NEWS & ARTICLES

Seznamte se s těmi nejvíce avantgardními módními návrháři světa

ARTICLE BY
*Yohji Yamamoto

Se narodil v japonském Tokiu dne 3. října 1943. Kromě absolutoria na Bunka College je také absolventkem práv. S impulsem něco změnit se Yohji rozhodl vyrábět „pánské oblečení“ pro ženy. Svojí první sbírkou debutoval v roce 1981 v Paříži. Okamžitě vytvářel modely, které na první pohled zaujaly svými nadměrnými siluetami. Tento návrhář, který si oblíbil černou barvu, spolupracoval také se značkami jako Adidas či Hermès.

*Gareth Pugh

Narozen 31. srpna 1981, Gareth Pugh začal svou módní kariéru velmi brzy. Před tím, než dosáhl titulu na Central Saint Martins (2003), pracoval jako kostýmní návrhář pro anglické Národní mládežnické divadlo. Pugh debutoval se svou první sbírkou během týdnu módy v Londýně. Jeho návrhy jsou často porovnávány s návrhy Vivienne Westwood a Alexanderem McQueenem. Pughovy modely mají jedinečnou estetiku zkoumající různé tvary a objemy. Rád pracuje s materiály jako je norek či hedvábí.

*Paco Rabanne

Se narodil jako Francisco Rabaneda Cuervo ve španělském San Sebastianu, 18. února 1934. Rabanne a jeho matka, jež pracovala pro módní značku Balenciaga, opustili Španělsko brzy po vypuknutí španělské občanské války v roce 1936. Jejich cílem byla Paříž. Po tom, co vystudoval architekturu, zaujal módní svět svojí kolekcí 12 Unwearable Dresses in Contemporary Materials. Pro šaty a brýle použil materiály jako tvrdé plasty, papír a kov, čímž dal podnět k nové estetice moderního, vesmírného věku. Je průkopníkem modernismu, který byl charakteristickým znakem pozdních 60. let minulého století.

*Comme des Garçons

Mezinárodní značka Comme des Garçons byla založena v roce 1969 Reiem Kawakubem v japonském Tokiu. Zatímco se značka okamžitě prosadila v Japonsku, v Paříži se tak stalo až roku 1981. Její modely jsou často v černé, bílé a šedé barvě, a mají dekonstruovanou podobu. Právě díky ní si Kawakubo získal nový druh módního fanouška. Ačkoli jeho kolekce z roku 1996 byla pro své polstrované šaty nepopulární, svým jedinečným vnímáním ženskosti vytvořil nové možnosti genderové identity v módě.

*VIKTOR&ROLF

Viktor Horsting a Rolf Snoeren z Nizozemska se sešli na Arnhemově akademii umění a designu. Po studiích se roku 1993 přestěhovali do Paříže, aby zde získali módní svět. Brzy se o nich hodně mluvilo, také díky vůni Viktor & Rolf Le Parfum. Zatímco se toto designové duo v posledních letech předsunulo do konfekce (aby dále rozvíjelo svoji značku), jeho surrealistické návrhy a rozdílné vzory z nich vytvořily návrháře, které stojí za to znát.

*Vivienne Westwood

Mezi nejvíce punkrockové designéry patří Vivienne Isabel Swire, kterou známe pod jménem Vivienne Westwood. Narodila se v dubnu 1941 v Tintwistle. Ve svých 17 letech se přestěhovala do Londýna, aby zde studovala na Harrow School of Art. Brzy se spojila s budoucím manažerem kapely Sex Pistol, Malcolmem McLarenem, a začala vyrábět oblečení pro svůj butik SEX na King's Road. Dnes je Viviene módní ikonou nejen londýnské punkové scény. Její modely jsou plny kolíků, ostří žiletek a tartanové tkaniny.

*John Galliano

Byla to matka Johna Galliana, učitelka flamenca v Gibraltara, která Johnovi vnukla myšlenku zajímat se o módu. Narodil se 28. listopadu 1960, v roce 1984 absolvoval Vysokou školu umění a designu Central Saint Martins. Jeho raná designová kariéra byla přivedena k životu řadou finančních podporovatelů. Přelomem pro něho bylo seznámení se s Annou Wintour z Vogue. Roku 1995 byl módním návrhářem Givenchy, o dva roky později módního domu Dior. Mezi nejvíce avantgardní návrháře se zařadil díky modelům plným fantastična.

Alexander McQueen designs

Existuje několik moderních návrhářů, kteří jsou avantgardní a vlivní zároveň. Mezi ně patří i Lee Alexander McQueen, narozený 17. března 1969 v Londýně. Jako mladík pracoval pro obchody v Savile Row, roku 1996 byl jmenován hlavním designérem pro Givenchy, což mu roku 2001 přineslo mnoho ocenění. Poté se vydal na svoji vlastní cestu. Jako jedna z ikon světového designu byl McQueen dobře znám a ceněn pro "bumsterové" kalhoty a módní přehlídky plné extravagance a dramatičnosti. Zatímco návrhář spáchal v únoru roku 2010 sebevraždu, jeho zuřivě individuální estetika z něho učinila jednoho z módních obrů.


AUTOR ČLÁNKU