NEWS & ARTICLES

První létající automobily ze Slovenska jsou k prodeji

ARTICLE BY

Slovenská firma AeroMobil v květnu na výstavě Top Marques v Monaku představila své první létající auto. Příznivci této inovace se mohou těšit, protože do prodeje půjde již tento rok. První verze létajícího auta vznikala v AeroMobilu již roku 1990. Teprve o 14 let později ukázala světu verzi 2,5, z níž nová, třetí evoluce vychází. Parametry této verze budou podobné verzi předchozí.

Dvoumístný létající automobil je poháněn čtyřválcovým leteckým motorem Rotax 912. Motor žene 80 až 100 koní. Pokud si při jízdě zvolíte režim „automobil“, jeho rychlost dosáhne na 160 km/h. Jelikož výrobce udává spotřebu paliva 8,0 l na 100, teoretický dojezd vozu je 845 kilometrů. Tankovat lze na jakékoli čerpací stanici pro běžná motorová vozidla. Abyste mohli toto létající unikum řídit, musíte mít jak pilotní průkaz, tak řidičské oprávnění.

Myšlenka vyrobit létající automobil zaujala lidstvo již v 50. letech 20. století, avšak žádná společnost ji nedotáhla do konce. Prototyp vozidla od AeroMobilu zvládl sice dlouhou cestu, ale také zažil havárii.

Roku 2015 se zřítil na letišti v Nitře na západě Slovenska. Stroj, který se dostal do vývrtky, pilotoval jeho vynálezce Štefan Klein. Ten na myšlence auta schopného vzlétnout pracuje déle než 25 let. Naštěstí, i když se automobil zřítil z výšky větší než 200 metrů, pilot utrpěl jen lehká zranění. Pomohl mu k tomu padák, díky kterému byl ztlumen náraz na pevninu.

Dle společnosti se jí podařilo neduhy prototypu vymýtit a dnes nabízí stroj schopný prodeje. Ve světě není slovenská firma s vývoji létajících aut ojedinělá. Jsou jich desítky. Žádná z nich však dosud nenabídla svá auta k prodeji.


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

*AeroMobil
+421911088590
info@aeromobil.com
Prípojná 5, Bratislava

Firemní články

První létající automobily ze Slovenska jsou k prodeji

13.7.2017

Slovenská firma AeroMobil v květnu na výstavě Top Marques v Monaku představila své první létající auto. Příznivci této inovace se mohou těšit, protože do prodeje půjde již tento rok. První verze létajícího auta vznikala v AeroMobilu již roku 1990. Teprve o 14 let později ukázala světu verzi 2,5, z níž nová, třetí evoluce vychází.