Seriál Pravidla etikety

Etiketa neboli bonton je velmi důležitým souborem pravidel o tom, jak bychom se správně měli chovat ve společnosti. Kromě našeho správného chování však popisuje i styl, jak bychom se měli oblékat, jaký nosit účes, jak držet správně tělo, stolovat, jak vést rozhovor či jak správně zdravit a představovat se ve společnosti. Pravidel je v etiketě opravdu nespočet a mnohdy to znamená, že se v nich úplně přesně nevyznáme. Vnikněte do tajů našeho seriálu a zjistěte o etiketě mnohem více. Odteď se stanete mistry etikety i vy!

Tip na tento týden:

Tykání a vykání

Pro mnohé ošemetná záležitost. I zde je dobré držet se základů významnosti. Tykání nabízí starší mladšímu, žena muži a nadřízený podřízenému. Tykání je velmi vstřícné gesto, které vyjadřuje přátelský vztah i vzájemnou rovnost. Jsou ale situace, kdy vám nabídnuté tykání nemusí být úplně příjemné. Rezolutní odmítnutí nabídnutého tykání je považováno za společensky nevhodné a významnější osoba, která jej nabídla, může vaši reakci vzít jako urážku. Navíc tím také dotyčného uvádíte do nepříjemné až trapné situace.

Pokud cítíte, že si s daným člověkem, například s nadřízeným, tykat z nějakého důvodu nechcete, lze z této situace elegantně vybruslit. Za nabídku upřímně poděkujte s tím, že si jí velmi vážíte, ale dodejte, že by vám bylo příjemnější zachovat v rámci firemní hierarchie vykání. Jako drobný a vstřícný krok můžete nabídnout dané osobě, že pokud chce, může vám tykat. Jako jakýsi mezistupeň mezi vykáním a tykáním lze považovat oslovování jménem v kombinaci s vykáním.