Mezinárodní hudební festival Za poklady Broumovska

24. Duben 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 12125
Konání akce
15. 06. 2024 00:00 - 31. 08. 2024
Místo konání
Klášterní 1 Broumov 550 01
Cena vstupenek
490 Kč
Dress Code
Není

Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v jedinečné atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok souběžně s akcí probíhají mezinárodní Letní hornové kurzy, v jejichž rámci se 31. července uskuteční premiéra kompozice Halali v podání zhruba 80 lesních rohů: autorkou originálního díla je respektovaná současná česká skladatelka Sylvie Bodorová, jejíž tvorbu festival letos také představí. Program láká i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, na vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších lahůdek. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury. Více na www.zapoklady.cz

O energický rozjezd festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. „Vynikající zpěváci ze Spojených Států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech,“ popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. „Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra, takže slibujeme parádní zábavu. Většina míst je k stání - chceme totiž, aby koncert měl uvolněnou taneční atmosféru,“ popisuje Kramplová.

„Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími světovými sólisty, její díla se uvádějí po celém světě,“ říká Tereza Kramplová. „Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání 80 lesních rohů,“ dodává ředitelka Kramplová.

Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje „Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem. Oslovuje uznávané české hudební skladatele, na objednávku vznikají premiéry s tématikou Broumovska, podporujeme mladou generaci a spolupracujeme s prestižními mezinárodními soutěžemi. Pootevíráme také brány broumovského hudebního archivu a znovu oživujeme staletou tradici místní hudebnosti. V neposlední řadě poukazujeme na mnohdy neutěšený stav nyní již národní kulturní památky – skupiny broumovských barokních kostelů, která je nádherná a ve světovém kontextu unikátní. Za dobu svého působení jsme uspořádali kolem 220 koncertů s více než 1200 účinkujícími. Přišlo na ně přes 50 000 posluchačů. V příštích letech se zaměříme na méně navštěvovaná nebo běžně nepřístupná místa v regionu. A to i s přesahem za hranice do Polska,“ uzavírá Tereza Kramplová.

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pr rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek