84. aukce společnosti 1. Art Consulting představí díla více než 120 předních českých i zahraničních autorů

Konání akce
25. 05. 2021 10:00 - 13. 06. 2021 18:00
Místo konání
Národní 9, Praha 1
Přejít na Web & koupit vstupenky
Cena vstupenek
0 Kč,
Dress Code
Není

Vážení přátelé, milovníci umění. Dnešním dnem jsme dokončili instalaci uměleckých děl a tak zahájili naši 84. předaukční výstavu. Pro konzultace vám jsme plně k dispozici v prostorách naší pražské pobočky: Galerie Topičův salon, Praha 1, Národní 9. Každý den, včetně víkendů a svátků, od 10.00 - 18.00 hodin, až do dne samotné aukce, která proběhne 13. června 2021 ve 13.30 hodin.

84. aukce společnosti 1. Art Consulting představí díla více než 120 předních českých i zahraničních autorů.

Aukce bude tradičně zahájena sekcí „Exkluzivní výběr“, kde se můžete těšit například na komorní dílo salonního žánru Václava Brožíka s názvem „Námluvy“, dále pak plátno významné osobnosti generace Národního divadla Vojtěcha Hynaise „V plenéru (Dívčí poloakt)“, práci smyslově bohatého kubismu první poloviny 20. století Antonína Procházky „Květinářka“, i jeho monumentální plátno „Hojnost (Strom života)“

Dále v této části aukce můžete očekávat koloristicky zářivý, pointilistický olej, jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářů 20. století – Otakara Nejedlého „Cejlonský prales“. Představeny budou také dvě působivé menší práce Františka Kupky z počátku 20. století, koláž a socha Emila Filly „Zátiší III“, „Hlava“ (1934), raritní kubo-expresionistická plastika Otto Gutferunda „Hamlet“, poeticky laděný olej představitele pařížské školy Jířího G. Karse „Dívka se žlutými punčochami“ (1913). Chybět nebudou ani dva působivé oleje Otakara Kubína „Ležící akt“ a poetická „Krajina Horní Loiry“, sběratelsky exkluzivní surrealistické dílo Františka Janoušek „Útisk II“ (1936) a práce vystavěná na principu imaginativní až surrealistické malby „Dvě figury“ (1945) Františka Muziky

Důležitou roli v této sekci hraje i fantaskně laděné komorní dílo Zdeňka Sklenáře s názvem „Biomorfní kompozice“ (1947), živelné, zároveň však harmonické nefigurativní plátno Pravoslava Kotíka „Realistická nekrajina“ (1957) a Jana Kotíka „Dvorek“ (1948). Z generačně mladších autorů jsou zastoupeny tři pastely Karla Malicha „Spatřil jsem hlavy“  (1988), „Hlava“ (1994), „Hlava“ (1989). Dále dílo Jan Kubíček „Rozdělené elementy, tři dimenze – tři fáze“ (1992 – 1996), M. Grygara, S. Kolíbala, L. Sutnara, F. Diáze a V. Cíglera. Představí se i originální práce a přístup tvorby Bedřicha Dlouhého „Inverze 6 (Vzpomínka na Nepraše II)“ z roku 2008. Dále plátno Adama Štěcha „Havel“ (2020) a velké plátno Michaela Rittsteina „Motiv komína“ (1998–1999) z autorova ne příliš známého, nicméně mimořádného období.

Druhou sekcí pak je tzv. „Mimořádná nabídka světové malířské tvorby“, kam jsme nyní zařadili díla zahraničních umělců druhé poloviny 20. století až do současnosti.

Představíme vám významné práce zahraničních autorů, kteří již v našich sálových aukcích figurovali, jako například: Joël Stein, H. J. Glattfelder, G. Alviani, H. G. Rossi, O. Bertrand, ale objeví se i zcela noví, světově uznávaní autoři, kteří jsou na českém trhu prozatím nezastoupeni. Jsou jimi např. Gualtiero Nativi „Ritmo orizzontale“ (1948) – drobný olej, který je však jedním z prvních děl italské konstruktivistické abstrakce. Dílo jednoho ze zakládajících členu italské skupiny Gruppo N‘ Toniho Costy „Dinamica visuale – Composizione di 2 quadrati“ z roku 1968. Nebo práce s názvem „Akumulace srpů /Accumulation de faucilles“ (1979-1980) francouzsko-amerického umělce zv. Arman – člena skupiny Nouveau réalisme.

Pozoruhodným dílem je i mechanicko-optický objekt z poloviny 60. let „INR-Q-80-3“ skupiny Gruppo MID – Antonio Barrese a Alberto Marangoni. Rovněž je v aukci poprvé zastoupeno dílo Jeffa Koonse, jednoho z nejpopulárnějších a investičně nepřekonaných světových (žijících) autorů – plastika „Balloon Dog – Orange. Zahraniční nabídkou děl výrazných osobností uměleckého světa sledujeme lepší provázanost s tendencemi na světovém aukčním trhu. Snažíme se tak rozšířit spektrum kvalitních a pro český prostor prozatím ne příliš známých umělců, jejichž jména však mají ve světě velmi zvučný a silný ráz. Dále se touto nabídkou pokoušíme otevřít nový dialog mezi českým a světovým výtvarným uměním obecně.

Poslední kapitolou 84. aukce je tzv. „Klasické & Moderní umění“, kde jistě stojí za zmínku ranný kvaš Karla Malicha a pastel z 80. let. Dále elegantní akvarel a kresby Kamila Lhotáka a studie Antonína Procházky z 30. let. Těšit se můžete i na několik koláží Jiřího Koláře a práce Josefa Jíry, Aleny Kučerové a mnoha dalších.

K naší sálové aukci též pravidelně vydáváme tištěný katalog s kvalitními fotografiemi všech nabízených děl. Katalog je k dostání zdarma na našich pobočkách v Praze i Brně.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek

1. Art Consulting Praha - Brno