Výstava

VÝZNAMNÝ FOTOGRAF IVAN PINKAVA PŘEDSTAVÍ SVOU TVORBU V DOMĚ UMĚNÍ V OSTRAVĚ

EVENT BY

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, v rámci svého projektu Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Bílý stín, který je zaměřen na prezentaci rozsáhlých galerijních sbírek, požádala o spolupráci předního českého uměleckého fotografa Ivana Pinkavu. Ten jako kurátor galerijního díla měsíce vybral malbu Bartholomea Spragera s názvem Svatý Šebestián.

Ostrava – Ve čtvrtek 9. března se v 17 hodin v ostravském Domě umění uskuteční přednáška Mehr Licht, mecht Licht, mehr Licht! známého českého fotografa Ivana Pinkavy inspirovaná malbou Bartholomea Sprangera s názvem Svatý Šebestián (po roce 1610). Přednáška inspirovaná zvoleným dílem seznámí zájemce s průřezem Pinkavovy práce v posledních třiceti letech s akcentem na evropské dějiny výtvarného umění a na evropskou malbu. Setkání s Ivanem Pinkavou se uskutečňuje v rámci jeho kurátorství Výstavy pro jeden obraz ze sbírek GVUO / Bílý stín.

„Ivan Pinkava si vytvořil vlastní, svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč západní kultury,” vysvětluje Petr Vaňous, znalec umělcova díla, a pokračuje “Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost, jakési předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivosti.”

Malba Bartholomea Sprangera s názvem Svatý Šebestián, kterou Ivan Pinkava zvolil, bude v ostravském Domě umění k vidění do 26. března. Vybrané dílo vygenerovalo hnědou škálu, která zbarví všechny propagační materiály galerie, jež vzniknou v období prezentace Sprangerova díla. Vstup na přednášku i výstavu je volný. V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin.

Ivan Pinkava (1961) se od roku 1986 věnuje fotografii jako svobodné profesi. V České republice i zahraničí se účastnil více než 30 samostatných a 50 společných výstav. Jeho fotografie jsou zastoupeny v českých i světových (Francie, USA, Velká Británie) soukromých a veřejných sbírkách a jsou publikovány v řadě knih či katalogů. Jeho autorská monografie Dynastie byla oceněna jako nejkrásnější česká výtvarná publikace roku 1994, kniha Memento mori získala v USA ocenění nejkrásnější umělecká zahraniční publikace za rok 2001 a kniha Heroes byla oceněna jako Nejkrásnější Česká kniha roku 2004. V letech 2005 až 2007 přednášel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedl ateliér fotografie. Příležitostně se účastní jako pedagog autorských dílen v Čechách i zahraničí.

Galerie

Medailonek společnosti

GVUO
596115425
info@gvuo.cz
Jurečkova 9, Ostrava

Firemní články

Official Press Release

VÝSTAVA VÁLEČNÝ MRAK PŘIPOMÍNÁ VÝROČÍ KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

17.4.2015

Galerie výtvarného umění v Ostravě připomíná letošní výročí osvobození Ostravska a ukončení druhé světové války výstavou mapující reflexi atmosféry válečných let.