Udržované sjezdovky, krásné scenerie a luxus na každém kroku, to jsou oblíbená zimní střediska Evropy

Hana Benešová
02. Prosinec 2016

Nemáte-li stále vybrané místo, kde budete trávit svoji zimní dovolenou, snad Vám při výběru pomůže náš článek, v němž se ve stručnosti seznámíte s pěti luxusními zimními středisky Evropy.

Jedno z nejlepších a také nejdražších míst k lyžování v Rakousku je Arlberg: St. Anton a Lech Zürs. Je rozděleno do dvou nepropojených oblastí, avšak cesta autem od jednoho k druhému trvá jen půl hodiny. Zóna St. Anton, St.Christoph a Stuben má 133 km tratí a skvělé terény pro freeride. Dalších 110 km sjezdovek je v luxusním středisku Lech Zürs. Aby zde měli hosté ten největší komfort, je tu velmi omezena kapacita místních přepychových hotelů a malebných chat. Lyžovat zde můžete od 1300 do 2800 m. n. m. Nejdelší sjezdovka vede z Vallugy do St. Antonu, nejnáročnější je trať Kandahár.

Místem skvělé lyžařské zábavy je Kronplatz v Itálii. Většina lanovek má konec na vrcholu hory, odkud se rozbíhají sjezdovky do pěti různých směrů. Celkem zde najdete 117 km tratí. Navíc je zde vůbec nejvíce kabinových lanovek na světě! Když pojedete s celou rodinu, oceníte, že zde jsou jak pozvolné sjezdovky pro děti, tak rovné svahy pro nácvik carvingu nebo svahy opravdu prudké. Deset minut jízdy autem od Kronplatzu leží další sjezdařský ráj – Alta Badia. Směsice národností, výborné restaurace a historické městečko Bruneck dělá pobyt v tomto místě nezapomenutelným.

Neméně luxusní je tyrolský Ischgl. Jsou zde, mimo jiné, skvělé aprés ski bary a obchody, které stojí za to navštívit. V tomto středisku je téměř pořád velké množství sněhu, takže zde málokdy jezdíte na sněhu umělém. Sport kam se podíváte, nádherné scenerie a kvalitní služby, to je Ischgl. V jeho sousedství leží lanovkami propojené švýcarské Samnaun, jež je o něco méně noblesní.

Nejlepší lyžování ve Francii a jedno z nejlepších míst světa jsou Tři údolí a střediska Les Menuires, Val Thorens, Meribel, La Tania a superluxusním Courchevel. Je zde celkově 600 km upravených sjezdovek s nádherným ubytováním přímo na svazích. Lyžovat zde můžete od 1300 do 3000 m.n.m. Všechna střediska jsou vysoko položená, nejvyšší z nich je Val Thorens, které je zároveň nejvyšším v Evropě. Abyste si mohli postupně projet celý komplex, je vhodné se ubytovat v prostředním středisku Meribel/Mottaret. Strategickými místy k ubytování jsou také Brides-les-Bains nebo La Tania.

Překrásné místo, noblesní hotely, obchody prestižních značek, to je St. Moritz ve Švýcarsku. Jsou zde tři lyžařské zóny, které jsou vzájemně propojené a které nabízí více jak 350 km sjezdovek. Lyžujete zde ve třech tisících metrech nad mořem a kocháte se neméně vysokými, i vyššími, horami. Pouze třetina sjezdovek je zde lehká - modrá, zbývající jsou červené nebo černé. Největší zónou je Corviglia – Piz Nair – Marguns, druhou největší zónou je nedaleký Corvatsch – Furtschellas, třetí oblastí je pak scénická Diavolezza pod masivem čtyřtisícové Berniny, v níž už jsou pouze náročné a vysoce náročné tratě.

Kontakty