V české republice zdražují nemovitosti nejrychleji z Evropské unie

Redakce
30. Leden 2018

Cena nemovitostí v České republice ve třetím čtvrtletí loňského roku prudce stoupla, a to meziročně o 12,3 procenta. Česko tak co do růstu cen nemovitostí obsadilo první pozici. Hned za ním bylo Irsko a Portugalsko. Eurostat informoval, že průměrné zdražení nemovitostí v celé Evropské unii bylo asi 4,6 %. Dle ekonoma ČSOB Petra Dufka však tempo zdražování zpomaluje, protože ve třetím čtvrtletí se ceny nemovitostí zvýšily o více jak 13 %. Dle Dufka jsou také velké rozdíly mezi jednotlivými regiony, největšími tahouny při zdražování jsou Praha a Brno.

Velký nárůst nemovitostí kromě nás a dvou již zmíněných států zaznamenaly i v Maďarsku a Nizozemí. Naopak levnější byty – o necelé jedno – mají v Itálii. Touto skutečností je však v Evropské unii Itálie unikem. Zajímavé jsou i informace Eurostatu o zemích, které nejsou členy Evropské unie. Opravdu strmý růst cen je na Islandu, kde nemovitosti zdražily o více jak 22 procent.

Důvodem rostoucích cen nemovitostí je podle analytika extrémně uvolněná politika Evropské centrální banky, kdy se ve velkém tisknou nová eura a jsou negativní úrokové sazby. U nás je důvodem zdražování slabá nabídka. Pro budoucí klienty je však pozitivní, že by se dle ekonomů mělo zdražování nemovitostí zpomalovat.