ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an

17. Květen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19618
Konání akce
27. 05. 2022 00:00
Místo konání
Hradčanské náměstí 1, Praha
Cena vstupenek
500 Kč
Dress Code
Není

Národní galerie Praha vystaví vůbec poprvé část sbírky Kaeru-an, tedy sbírky „Z žabí chýše“, která představí japonskou zenovou malbu a kaligrafii ze 17.⁠–⁠20. století. Tuto unikátní kolekci zenového umění Národní galerii Praha daroval v roce 2019 nizozemský umělec a sběratel Felix Hess. Výstava bude otevřena v Salmovském paláci 27. května a potrvá do 2. října.

Cesta Felixe Hesse k osvícení vedla přes žáby. Když se nizozemský fyzik v 70. letech minulého století přestěhoval do Austrálie, na zahradě měl roklinu a v té každou noc kvákaly stovky žab. "Ty rytmy a vlny zvuku mě uchvátily," vzpomíná, jak hodiny nehnutě seděl a naslouchal. "A tam jsem se naučil soustředění," konstatuje muž, který pak hledal podobné vytržení, až ho našel v japonské zenové malbě.

Na konci příběhu je z Hesse přední evropský sběratel tohoto typu umění, jenž právě učinil mimořádné rozhodnutí. Přes 530 svitků japonské zenové malby, které nakupoval uplynulé čtvrtstoletí a dnes mají odhadní hodnotu 35 milionů korun, daruje pražské Národní galerii. 

Přejeme vám ten nejlepší zážitek