Christian Sands zahraje „jako voda“ konejšivě zurčící i bouřící v peřejích.

15. Srpen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17512
Konání akce
01. 11. 2022 19:30
Místo konání
Karlovo nám. 1, Praha
Cena vstupenek
400 Kč
Dress Code
Není

Americká klavírní hvězda se svým kvartem představí na pražském vystoupení nejen repertoár alba Be Water s kompozicí nominovanou na Grammy. V sále Novoměstské radnice proběhne 1. listopadu oslava tvárného hudebního živlu.

Jako koncepci zatím posledního alba Be Water (2020), které může po pandemii konečně přestavit i koncertně, si Christian Sands zvolil citát herce a mistra bojových umění Bruce Lee: „Vyprázdni svoji mysl, buď bez formy a tvaru, jako voda. Nalij vodu do šálku, stane se šálkem, nalij vodu do lahve, stane se lahví… Voda může tiše plynout nebo bouřit. Buď vodou, můj příteli.“ Pro mnohotvárnost hudby jednoho z nejtalentovanějších amerických pianistů dnešní generace třicátníků platí tohle filosofující podobenství dokonale. Ostatně kritika přirovnává Sandsovu interpretaci k „tichému, ale mocnému proudu“.

Christian Sands (*1989, New Haven) prokázal svůj talent už v nejútlejším věku, lekce klavíru zahájil jako čtyřletý: „Vyrůstal jsem v domě s pianem, ve třídě s pianem a na scéně, klavír vždy tvořil zásadní část mého života. Miloval jsem jeho zvuk, pocit, když kladívka udeří do strun a možnost tvořit.“ Nepochází přitom z rodiny muzikantské, ale prostě umělecké: „Moji rodiče hráli na hudební nástroje až do střední školy, ale pak u nich převážily další zájmy. Psaní, kresba, malba, fotografování.“

Christian Sands vystoupí v Praze se stejným základním kvartetem, které točilo, vedle trojice hráčů na dechové nástroje, i album Be Water. Především rozšířil svoje stálé trio o kytaristu. Absolvent studií kompozice na Roosevelt University Marvin J. Sewell (*1963) pochází z Chicaga a tak není divu, že krom jazzových má také silné bluesové kořeny.

V roce 1992 se dostal do širšího povědomí publika jako člen skupiny Jack DeJohnette’s Special Edition. Později spolupracoval s osobnostmi jako George Benson, Joe Lovano, Marcus Miller, David Sanborn, Lizz Wright, Dianne Reeves a především Cassandra Wilson. Zahrál si ovšem i se symfonickými orchestry jako St. Louis Symphony či Westchester Symphony jako člen obsazení opery African Portraits skladatele a trumpetisty Hannibala Petersona. S vlastní Marvin Sewell Group vydal album The Worker’s Dance (2005).

Přejeme vám ten nejlepší zážitek