NEWS & ARTICLES

Vaše děti v tom nejlepším světle

ARTICLE BY

Stává se vám, že než pořídíte povedenou fotografii vašich dětí, tak se v lepším případě u toho pěkně zapotíte nebo v tom horším vám děti ze záběru utečou? Poradíme Vám, jak mít ty nejkrásnější fotografie vašich nejbližších a uchovat si skvělé vzpomínky.

Fotograf, na své cestě, se určitě někdy dostane do situace, kdy se před ním objeví úplně neznámí tvorové a má je fotit. Myslím tím pidilidi, nepopsané duše čisté, broučky a zlatíčka, caparty nebo jak chcete. Kdo sám vyzkoušel, zajisté zjistil, že to není úplně jednoduchý úkol, jak se zprvu zdá.
Dítě neposedí a dělá různé kejkle. A to furt. Je o dost menší než my a velmi rádo kouká tím opačným směrem. Když pak zjistíme, že máme místo fotek čmouhy, snažíme se situaci zachránit. Slovem poutáme jeho pozornost a výsledek? Výraz poněkud koprný nebo hraný... V horším případě jeho spruzenost a je konec.
Co tedy s tím?
První veledůležitý úkol je postarat se o pohodlí tvora. Tedy nechat ho odpočinout, nasytit a napojit a vhodně obléknout. Tím je potřeba začít.
Druhá věc je ještě jednodušší.
Přeladit se na frekvenci svého vnitřního dítěte, minimalizovat své verbální projevy a jen být. Nebrat se vážně. Neřešit. Jen být, s očima otevřenýma, srdcem na dlani a rukou na spoušti. Koukat kolem, sledovat všechny ty věci jako je světlo a stíny a kdesi cosi, co mi může pomoci k dobrému snímku.

Ano, víme, dítě je tvor zvídavý a hravý. Dítě je doslova pytel blech. Buďme tedy také takoví. Klekněme si na kolena a chvilku jenom buďme. Zde se nabízí připomenout, že je fajn mít pár es v rukávu - typu: milého vtipu, jednoduché hry nebo malého (dosažitelného) tajemství. Zkrátka a dobře, splyneme-li s malými tvory, získáme-li jejich důvěru a skamarádíme se, máme vyhráno. Staneme-li se jejich bodem zájmu, je to právě to pravé nastavení pro dobrý snímek.
Ano, tvoři ví o nás, ví, že je s námi legrace. Ví, že uděláme klidně kotrmelec, propukneme v hurónský smích a nebo spustíme psí řečí... A teď teprve začíná ta správná magie. Esence našich zkušeností se mísí, přidáváme světlo, odraz, vybereme pozadí, šup tam s tím a tahám eso z rukávu a napínám tvora, tvor eskaluje napětí a už předem se tetelí blahem. Foťák v ruce a cvak, cvak, cvak. Držím spoušť, dokavaď se něco děje a stále komunikujeme. Kámoš otevírá své srdce a chce nám to všechno předvést, chce to ze sebe dostat všechno a najednou.
A to by bylo, aby se nám nepovedla fotka!
A pro ty, co by si chtěli své fotoaparáty osahat ve společnosti profesionálního fotografa, máme připravený kurz “Dětská fotografie v exteriéru” již 30.4.2017 ve Stromovce. Více informací zde:
http://afop.cz/fotograficke-kurzy/kategorie/detska-fotografie-v-exterier...


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

Ateliér fotografické praxe
775 994 445
info@afop.cz
U Křížku 547, Velká Dobrá

Firemní články

Vaše děti v tom nejlepším světle

24.4.2017

Stává se vám, že než pořídíte povedenou fotografii vašich dětí, tak se v lepším případě u toho pěkně zapotíte nebo v tom horším vám děti ze záběru utečou? Poradíme Vám, jak mít ty nejkrásnější fotografie vašich nejbližších a uchovat si skvělé vzpomínky.