Rolls Royce, to jsou luxusní britské vozy

11. Leden 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14894

Britské luxusní vozy Rolls-Royce jsou světu známé již přes jednu dekádu. Za opravdu velmi krátkou dobu od svého vzniku v roce 1910, si automobilka Rolls-Royce získala naprosto exkluzivní renomé. Dodnes charakteristická robustní maska chladiče a elegantní soška na kapotě jsou toho důkazem.

Společnost se sice od počátku zaměřovala na automobily, ale během první světové války přispěla svou troškou do mlýna tak, že začala distribuovat letecké motory. I v tomto odvětví se brzy propracovala mezi přední výrobce. Podle jistého marketingového průzkumu z roku 1987 bylo zjištěno, že značka Rolls-Royce byla v proslulosti překonána pouze značkou Coca-Cola. Automobily Rolls-Royce také v minulosti překonaly několik především rychlostních rekordů. Vozy vcelku snadno prokazovaly svou hodnotu a kvalitní zpracování. I přes několik změn ohledně držení po roce 1973, kdy původní společnost Rolls-Royce přestala existovat, platily vozy Rolls-Royce za luxusní zboží. Od roku 2000 je výroba automobilů pod ochrannými křídly německého koncernu BMW. Vozy značky Rolls-Royce sjíždějí v současnosti z výrobní linky nedaleko britského Chichesteru.

Zakladatelé Henry Royce a Charles Rolls

Psal se rok 1904, když si konstruktér Frederick Henry Royce a obchodník Charles Stewart Rolls poprvé podali ruku na znamení spolupráce. Už tehdy měli nemalé cíle, chtěli vyrábět ty nekvalitnější automobily na světě. Za svým snem šli cílevědomě, neboť už o pouhé dva roky později založili společnost Rolls-Royce Limited v britském Manchesteru. Na automobilovém trhu potom představili svůj první model Silver Ghost, ačkoliv nutno podotknout, že první modely sestavili už v roce 1904. Vozy se celkem rychle prokázaly jako kvalitní a spolehlivé. Již první vůz značky Rolls-Royce nastavil specifikace, podle kterých lze tyto luxusní automobily dodnes poznat na první pohled. Jedním z těchto charakteristických rysů je robustní chladič. V roce 1911 ho doplnila soška „The Spirit of Ecstasy“, která platí za jakéhosi maskota značky. Jako logo společnosti se uplatilo dvojité R, vyplývající z názvu firmy a tedy i jmen obou zakladatelů. Ani jednomu ze zakladatelů ale nebylo dáno vést značku Rolls-Royce dlouho. Henry Royce zemřel v roce 1933, jeho společník Charles Rolls již v roce 1910.

Vozy značky Rolls-Royce

Již v roce 1904 se zakladatelé společnosti pustili do výroby prvních automobilů. Modelů bylo hned několik – dvouválcový, tříválcový, čtyřválcový a šestiválcový. Velkým průlom představoval ale až vylepšený vůz s šesti válci, původně označovaný jako 40/50 hp. Tento průkopnický model natolik nadchl Clauda Johnsona, který s řediteli automobilky v jisté míře spolupracoval, že je přesvědčil, aby se výroba soustředila pouze na tento nový typ. Výroba všech starších modelů tak byla zastavena, aby se linka mohla plně soustředit na nový model, který dostal rovněž i nové jméno Silver Ghost. Tisk i veřejnost následně tímto názvem označovala všechny vozy Rolls-Royce až do vzniku nového modelu Phantom v roce 1925. V mezičase ještě automobilka stihla vytvořit menší a levnější typ auta „Twenty“, čímž ukončila doposud platící politiku jednoho modelu.

Po velkém krachu na burze se dostala do úzkých konkurenční společnost Bentley – Rolls-Royce si ji tak vzal v roce 1931 pod svou ochranu. Většina aut, vzniklá za této spolupráce, vykazovala v detailech především typické rysy pro vozy Rolls-Royce. Kromě toho byla ukončena výroba osmilitrového modelu Bentley, který obecně platil za konkurenta stávajícího modelu Phantom. V předválečném období automobilka stihla představit ještě svůj model Crewe, který si získal plnou pozornost klientů poté, co absolvoval závody sportovních vozů RAC Tourist Trophy na závodišti Ards Circuit v Severním Irsku. Během druhé světové války se výroba společnosti Rolls-Royce soustředila především na letecké motory.

Krátce po válce byla společnost přesunuta do města Crewe, kde byly vozy poprvé kompletně montovány. Dříve automobilka vyráběla pouze podvozky a nástavbu ponechávala na specializovaných výrobcích autokarů. V poválečných letech se společnosti dařilo, ačkoliv veřejnosti bylo tak trochu trnem v oku, jelikož politika automobilky se neslučovala s poválečnými úspornými opatřeními. V padesátých letech automobilka začala vyrábět i dieselová auta. V roce 1973 se společnost Rolls-Royce jako taková rozpadla – nadnárodní holdingová společnost Rolls-Royce Holdings navrhuje, vyrábí a distribuuje pohonné systémy pro letecký průmysl, Rolls-Royce Motors pokračuje ve výrobě luxusních automobilů. V roce 2000 se pak Rolls Royce Motors stala součástí koncernu BMW.

Zajímavosti ze světa Rolls-Royce

  • První akcie společnosti Rolls-Royce byly veřejnosti nabídnuty relativně krátce po jejím vzniku. Bylo to v prosinci roku 1906. Důvodem byla snaha o navýšení kapitálu pro výrobu vozů.
  • V roce 1933 byla barva monogramu Rolls-Royce změněná z červené na černou. Důvodem byl častý problém, že červená neladila s barvou vozu, kterou si zvolil klient. Ačkoliv v tomto roce rovněž zemřel zakladatel Henry Royce, změna barvy nebyla míněna jako výraz úcty k jeho smrti.
  • Vůz Thrust SSC se dvěma proudovými motory Rolls-Royce Spey jako první a doposud jediný překonal rychlost zvuku. V říjnu 1997 s ním bojový pilot Andy Green prolomil zvukovou bariéru, když dosáhl rychlosti 1 228 km/h.
  • Nejdražším autem společnosti je jednoznačně model Rolls-Royce Bespoke Sweptail. S žádostí o exkluzivní na zakázku vyrobený vůz oslovil značku jistý klient v roce 2013. Od té doby se na výrobě tohoto jedinečného kusu pracovalo. A výsledek této cca čtyři roky trvající práce byl oceněn na více než 300 milionů korun.
  • Společnost Rolls-Royce stejně jako jiné hledí na současné trendy. A proto by na konci roku 2021 měla představit svůj úplně první zcela elektrický model. Nové auto by mělo čerpat inspiraci z konceptu dřívějších modelů Phantom v kombinaci s novými detaily.

Galerie