STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA

Michal Hutta
11. Květen 2014

Nenechte si ujít naprosto jedinečný filmový příběh o dvojici Zikmund a Hanzelka, jež odkryje celou řadu doposud nezveřejněných skutečností. Jedná se o celovečerní dokumentární snímek režiséra Petra Horkého – Století Miroslava Zikmunda, chce obdivované cestovatele představit v nových souvislostech, a to prostřednictvím velkého chlapského přátelství, které rozhodně neskončilo smrtí jednoho z nich, pohledem do soukromých sfér obou mužů, pohledem na jejich rodiny, přátele i nepřátele, a také i pohledem na jejich chyby, omyly a poučená, které jim posléze umožnily odolat největším politickým tlakům a pronásledování.

V dubnu uplynulo již 55 let od okamžiku, kdy se vydaly na svou druhou ohromnou  - asijskou cestu.  Přesně o 12 let dříve, těsně po druhé světové válce se vydali na svou první pouť do Afriky a Jižní Ameriky. V průběhu let společného cestování nakonec společně ujeli 110 000 kilometrů. Za celou tu dobu prodali na 8,5 milionu knih přeložených celkem do 11 jazyků. Díky těmto cestovatelům vznikly 4 celovečerní filmy a 147 dokumentárních filmů. 

I přesto se stále ještě mnoho věcí skrývalo pod povrchem. Miroslav Zikmund, který se letos dožil 95 let, se rozhodl tyto věci odtajnit. Pomohou mu v tom i jeho deníky, které si vede po více než 70 let. Jsou jeho osobním svědectvím, ale i přesným dokumentem doby ve všech jejích společných a politických proměnách.

Režisér, spisovatel a cestovatel Petr Horký měl tu šťastnou možnost, že se mohl stát kolegou, spolupracovníkem i přítelem Miroslava Zikmunda. A díky tomu se mu dostalo výsady, že mu Miroslav Zikmund svěřil své deníky jako podklad pro vznik celovečerního filmu „Století Miroslava Zikmunda“. Celý film vznikal po dobu 3,5 let, kdy Petr Horký natočil s Miroslavem Zikmundem více než 30 hodin jeho vzpomínek a komentářů, shlédl dalších 25 hodin archivních a rodinných filmů a pročetl tisíce stran ze soukromých deníků. Na scénáři pak spolupracoval s dlouholetým spoluautorem, kamarádem a znalcem práce Z+H Miroslavem Náplavou. Ve filmu se objeví celá řada unikátních a doposud nikde nezveřejněných záběrů, svědectví nejen z cest legendární dvojice.

Premiéra tohoto celovečerního filmu se odehraje 4. 9. 2014.

                                                                                                                                              www.bioscop.cz

Firemní články

2018

2017

Seznam událostí

Tato společnost nám zatím neposkytla žádný rozhovor