PŘIPRAVTE SVÉ NOHY NA LÉTO, UVIDÍTE, JAK JE TO SNADNÉ

23. Duben 2015 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16262

První teplé dny jsou za námi a vy nejspíše již pokukujete po letním oblečení. Všude okolo je tolik krásných sukní a kraťasů, že si budete chtít vyzkoušet, jenomže ouha, v průběhu zimy se na vašich nohách objevily nevzhledné žilky. Najednou vás chuť po sukních přejde… A přitom stačí jen málo, abyste tomuto stavu předešla.

Nic neodkládejte! Nejtěžší je udělat první krok. Pokud však vskutku chcete mít krásné a hlavně zdravé nohy, přestaňte se vymlouvat a ten první krok udělejte! Uvidíte, vyplatí se vám to! S MUDr. Otou Schützem, primářem pražské Žilní kliniky vzniklo malé “patero”, jež vám pomohou se svými křečovými žílami vypořádat.

Sezení prokládejte pohybem Většina z nás má v současnosti hlavně sedavé zaměstnání, které však působí neblaze na kardiovaskulární systém. Pro lepší cirkulaci krve v dolních končetinách je více než vhodné se jednou za hodnu projít po kanceláři, anebo si alespoň procvičit nohy, např. krouživými pohyby chodidel, které můžete dělat i pod stolem. Pokud vám to situace dovolí, dejte si po obědě nohy nahoru, alespoň na 15 minut.

Choďte! Uvidíte, že se budete cítit lépe. Každý den vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte, místo výtahu použijte schodiště, místo televize si večer s partnerem, nebo přáteli, zajděte na procházku, nohy vám budou vděčné. S dlouhým stáním i sezením dochází ke zpomalení proudění krve a lidem s vrozenou dispozicí se pak mohou začít tvořit křečové žíly a nohy vás pak mohou bolet. Jakýkoliv pravidelný pohyb krev rozproudí a tím se riziko vzniku křečových žil a bolestí snižuje. Nejvhodnějším sportem přitom pro prevenci žil je velmi snadno dostupná chůze, běh a plavání.

Otužujte se Krev v žilách se vám rozproudí ve chvíli, když dochází ke střídavému oteplování a ochlazování organismu. Vůbec tou nejjednodušší metodou, jak toho docílit, je denně se sprchovat střídavě teplou a studenou vodou. Zapamatujte si však, že končit vždy musíte studenou. Pro zpestření můžete i vy jednou za čas navštívit saunu a chodit se ochlazovat do ledového bazénku. Jde o prevenci. Tento proces není vhodný tam, kde už křečové žíly jsou.

Zvažte kompresní punčochy Jde totiž o zaručený způsob prevence komplikací a rozšiřování křečových žil. Vhodné je je nosit hlavně v průběhu dlouhých letů, jako prevenci syndromu ekonomické třídy.

Zhodnoťte svůj stav Pokud již máte drobné metličky, nebo dokonce křečové žíly, na prevenci je už pozdě. Je to dědičná choroba. I tak po prvních příznacích navštivte odborníka a rozhodně nečekejte na to, až se stav zhorší. I zde je zapotřebí s léčbou začít včas. Včasná léčba je rychlejší, jednodušší a úspornější než u rozsáhlých a zanedbaných varixů. Odborník na základě důkladného vyšetření stavu nemoci určí, jakou metodu léčby zvolí. Může se jednat o metody počínajíce sklerotizací a chirurgickým odstraněním konče. Ošetření je šetrné, bezbolestné a ještě tentýž den můžete jít domů a již druhý den můžete provádět téměř vše.

Galerie