Přemýšlíte nad vhodnou investicí? Máme pro Vás několik tipů

Hana Benešová
25. Duben 2017

Řešíte-li, jak dobře investovat, možností je hned několik. Patří mezi ně například investice do šperku či drahého kamenu. Pokud takový drahý kámen zakoupíte, dostanete k němu certifikát s vlastnostmi koupeného kamene. Kromě toho jeho cenu mohou ohodnotit soudní znalci.

Výbornou investicí je také ta do kvalitního investičního vína. Jeho cena se může zhodnotit až v desítkách procent původní ceny, průměrné zhodnocení investičních vín je dle londýnské burzy vín 13 procent. Pokud chcete do vína investovat, počítejte s minimálním investičním horizontem pět let.

Pokud máte rádi historii, mohla by se Vám líbit investice do známek. Sice se nejedná o rychlé zbohatnutí, pokud se ale rozhodnete pro vybudování nějaké unikátní sbírky, budete mít zhodnocení jisté. Otázkou je, za kolik let. Také zde platí, že musíte počítat s dlouhým časovým horizontem. O tom, jak se sbírání známek vyplatí, dokládá známka „British Guiana One-Cent Magenta“, jež se roku 2014 vydražila za 9 480 000 dolarů.

Dlouhodobé zhodnocení mají také umělecké předměty. Kolikrát k němu nedojde ani za několik desetiletí. Pokud se pro sbírku umění rozhodnete, určitě byste měli mít k němu vztah, aby Vás onen obraz v obývacím pokoji také těšil. Pro jeho prodej je důležité správné načasování, nejlépe po tom, co se dílo dostalo více „mezi lidi“. Zajímavá investice může být koupě obrazu od mladého českého malíře.