Oslava jubilea Divadla Viola

25. Září 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17063
Konání akce
19. 11. 2023 20:00
Místo konání
Národní 7, Praha 1
Cena vstupenek
0 Kč
Dress Code
Není

60 let od Poetické vinárny Viola až k současnému Divadlu Viola - Oslavy jubilea vyvrcholí 19. listopadu speciálním večerem. Letošní sezona se v Divadle Viola nese v duchu oslav 60. výročí založení „nejmenšího velkého divadla v Praze“. Dárky k jubileu mají mnoho forem – od vzpomínkových večerů přes tematické výstavy fotografií až po pořady České televize a Českého rozhlasu. Oslavy zakončí 19. listopadu speciální večer s hosty, pro které se Divadlo Viola stalo srdeční záležitostí. A určitě bude na co vzpomínat…

Divadlo Viola patří k nejmenším pražským scénám co do rozměrů, ale zdaleka ne co do významu. Už 60 let má v kulturním životě Prahy nezastupitelné místo. „Za tu dobu ji navštívil odhadem jeden milion diváků a na jevišti účinkovalo několik stovek herců,“ říká současná ředitelka Divadla Viola Lenka Plavcová. K legendám, které se vždy rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, Ladislav Pešek, Vlasta Fabiánová, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době ve Viole excelují Taťjana Medvecká, Bára Hrzánová, Klára Cibulková, Daniela Kolářová, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, David Novotný, Tomáš Pavelka, Otakar Brousek ml., Jiří Dvořák, Jiří Langmajer a další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák, Jan Meduna nebo Máša Málková.

„V prvních letech své existence Viola patřila propojení jazzu a poezie, zejména poezie amerických beatniků. Večer, co večer tu bylo doslova narváno. Po představení probíhala jam-sessions, často dlouho do noci. Viola se rychle stala senzací Prahy. Její návštěvu doporučovaly dokonce i cizí turistické bedekry,“ vzpomíná Lída Engelová, která je s Violou spojená už od dob studií DAMU nejen jako interpretka, ale především jako režisérka úctyhodné řady inscenací. Objevila se tak zde i celá řada významných zahraničních hostů – například americký básník Allen Ginsberg, italský filmový režisér Pier Paolo Pasolini nebo ruský básník Jevgenij Jevtušenko. „Především se tu však scházela pražská bohéma. A mladí básníci tu na takzvaných textappealech četli své verše. Symbolem téhle nastupující generace se stal Václav Hrabě. Atmosféra tehdejší Violy byla poněkud jiná, než jak ji známe dneska. Byla uvolněnější a zachovávala si charakter původní vinárny s obsluhou,“ dodává Lída Engelová.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek