’Art, řemeslných dílnách švýcarské manufaktury Cartier v La Chauf-de Fonds, hodinky Ronde Louis Cartier Filigree oživují několik století starou techniku filigree, využívající vzácné figurativní zobrazování.

Po panteřích hodinkách vyrobených s pomocí granulace v roce 2013, Cartier dodržuje své předsevzetí udržovat staré techniky a oživovat zapomenutá řemesla. 

Official Press Release

Official Press Release

Starověký vynález - umění techniky filigree  je přisuzován Sumerům žijícím v době okolo roku 3000 př. n. l. Tato technika se pak dále rozvíjela v Indii, Tibetu, Řecku a Iránu. V Portugalsku až mnohem později, kde dosáhla svého vrcholu.

Filigree je zlatnickou technikou využívající zlatých či stříbrných drátků, které jsou k sobě spojovány a jsou průhledné jako krajka, vytvářející požadovaný motiv. Výzvou pro Cartier nebylo pouze přizpůsobit motiv omezenému prostoru pouzdra hodinek, ale také povýšit techniku výběrem vzácných materiálů jako zlato, platina a diamanty. Řemeslníci domu Cartier v Maison des Mértiers d’Art pracovali se zlatými a platinovými mikro-drátky vyžadující speciálně k tomu vytvořené nástroje. Ty jsou pak stáčené, rolované kroucené a řezané do malých kroužků, drátky, jež jsou sestavovány do ornamentů pomocí techniky filigree, která jednotlivé části spojuje na stranách, avšak ne zespodu.

K vytvoření těchto krajkových hodinek ukrývající motiv dvou na sebe hledících panterů, do jejichž srsti ze zlatých a platinových drátků, jsou doslova vetkány diamanty a černé smaltované skvrny, je zapotřebí víc než měsíc práce. Oči šelem, zahalených do brokátu, tvoří zelené smaragdy. Motiv je v kontrastu s temnou hvězdnou oblohou v pozadí, kterou obklopuje pouzdro posázené diamanty, jež je zčásti pokryto panteřím filingree.

Jde o úzce limitovanou edici, která čítá pouze 20 kusů. 
Official Press Release

Official Press Release

Tento nadčasový objekt uměleckého a hodinářského vyjádření. Snový panter je stěžejním motivem denního a zároveň i nočního ciferníku nových šperkařských hodinek Cartier, jejichž strojek Den/Noc patří k tradičním komplikacím hodinářského domu.

Figurka pantera ušla v průběhu let dlouhou cestu v zobrazení na hodinkách Cartier. Z jednoho strojku na druhý, ve skeletonové podobě, rotující kolem ciferníku či v kreativním provedení, ke kterému bezpochyby patří i nový model Reves de Panthreres. Panter se zde poprvé objevuje ve smečce 3 šelem obklopených překrásnou lunetou. Grafická, vysoce ženská a šperkařská interpretace jednoho z nejnovějších strojků vysokého hodinářství domu Cartier, jenž je poháněn kalibrem 9916 MC se samonátahem, čas na hodinkách je indikován pomocí slunce a měsíce, objevujících se na astrálním displeji jako kouzelná podívaná pro pantery. Pouzdro je vyrobeno z 18 karátového bílého zlata potaženého rhodiem posázeného po celé ploše diamanty a doplněné o tmavě modrý pásek z aligátoří kůže.

Jde o výjimečný umělecký kus, který propojuje velké množství řemesel - od zlatnictví, přes šperkařství a hodinářství, až po rytí i smaltování.

Official Press Release

Official Press Release

Galerie

Official Press Release
Official Press Release
Official Press Release