NEWS & ARTICLES

Unikátní horská chata Monte rosa Hut krášlí krajinu nad Zermattem

ARTICLE BY

Někteří lidé raději než k moři jezdí v létě do hor. Pokud k nim patříte i Vy, zamluvte si ubytování v unikátní chatě Monte Rosa Hut, která leží nad švýcarským Zermattem. Autory této netradiční stavby jsou designéři architektonického ateliéru Bearth & Deplazes. Při jejím navrhování neměli jednoduchou situaci, nebyla zde totiž kanalizace, přípojka na vodovod ani elektrický proud.

Do teď se k ní lze dostat za dobrého počasí pěšky nebo na lyžích, za horších podmínek vrtulníkem. Asi sto metrů od místa, kde Monte Rosa Hut stojí, stávala už od konce 19. století původní chata Monte Rosa. Ta však nevyhovovala požadavkům moderních návštěvníků, a tak byla roku 2011 vyhozena do vzduchu.

Protože stojí chata ve výšce asi 2 883 metrů nad mořem, na míle vzdálená jakékoli infrastruktuře, musí být energeticky soběstačná. Například elektřinu získává ze slunečního svitu. Stavba získává 90 procent svých potřeb energie ze slunce díky fotovoltaické elektrárně o rozloze 85 m2. Elektrárna je na jižní fasádě budovy. Nadbytečná energie se ukládá v akumulátorech, které dodávají energii, když není dostatek slunečního svitu. Dodatečnou solární energii zajišťují tepelné solární kolektory.

Postavit tuto pětipodlažní budovu, na které pracovalo 35 dělníků, také nebylo jednoduché. Z Zermattu se veškerý stavební materiál přesouval nahoru pomocí vrtulníku. Není proto divu, že byla postavena za 110 880 000 korun. Ač se jedná o moderní stavbu, interiér je tradiční, vyrobený ze dřeva. Pro hosty je zde 120 lůžek, která jsou v netradičně řešených pokojích, a také restaurace a úchvatným výhledem.


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

*Monte Rosa Hütte
+41 (0)27 967 21 15
huettemonterosa@gmail.com
Sennereiweg, Baltschieder

Firemní články

Unikátní horská chata Monte rosa Hut krášlí krajinu nad Zermattem

9.8.2017

Někteří lidé raději než k moři jezdí v létě do hor. Pokud k nim patříte i Vy, zamluvte si ubytování v unikátní chatě Monte Rosa Hut, která leží nad švýcarským Zermattem. Autory této netradiční stavby jsou designéři architektonického ateliéru Bearth & Deplazes.