Volvo XC60 získalo titul Světové auto roku 2018

Redakce LUXUS.cz
11. Leden 2019

Nová generace oblíbeného SUV Volvo XC60 bylo na newyorském autosalonu jmenováno Světovým autem roku 2018, čímž připsalo na stále rostoucí seznam úspěchů automobilky Volvo Cars další významnou položku

Mimoto získalo Volvo XC60 vloni i prestižní ocenění Severoamerický užitkový vůz roku, zatímco malé SUV Volvo XC40 bylo v první polovině měsíce března na autosalonu v Ženevě vyhlášeno Evropským autem roku. Vítězství v soutěži Světové auto roku dosáhla prémiová automobilka Volvo vůbec poprvé.

„Mám radost, že se investice do produktů naší společnosti úspěšně vracejí,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson. „Máme proti sobě tvrdou konkurenci, ale nově získané ocenění za model XC60 dokazuje, že značka Volvo nabízí správnou kombinaci designu, konektivity a bezpečnosti, která oslovuje zákazníky z celého světa.“

Základem je tuhá a odolná konstrukce, kterou doplňuje dlouhá řada asistentů. Například systém City Safety nyní zahrnuje podporu řízení, jež se aktivuje v případě, kdy se řidič snaží zabránit nárazu a samotné automatické brzdění plnou brzdnou silou by to již nedokázalo včas. V takové situaci provede vůz podpůrným zásahem do řízení úhybný manévr, aby efektivně objel potenciální překážku – například jiné vozidlo, chodce či velká zvířata. A to bez ohledu na to, zda je den, či noc.

Jednou z novinek je systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem prostřednictvím automatického brzdění. Součástí standardní výbavy je také systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu: pokud bezděčně vybočíte ze svého jízdního pruhu, systém vás na to upozorní a pomocí automatické podpory řízení váš vůz navede zpět do správného směru. To vše v rychlostech od 60 až do 140 km/h.

Asistent pro jízdu v kolonách a semiautonomní řízení Pilot Assist poslední generace až do rychlosti 140 km/h drží auto vycentrované ke středu jízdního pruhu a průběžně koriguje jeho pozici jemnými zásahy do řízení. To se děje díky skutečně efektivní spolupráci kamery, radaru a nyní nově také mapových podkladů.

 

Volvo XC60 je na svou hmotnost překvapivě živé, konfortní jízda je v něm nezapomenutelná a opravdu pohodlná. Nezaměnitelný vzhled, útulný interiér s pověstném skandinávském stylu, okouzlí Vás předek auta, jeho krásná velká světla. Jak už to v kategorii SUV bývá, objem zavazadlového prostoru nepatří k největším.

Vlajkovou lodí mezi pohony je hybridní soustava tvořená dvoulitrovým řadovým čtyřválcem a dvěma elektromotory – T8 Twin Engine se díky tomu může pochlubit systémovým výkonem 390 koní. Nová XC60 s ní zrychlí na 100 km/h během 5,5 sekundy a přitom vykazuje normovanou spotřebu pouze 2,1 l / 100 km (to vše při hmotnosti přes dvě tuny). Skvělému výsledku v oblasti spotřeby paliva výrazně pomáhá i možnost dojezdu až 45 km čistě na elektrickou energii.

Dieselové motory nabízejí výkony od 150 do 235 koní (tolik jich má ochočen agregát D5 s technologií PowerPulse), benzínové dokonce 254 (T5) a 320 koní (T6 s točivým momentem 400 Nm). S výjimkou základního naftového motoru D3 jsou spojeny se systémem pohonu všech kol AWD. A kompletně všechny jsou přátelské k ovzduší: jsou testovány dle WLTP a splňují emisní normu Euro 6d-TEMP.

 

Firemní články