V České republice nabývají na významu východoasijské investice

Hana Benešová
27. Červen 2017

V ekonomice našeho státu jsou čím dál významnější investice z východní Asie. Vládní agentura CzechInvest zveřejnila statistiky, podle nichž u nás společnosti z Tchajwanu, Číny, Jižní Koreje a Japonska za 13 let (1993-2016) realizovaly 207 projektů, jejichž celková hodnota dosahuje 225 miliard korun. Nyní u nás společnosti těchto států vytváří skoro 70 tisíc míst.

O sedm tisíc méně lidí u nás zaměstnávají firmy z Německa. Na konci roku 2016 bylo právě Německo zemí, která u nás nejvíce investovala. Druhé místo patřilo Japonsku, třetí Jižní Koreji a čtvrté USA.

V České republice podniká skoro 250 firem z Japonska. Novinkou ze začátku června bylo oznámení japonské firmy Central Glass o otevření továrny na výrobu lithiových baterií pro elektromobily. Továrna bude sídlit v Pardubicích. Významná a stálá je na našem trhu Konica Minolta, jež sídlí v Brně.

Nemůžeme zapomenout na automobilku Toyota, která u nás již proinvestovala 23,5 miliardy korun. Z korejských firem je nejdůležitější Hyundai Motor, z tchajwanských pak Foxconn, který vyrábí elektroniku. Investoři z Číny se u nás angažují čím dál častěji. Nejnověji otevřela závod v Plané nad Lužnicí firma Yanfeng Automotive Interior.