Maker Faire Prague 2023

24. Květen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17676
Konání akce
10. 06. 2023 09:00 - 11. 06. 2023
Místo konání
Výstaviště Praha Holešovice, Prague
Cena vstupenek
35 Kč 300 Kč
Dress Code
Není

Festival Maker Faire Prague nabídne monstrózní instalace, 3D tisk, vzdělávací AI workshop ale též ekologické a dětské projekty

Šestý Maker Faire Prague odstartuje už za měsíc. Největší festival kreativity v Česku připravuje pestrý program plný tvůrčích projektů, aktivit a workshopů. Do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha zavítají o víkendu 10. do 11. června nadšenci i profesionálové různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky. Makeři (neboli tvůrci všeho druhu) se můžou hlásit do 15. května. Jednodenní a dvoudenní vstupenky jsou k dostání v síti Goout už teď za zvýhodněnou cenu.

Větší prostory a velkoformátová monstra

„Maker Faire Prague letos opět o něco povyroste, přesouváme se totiž do větších prostor Křižíkových pavilonů a přilehlého venkovního prostoru pražského Výstaviště. Díky tomu budeme mít možnost zapojit i velkoformátové instalace nizozemských makerů Exoot. Silné téma letošního festivalu bude také ekologie, studentské a dětské projekty nebo 3D tisk v netradičních podobách, např. jeho využití při výrobě loutek nebo v robotických projektech a při tvorbě cosplay kostýmů,“ říká hlavní organizátor festivalu Vojtěch Kolařík a dodává: „Z moderních technologií se dále zaměříme na AI technologie a jejich využití při tvorbě, čeká nás například workshop AI ve vzdělávání.“

Ekologické a studentské projekty

Festivalový program představí také projekty zaměřené na hydroponii či aquaponii neboli systémy městského zemědělství. Dalším lákadlem jsou drony Flipper. Jedná se o unikátní český projekt inspirovaný přírodou. Mezi intenzivně řešené téma v rámci hnutí makerů patří recyklace, a tak se festival zaměří i na ni. Příkladem mohou být dva čtrnáctiletí žáci základní školy, kteří vyrábějí powerbanky z jednorázových elektronických cigaret. Samozřejmostí jsou řemesla jako šití potahovaného klobouku s makerem Pavlem Brodským, práce s keramikou a dalšími tradičními materiály nebo výroba dřevěných kajaků od polských vystavovatelů.  Za pozornost stojí projekty tvořené dětmi. Ty sestrojily například regulátor teploty do akvária, magnetické vznášedlo nebo řadu elektronických zařízení.

V neposlední řadě bude na Maker Faire Prague poprvé k vidění mobilní laboratoř Škoda Auto EDU.Lab, která zábavnou formou seznamuje žáky základních škol a studenty škol středních s nejnovějšími technologiemi, jako jsou umělá inteligence, robotika, termovize, 3D tisk nebo virtuální realita v automobilovém průmyslu.

Premiéra nové 3D tiskárny Prusa MK4 

Pozadu nezůstane ani technologie 3D tisku. Velkou událostí je uvedení nové 3D tiskárny MK4 generálního partnera festivalu Prusa Research. Na Maker Faire Prague bude tato novinka k vidění v akci. Mezi další zajímavé projekty 3D tisku se řadí společensky prospěšný 3D tisk v Gambii, kde tisknou věci, které pomáhají naplňovat globální cíle udržitelného rozvoje, dále využití 3D tisku ve šperkařství nebo při výrobě dálkově ovládaného katamaránu, ke kterému výrobce poskytuje zdrojová data.  „Na Maker Faire je krásné, že tvůrci sami otevírají své projekty ostatním a sdílí nejen zdrojové kódy, ale svá know-how. Toto open source prostředí vytváří ideální podmínky technologického a výrobního posunu,“ vysvětluje Kolařík.

Workshopy se zaměří na 3D tisk i AI

Nedílnou součástí festivalu jsou kreativní workshopy, do kterých se návštěvníci můžou zapojit. Při workshopech 3D tisku budou mít návštěvníci možnost objevit základy modelování a tisku samotného. Autorka projektu AI dětem Eva Nečasová připravila workshop AI ve vzdělávání. Vysvětlí základní pojmy z oblasti umělé inteligence a představí vzdělávací materiály a na konkrétních příkladech ukáže, jak je zavést do výuky na základních školách.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek