ADOLF LACHMAN: LACHLAND

05. Únor 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 06. 03. 2024
Konání akce
24. 01. 2024 13:00 - 24. 03. 2024
Místo konání
Galerie Villa Pellé, Pelléova 91/10, Praha 6,
Cena vstupenek
120 Kč 120 Kč
Dress Code
Není

Krajina mechu a robotů: „postapo“ svět Adolfa Lachmana prostoupil pražskou Villu Pellé!

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“. Výstava potěší nejen znalce proslulých počítačových her Samorost 3 a Machinarium, za jejichž vizuální stránkou stojí tento šestačtyřicetiletý umělec, autor mrazivě detailních, působivě imaginativních kreseb, malíř, sochař a počítačový grafik. Od přízemí až po půdu se galerie proměnila v krajinu mechu, rzi a motorů, v níž se prolíná biologické s industriálním a kde vládne postapokalyptická příroda. „Lachland je svět, kde nepoznáváme čas, protože v něm ještě nežijeme, ale asi bychom se na něj měli připravit. Země, kde místo pastýřů na loukách parkují paroboti. Navštivte Lachland a upgradujte se na budoucnost!“ usmívá se Martina Vítková, kurátorka výstavy lákavé pro každého gamera od pěti do sta let.

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program. Jednou z prvních akcí bude 14. února koncert Floex Ensamble skladatele, elektronického producenta a klarinetisty Tomáše Dvořáka, který je mimo jiné autorem soundtracků ke zmiňovaným hrám Samorost a Machinárium. Za bicí „usedne" robot Josef, jehož stvořitelem je právě Adolf Lachman a bude mu před koncertem věnovaná samostatná přednáška. Hudba rozezní Villu Pellé i 20. března, kdy se zde uskuteční koncert Lachmanova hudebního projektu Rowná Záda. Výstavu dále doprovodí řada komentovaných prohlídek přímo s autorem, tvůrčí dílny pro děti i přednáška na téma herní grafiky. Vstupenky na doprovodný program je možné zakoupit v síti GoOut. Výstavu bude možné navštívit v Galerii Villa Pellé až do 24. března 2024.

„Fantaskní krajina Adolfa Lachmana je světem velkých i malých mužů, jejichž klukovské duše touží po světě, kde není místo pro fádní realitu všedního dne. To neznamená, že ženám je vstup zakázán. Naopak – je dovoleno do něj vstoupit a obdivovat všechny ty tajuplné přízraky a trochu se krásně bát,“ představuje výstavu ředitelka galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová. Bránu Villy Pellé do tajemného světa Adolfa Lachmana v zahradě střeží Pokleslý Atraktor – pohyblivá socha, v jejímž základu je skutečný automobil. Výstava v pražské novorenesanční Ville Pellé představuje průřez Lachmanovou tvorbou. K vidění jsou hyperrealistická plátna, precizní kresby tužkou a propiskou, kresby s digitální postprodukcí, digitální malba, ale i trojrozměrné objekty a autorovy vstupy do prostředí umělé inteligence. Podkroví vily se proměnilo v herní zónu, v jejímž přítmí se mohou návštěvníci ponořit do imaginativního světa neobyčejných počítačových her.

Adolf Lachman se narodil v roce 1977 v Pardubicích. Vystudoval Výtvarnou školu Václava Hollara v Praze a Akademii výtvarných umění v Ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana. Věnuje se převážně kresbě, digitální kresbě a malbě a postprodukci v počítači. Vytváří trojrozměrné objekty, v nichž kombinuje nalezené přírodní i průmyslové části. Má za sebou rovněž zkušenosti s komiksovou tvorbou – podle scénáře Štěpána Kopřivy nakreslil komiks Čtyřlístek v Saigonu a pracoval i na nedokončeném komiksu Pérák. Ve svém díle vytváří nový dosud neexistující svět, který sám nazval „postapo“ (postapokalyptickým) romantismem. Zobrazuje v něm vize biomechanického světa, kde se prolínají pokročilé technologie s přírodními fragmenty, motivy krajinných zákoutí na skutečných či fiktivních místech a kde čas nespěchá.

Doprovodný program k výstavě:

  • 31. 1. 2024 18:00 – komentovaná prohlídka
  • 14. 2. 2024 19:00 - Koncert Floex + přednáška
  • 28. 2. 2024 18:00 – komentovaná prohlídka
  • 6. 3. 2024 18:00 - komentovaná prohlídka spojená s přednáškou Kouzlo herní grafiky
  • 20. 3. 2024 18:00 - komentovaná prohlídka a koncert skupiny Rowná Záda

Tvůrčí dílny pro děti:

  • 4. 2. - Roboti a paroboti
  • 3. 3. - Vítejte v Lachlandu

Více informací k doprovodnému programu je k dispozici na https://villapelle.cz/doprovodny-program-k- vystave-lachland/.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek