Výstava

Výstava KAMILA ŽENATÁ a hosté představuje finále projektu Horizont událostí

EVENT BY

KAMILA ŽENATÁ a hosté: Horizont událostí (finále) 2. 6. – 11. 9. 2017
Horizont událostí je na české výtvarné scéně zcela jedinečným projektem jak svým zaměřením, tak i několikaletou délkou trvání. Jeho předchozí části proběhly v Karlin Studios a v centru Venuše ve Švehlovce. DOX nyní uvádí jeho finální část, ke které byli přizváni i další umělci. Kamila Ženatá v projektu iniciovala živý proces – experiment, jehož smyslem je vydat zprávu o vnitřních dějích, které vytvářejí psychickou realitu člověka v podmínkách tekutého času globalizovaného konzumerismu. 

Kurátor výstavy: Milan Ohnisko

Kamila Ženatá (1953) se na české umělecké scéně prosadila svou komplexní prací s výstavním prostorem, nejrůznějšími médii a důrazem na nepřenositelný osobní zážitek. Je známa jako umělkyně, která kombinuje své poznání a intuici s cíleným, dlouhodobým zájmem o individuální a sociální paměť. Zajímají ji sny, paměť, příběhy a emoce, ale především jejich principy a způsoby, jakými ovlivňují naše životní cesty. Autorka se kromě výtvarné činnosti zabývá i psychoanalytickou terapií. V září 2014 začala pracovat v ateliéru Kamily Ženaté skupina sedmi žen, jež přijaly její nabídku a rozhodly se podstoupit skupinovou sebepoznávací zkušenost, během které popisovaly své dětství, znovuprožívaly a mapovaly systémy, v nichž byly vychovány, sdílely své příběhy, vyprávěly sny, přibližovaly se k sobě navzájem, či od sebe naopak
utíkaly. Urazily dlouhou pouť, z níž po celou dobu odvážně poskytovaly svá niterná svědectví. Tak byly položeny základní kameny předchozích dvou částí projektu Horizont událostí, které se odehrály nejdříve v prostorách Karlin Studios (2015) a následně v centru pro současné alternativní divadlo Venuše ve Švehlovce (2016). 

Část třetí – finále – je vyvrcholením celého projektu. Slovy kurátora výstavy Milana Ohniska: „Klíčovými tématy projektu Kamily Ženaté Horizont událostí jsou ztráta schopnosti vytvářet vztahy, uvěznění v kleci vlastní mysli a absence úcty k přírodě, světu a univerzálnímu zdroji života. Svévole je vydávána za svobodu, narcismus za normu – a toto pokřivené sebepojetí válcuje mezilidské vztahy i celou planetu.“

K realizaci třetí části projektu přizvala Kamila Ženatá i další umělce: Danielu Baráčkovou, Šárku Basjuk Koudelovou, Jakuba Grosze, Lenku Januškovou, Lenku Lagronovou, Milana Ohniska, Michala Pěchoučka, Janka Rouse, Jiřího Vyskočila a Kateřinu Závodovou.
K výstavě je vydán výpravný katalog v českém a anglickém jazyce, který podrobným způsobem mapuje průběh celého tříletého projektu. Součástí katalogu je rovněž divadelní hra Lenky Lagronové Horizont událostí.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

7. 6. | 19:00
Helena Klímová: Jak se dobře plavit po tekutosti času
Přednáška a beseda s Mgr. H. Klímovou o čase a jeho smyslu v životě, řádu času, neřádu závislostí. Helena Klímová je psychoanalytická psychoterapeutka, skupinová analytička, zakládající členka ČSPAP, IGA Praha, Výboru pro Prix Irene a Rafael Institutu.

23. 6. | 19:00
Radkin Honzák: Psychopati mezi námi
Přednáška a beseda s  MUDr. Radkinem Honzákem, psychiatrem s jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho- socio-spirituální koncepci. Radkin Honzák je ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické nemocnice Bohnice, asistent ÚVL 1.LF UK.

 28. 6. 2017 | 19:00
David Holub: Neplodnost a nemyšlení: psychoanalytické souvislosti.
Přednáška a beseda s MUDr. D. Holubem, členem ČPS, ČSPAP, spoluzakladatelem a bývalým šéfredaktorem časopisu Revue psychoanalytická psychoterapie, o málo diskutovaném tématu neplodnosti a asistované reprodukce z psychoanalytického pohledu. 

19. 6. | 18:00
Komentovaná prohlídka s autorkou Kamilou Ženatou  

16. 6. | 18:00
Autorské čtení divadelní hry Lenky Lagronové Horizont událostí, která vznikala postupně během ​celého ​tříletého projektu. Večer proběhne i slavnostní křest katalogu k výstavě. Akce se bude konat ve Vzducholodi Gulliver.

 28. 8. | 16:00
Robert Moos: Snění
Workshop Roberta Mosse, nadšeného průvodce techniky Vědomého snění (Active Dreaming; originální syntézy šamanismu a moderní práce se sny). Robert Moss se narodil v Austrálii, v dětství prožil tři zážitky blízkosti smrti. Vede semináře po celém světě, je autorem mnoha knih o snění, šamanismu a představivosti.  

6. 9. 2017 | 18:00 a 11. 9. 2017 | 18:00
Komentovaná prohlídka s autorkou Kamilou Ženatou

Galerie

Medailonek společnosti

DOX CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ - CONTEMPORARY ART
295568111
info@dox.cz
Poupětova 1, Praha

Firemní články

Na střeše DOXu vyrostla jedinečná vzducholoď Gulliver

6.12.2016

Unikátní architektonická intervence inspirovaná elegantním tvarem vzducholodí z počátku dvacátého století vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce vzducholodi bude sloužit jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou.

TOMKI NĚMEC Cabo da Roca, 14. prosince 1990. Na portugalském pobřeží Atlantiku poblíž nejzápadnějšího výběžku evropského kontinentu. © Tomki Němec

Václav Havel očima svých osobních fotografů na výstavě v DOXu

20.10.2016

Rozsáhlá výstava HAVEL v Centru současného umění DOX u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představí fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě dramatika, politika, prezidenta a občana Václava Havla.

Official Press Release

MAREK SCHOVÁNEK: PHARMATOPIA 7. 2. - 7. 4. 2014

1.4.2014

Instalaci Pharmatopia tvoří ručně vytvářené skulptury – lesklé barevné pilulky, jejichž různé tvary, velikosti a výrazné barvy jim dodávají téměř „komerční“ přitažlivost a vyvolávají v člověku touhu je získat.
 

Official Press Release

VÝSTAVA KDE DOMOV MŮJ? V PRAŽSKÉM CENTRU SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX, DO 13.1. 2014

1.12.2013

Výstava Kde domov můj?, která je součástí širšího stejnojmenného projektu, vznikla na základě otevřené výzvy, které se zúčastnilo přes 400 autorů.

Official Press Release

DOX SLAVÍ 5. NAROZENINY, 28. ZÁŘÍ 2013

21.9.2013

Pražské centrum současného umění, architektury a designu DOX se během krátkých pěti let stalo doslova fenoménem. Za tu dobu představil kolem stovky výstavních projektů a mnoho doprovodných a vzdělávacích programů.

Official Press Release

DOX PŘEDSTAVUJE DÍLO JONASE MEKASE, LEGENDY FILMOVÉ AVANTGARDY

20.1.2013

Jonas Mekas: ...Pokračuji v cestě... Záblesky minulosti kolem...
24. 1. - 22. 4. 2013