Lionel Loueke vysekne poklonu svému mentorovi Herbiemu Hancockovi

15. Srpen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19425
Konání akce
01. 02. 2023 19:30
Místo konání
Karlovo nám. 1, Praha
Cena vstupenek
400 Kč
Dress Code
Není

Beninský, v USA působící virtuóz Lionel Loueke se vrátí 2. února 2022 do Prahy s mimořádným sólovým projektem HH. Dokázal v něm přetransformovat skladby velkého učitele Herbieho Hancocka do osobité a přitom zvukově „plné“ podoby jen pomocí kytary, trochy zvukových efektů a hlasu.

Kytarový kouzelník Lionel Loueke vděčí Herbiemu Hancockovi za mnohé. Nejen, že legendární klávesista pomohl nadějnému hráči z Beninu získat stipendium na Thelonious Monk Institute Of Jazz při University Of California v Los Angeles. O čtyři roky později přijal někdejšího studenta, jakož mimořádný talent okamžitě rozpoznal, do vlastní kapely. Po Hancockově boku vystupuje Loueke už patnáct let a jak dobře svému mentorovi slouží jsme mohli posoudit i na koncertech u nás.

Louekeho rozhodnutí složit Hancockovi hold jak albem HH (2020), tak prostřednictvím koncertů, tudíž nijak nepřekvapí. Kytarista ovšem kompozice svého učitele nepojal jako pouhé přehrávání standardů. Přetvořil je do svébytných aranžmá pro hlas a kytaru, kterou dokáže proměnit v malý orchestr. Ať už pomocí looperu (umožňujícího zachycení zvukových smyček v reálném čase) a několika zvukových efektů, nebo i zcela bez elektroniky, díky svébytné kytarové technice, kdy hraní melodie, basové linky i rytmu doplňuje perkusivním stylem, vycházejícím z afrických tradic.

V Louekeho podání vynikne průzračnost Hancockových melodických vizí, ale přitom posluchač nemá pocit, že by v hudbě cokoliv „chybělo“. Tolik nepřekvapí, že kytarista dokáže tímto způsobem elegantně přehrát slavné standardy jako Cantaloupe Island nebo Watermelon Man, vystavěné na výrazných melodických nápadech. Jenže Loueke se nebál uchopit ani původně elektro-funkový hit Rock It a proměnit se v málem „taneční“ one man band.

Přepracování Hancockových skladeb přitom nepůsobí jako vytahování se brilantní technikou. Kytarista ctí vnitřní logiku a smysl kompozic. Loueke se navíc neomezil jen na přebírání, nezapřel v sobě skladatele. Na „hancockovské“ téma zkomponoval vlastní skladbu Homage To HH, nebo variaci Voyage Maiden, kde už přehození slov z názvu Hancockova díla naznačuje předlohu. V repertoáru koncertu tak zřejmě nebudou chybět ani autorské Louekeho kusy.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek