SKLÁŘŠTÍ MISTŘI V MOSERU PRACUJÍ NA KŘIŠŤÁLOVÝCH GLOBECH PRO FILMOVÝ FESTIVAL

08. Červen 2017 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16807

Letos už po 17. byla svěřena podoba Křišťálových glóbů karlovarského filmového festivalu do rukou zručných mistrů sklárny Moser. Ti musí vyrobit křišťálové koule, jež jsou nedílnou součástí filmových sošek, z nejkvalitnější skloviny a s milimetrovou přesností. Práce na globech jim proto zabere asi měsíc.

Skláři v karlovarské sklárně Moser právě začali pracovat na vyhotovení cen Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Ze sochařského ateliéru Miloše Vacka k nim dorazily známé bronzové sošky mladé dívky, kterým musí do náručí vložit precizně připravené křišťálové koule. Cesta glóbů začíná ve sklárně nejprve v huti, kde je roztavené sklo o teplotě tisíc stupňů Celsia potřeba zformovat na průměr 11,5 centimetru.

Právě kvalita skloviny, ale i zručnost a přesnost ruční práce jsou pro provedení cen rozhodující. „Vzhledem k tomu, že každá soška má drobné nuance, musíme být při foukání naprosto precizní. Glóbus, který jí vkládáme do rukou, musí perfektně pasovat, musíme jej vytvarovat dané sošce zcela na míru,“ říká sklářský mistr Jan Chalupka, který je letos za výrobu filmových ocenění zodpovědný. „Je to náročná alchymie, která vyžaduje trpělivost, letitou zkušenost a perfektní zručnost. Dílo musí být dokonalé, a tak jeden globus může vzniknout až na několikátý pokus,“ dodává Chalupka.

Z huti putuje křišťál do chladící pece, a pokud projde přísnou kontrolou kvality, jde do rukou brusičů. Ti jej opět ručně vybrušují na brusných kotoučích do ideálního tvaru a následně ručně leští. Poslední fází výroby filmových glóbů je lepení křišťálových koulí k bronzovým soškám pomocí lepidla tvrzeného UV zářením.

Moser, který letos slaví své 160. výročí, se podílel na přípravě více než 300 sošek. Množství Křišťálových glóbů, které česká tradiční sklárna připraví letos, však zatím zůstává tajemstvím, a to až do slavnostního vyhlášení vítězů 52. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ten se uskuteční v době od 30. června do 8. července.

Galerie